Deweloper wiatrowy skarży Polskę na 700 mln dolarów

Deweloper wiatrowy skarży Polskę na 700 mln dolarów
Fot. Invenergy
REKLAMA

Amerykański inwestor Invenergy, który w Polsce zainwestował dotąd ponad 2,2 mld dolarów, składa polskiemu rządowi zawiadomienie o sporze na podstawie dwustronnej umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (BIT) oraz Traktatu Karty Energetycznej.

Amerykańska spółka energetyczna Invenergy LLC oraz związane z nią podmioty złożyły dziś do najwyższych rangą urzędników państwowych w Polsce, w tym do prezydenta i premiera, formalne zawiadomienie o sporze na podstawie Umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i Traktatu Karty Energetycznej, którego sygnatariuszami są 52 państwa i Unia Europejska.

Jak informuje Invenergy, zawiadomienie opisuje „domniemane, niezgodne z prawem i zorganizowane działania Polski równoznaczne z wywłaszczeniem, które zniszczyły finansową opłacalność inwestycji Invenergy w kilkanaście farm wiatrowych, na szkodę w wysokości około 700 milionów dolarów”.

Działanie to jest częścią potencjalnej „fali sporów międzynarodowych” – pojęcia takiego użył ostatnio jeden z głównych polskich środków masowego przekazu, w związku z tym, że Polska już teraz jest stroną 11 międzynarodowych postępowań arbitrażowych. Tymczasem w ostatnich tygodniach Komisja Europejska wyraziła „poważne obawy”, że polski rząd podważa zasadę praworządności – informuje Invenergy w komentarzu wysłanym do portalu Gramwzielone.pl.

Inwestor mówi o „zaaranżowaniu przez polskie organy rządowe niezgodnego z prawem rozwiązania długoterminowych umów handlowych”.

Dwustronne umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji chronią inwestorów, których prawa zostały naruszone przez inne państwo, co właśnie przydarzyło się Invenergy w Polsce. Podczas gdy lekceważenie zasady praworządności przez polski rząd stale rośnie, my staramy się zabezpieczyć nasze prawa, a inni inwestorzy to obserwują – ocenia Michael Blazer, główny prawnik Invenergy.

W 2010 roku Invenergy zawarła długoterminowe umowy na sprzedaż zielonej energii po stałej cenie ze spółkami energetycznymi kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Jak zaznacza, spółka zaakceptowała wówczas ceny za zieloną energię ze swoich farm wiatrowych, które w tym czasie były niższe od cen rynkowych, w zamian za stabilność, którą miały zapewnić długoterminowe umowy.

Następnie rząd polecił kontrolowanym przez siebie spółkom rozwiązanie długoterminowych umów zawartych z Invenergy pod różnymi pretekstami. Polski rząd podjął celowe działania w celu obniżenia cen na rynku zielonej energii do poziomów poniżej opłacalności inwestycji. Niezgodne z prawem rozwiązanie umów handlowych przez polski rząd w połączeniu z tymi działaniami zmusiło Invenergy do sprzedaży wytworzonej zielonej energii na rynku po cenach znacznie niższych niż ceny zakontraktowane w umowach, co spowodowało poważne straty finansowe – komentuje Invenergy.

Invenergy zaznacza, że zamierza wszcząć międzynarodowe postępowanie arbitrażowe, jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie dojdzie do polubownego rozwiązania sporu.

Invenergy dochodzi swoich praw w polskich sądach w kilku innych sprawach przeciw spółkom należącym do Skarbu Państwa. Sąd Najwyższy wydał już wyrok na korzyść Invenergy w sporze ze spółką Energa-Obrót S.A. Uznał, że państwowa spółka działała niezgodnie z prawem, próbując wypowiedzieć umowę z Invenergy.

Invenergy i jej spółki powiązane budują obiekty wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej w Ameryce, Europie i Azji. Siedziba firmy mieści się w Chicago, a jej biura regionalne znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii i Europie.

Invenergy i jej spółki powiązane zrealizowały 105 projektów o łącznej zainstalowanej mocy ponad 15,9 GW, które są w eksploatacji, w budowie lub na zaawansowanym etapie przygotowań, w tym projekty z zakresu wytwarzania energii wiatrowej, słonecznej i z udziałem gazu ziemnego oraz projekty magazynowania energii.

Amerykański inwestor informował wcześniej, że w naszym kraju zainwestował w energetyce odnawialnej od roku 2005 ponad 2,2 mld dolarów, budując 11 farm wiatrowych. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (42)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
DF |
Głupie yankesy nie wiedzieli że w polsce tylko wungiel?!! haha :)
Daniel |
No takie oraz podobnie pozwy czekam już od dłuższego czasu. Ale jak dla mnie to na dzień dzisiejszy i tak mało pozwów. Czekam na większe i więcej. Dość już tych nieuków z PiS. Szkoda tylko, że odszkodowania pójdą z kieszeni podatników, a nie tych bydlaków.
Master |
Może to i mało patriotyczne ale życzę im sukcesu i mocnego nagłośnienia sprawy
Seb |
jak przejdzie to pisowskie pawiany będą musiały trochę schudnąć :)
Wiatrakowiec |
Ich chroni prawo miedzynarodowe a nas... :(
jasiek |
Hiszpanie (el. wiatrowe) i Czesi (el. słoneczne) też zmienili zasady z dużą stratą dla inwestorów i nie musieli płacić odszkodowań. Tak, że w Europie takie hece to nic nowego.
Widzę_Jak_Jest |
Jeżeli Polska chce pozostać w grupie krajów uznawanych za cywilizowane, gdzie prawo jest tworzone w oparciu o demokratyczne normy oraz bezwzględnie przestrzegane to musi stosować światowe i europejskie standardy. Słabość zaplecza intelektualnego PIS-u i bolszewickie zapędy właśnie pokazują do jakich skutków to prowadzi.
Daniel |
@jasiek - gdybyś napisał to jakieś 10 m-cyt temu miałbyś rację ale dzis juz mamy październik i polecam tobie poczytać jak to było w Hiszpanii ostatnio - nadmienię tobie krótko, że w Hiszpanii teraz trwa boom na stawianie EW (bo przez ost. 3 lata powstało tylko kilka MW w EW), a inwestorzy są w trakcie otrzymywania odszkodowania za 3 lata wstecz (utracone zyski) które będą kosztowały Hiszpanie kilka mld euro. Tak się kończy populizm - Mariano Rajoy ma jeszcze dużo do nauki od kaczyńskiego ale jeśli chodzi o oze to taki głupek jak kaczor.
Wiatrakowiec |
jasiek... w Hiszpani musieli oddawac kase inwestorom ! w Czechach nie znam sprawy, wiec nie wiem.
pol |
Jestem ciekawy kto te umowy podpisał chyba popaprane PO.
Master |
Dokładnie w Hiszpani na początku było tak że nie musieli oddawać, odwołali się do wyższej instancji i okazuje się że muszą
Krzysztof |
A Morawiecki jeździ za granicę zapraszać inwestorów. Zaprosić a gdy już zainwestują to ich okraść zmieniając ustawy pisane pod dyktando na kolanie. I tak mamy stabilne pisowskie państwo. WSTYD
Wiatrakowiec |
Wiecie jak to jest.. dopuki tobie sie to nie przytrafi to myslisz ze to nie mozliwe ... ale PIS dosiegnie wszystkich i wszystko , oni po koleji wykoncza i zmonopolizuja KRAJ ~!!!!!
Szyszko |
Zobaczycie te 700mln baksów jak świnia niebo.
Wiatrakowiec |
Szyszko sie obudzil ;)
Ekspert_wiatrowy |
Hiszpania nic nie musi oddawac, rzad sie odwołał i wygrał. Wiatraki w polsce są dead i już nigdy nie powrócą.
Daniel |
@pseudo Elspert_wiatrowy - jesteś zaczadzony kłamstwami PiSowców, Szyszko, Rydzyka itd. Powrócą szybciej niż się tobie wydaje jełopie. A już napewno powrócą te którymi właścicielami są zagraniczni duzi inwestorzy. A zapłacisz za to tak jak i ty oraz także niestety my durniu!
zyrandol |
Oj zaboli to zaboli. Za bolszewizm zapłacimy wszyscy słono.
zwęglona zielona pyra |
Za fobie kaczora zapłacimy my wszyscy, z wyjatkiem jednej kasty: rolników, psia ich mac
MojaPV |
W Hiszpanii i w Czechach za zasadne uznano tylko te roszczenia, które dotyczyła działania prawa wstecz - w Polsce nic takiego nie miało miejsca. Invenergy dorzuci kolejne $ na prawników.
Polaris |
Żeby było śmieszniej te "niekorzystne" umowy podpisywał pewnie też PiS, zobaczcie od kiedy Invenergy takie inwestycje u nas prowadzi - od 2005 - A kto w tamtych czasach rządził 2005 - 2016 ???
kolis |
MojaPV umowy są po to żeby ich przestrzegać.Inaczej po co by się je podpisywało?? Przecież chyba nie było by sensu skoro każdy zawsze mógłby je zerwać.
Koszałek Opałek |
No to Witczyk doradził wiceminiestrowi jak doradził. Rozumiem, że podtrzymując swe stanowisko Witczyk przygotuje swój osobisty ,,udział'' w odszkodowaniu, które pewnie będzie 1/3 żądanych sum- niemniej niektórych zaboli. Zaboli, jako że Amerykanie to nie hiszpańskie czy niemieckie firmy i tutaj sporą rolę zagra polityka i interesy geopolityczne a na te amerykanie mają sporo większe wpływy niż strony postępowań w hiszpanii. Zaboli z uwagi na fakt, że umowy z Polską mają inne zapisy niż z pozoru podobne z hiszpanią. Skarżacego zas stać na dobre kancelarie prawne i Prokuratoria Generalna już powinna wytapiać świński smalec do posmarowania miejsca którego wystawienie będzie jedyną argumentacją
Windturbiness |
Widze tu wielu ekspertów którzy nawet w Hiszpani nie byli wyroki zasondzone ale rząd niema za co zapłacić w kryzysie ale co sie odwlecze to nie uciecze i unich i u nas .Tam jurz zrozumieli że do niczego dobrego to nie dorowadzi proponuje wszystkim posłom którzy głosowali za ustawą anty OZE odpowedzialnośc prywatnym majątkiem i czy wtedy by tak samo głosowali
ElektrowniaPV |
@Windturbines Ja pier... "jurz" ? "sondzić"? chłopie weź przystopuj, zanim zaczniesz się wypowiadać na temat prawa to wiesz co najpierw zrobić? W tych sprawach nie mają najmniejszej szansy bo zmiany wynikają ze zmian w prawie.
zenon |
Jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowań, to odpowiedzialni za podpisanie tak niekorzystnych umów powinni zostać osądzeni i sami zapłacić odpowiednie odszkodowania i/albo trafić do więzienia.
Trekstor |
,,W tych sprawach nie mają najmniejszej szansy bo zmiany wynikają ze zmian w prawie. '' - tego akurat nie da się przeprowadzić- Umowy są sprzed ,,zmian w prawie'' zaś w świetle prawa międzynarodowego zmienianie prawa w celu wyeliminowania Umów gospodarczyh to jednoznaczna dyskwalifikacja w trybunałach strony, która taki szwindel stosuje. To szwindel. Poprostu szwindel.
Wiatrakowiec |
ElektrowniaPV i inne smrody .... tak jak ktos napisal umowy sa po to zeby je przestrzegac i nie ma hu... na to !!!! Ze PIS sobie zmienil ustawe w 2017r to nic nie zmienia umowa byla zawarta przed rokiem 2017, bo inaczaej to kazdy by mogl tak robic , ale sroki tak sie nie da !!! BIG ENERGY mysla ze sa spryciarze ale nie tym razem. Nie wiem jaka cene maja w umowach ale napewno pare lat firmy sprzedawaly ponizej ceny rynkowej i co wszystko bylo dobrze dla BIG Energy a teraz Big energry zdusily Certyfikaty praktycznie do ZERA i pala glupa heheee Ten kraj idzie totalnie w strone BIALORUSI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wiatrakowiec |
Panowie jak widzialem takie umowy np w Afryce i Brazylji, USA , dzienna stawka 450 tys $ zawierana na 5-10 lat i co ... byla zapasc na rynku i jest do tej pory, teraz mozna zrobic ta robote za polowe ceny albo mniej ....ALE nikimu nie przyszlo do glowy zrywac kontrakty/umowy bo wiedzieli ze i tak beda musieli zaplacic i kontrakty byly i sa dotrzymywane i tu mowie o 3im swiecie Afryka ... no ale widac ze my dawno ten 3ci swiat przescignelismy tylko szkoda ze w zlym kierdunku :(
Wiatrakowiec |
ps To samo bedzie z odkupem gwarantowanym ... zabrano nam mimo ze mielismy zagwarantowane na 15 lat i tylko dla tego tez banki dawaly nam kredyty bo byla gwarancja Panstwa ... BYLA ....ale po 1 Stycznia 2018 ruszamy ze zbiorowymi pozwami jak nie wygramy w sadach PIS-wskich to napewno wygramy w Strasburgu ;) wiec Panowie i Panie walka jeszcze przed nami ;)
Seb |
Bardzo dobrze by było jakby inwestorzy w Polsce w końcu wzięli sprawy w swoje ręce i zajęli się neutralizacją tego pisowskiego gó*** we wszystkich możliwych sądach :) Oj będzie kwik witczaków jak gałąź zacznie pękać
Wiatrakowiec |
Seb .. tak zrobimy tylko do konca roku nic nie mozemy jeszcze zaczac bo caly czas mamy ten odkup, ale po 1 stycznia 2018 ruszamy.... ;)
kolis |
ElektrowniaPV@ Ja pier..lę. Czy masz elementarną możliwość myślenia z sensem?Bo po tym co piszesz to masakra.Ewidentne podstawy logiki są podważane.Zadałem pytanie wcześniej i na nie jakoś nie odpowiadasz. Przecież te spółki po to zabezpieczały kredyty tymi umowami,żeby móc je spłacić. Sprawy na 100 % wygrane i wszyscy będziemy się na to składać.Tylko że ten rząd właśnie robi to za co już nie będzie płacił bo będzie historią.
MojaPV |
@kolis " Przecież te spółki po to zabezpieczały kredyty tymi umowami,żeby móc je spłacić" - no chłopie :D z taką logiką to daleko nie zajedziesz :D. Właśnie wynalazłeś lek na ryzyko kredytowe haha:) nobel z ekonomii murowany!
kolis |
Moja PV@ wytłumacz mi chłopie w JAKIM CELU PODPISUJE SIĘ UMOWY!!!??Oświeć mnie jadący daleko
Wiatrakowiec |
Kolis... no wlasnie PIS nie ma zadnych zasad dla nich tylko się liczy ich prawda i tylko ich !!!!!!!!!!!!!! wszystkie umowy, porozumienia jeżeli sa tylko nie korzystne dla nich to nie obowiazauja a jak cos jest po ich myśli to owszem - ZYJEMY W NIE ZLYM SYFIE W TEJ POLSZY !!!!
fuj |
Ktoś tu za dużo TVN się naoglądał. Niemcki VW oszukiwał na emisji spalin i EU nic z tym nie zrobiła, bo jakoś nie słychać żeby prezesika do więzienia wstawili. W tym też pis maczał palce? W tej sprawie powinniście protesotwać, bo spaliny z tedeikow zdrowie niszcza. A taki prund z wiatraków, który raz jest, a za chwilę go nie ma, to jest bez sensu. Elektrowni węglowej przeciez nie wyłączy się w minutę, żeby prundu nie produkowała, bo wiatr zaczał wiac. Niech zbudują do farm wiatrowych stacje magazynujące i dostarczają tego prundu przez cale 24h, jak na przyzwoitą elektrownię przystoi, ale po co. Elektrownie wiatrowa zbudowali nie po to zeby zielona energie produkowac i srodowisko chronic, tylko kase na certyfikatach trzepac. Naoglądacie się bzdur i bzdury wypisujecie. PO wcale od PISU nie jest lepsze. Takie same dno jest.
kolis |
PV różnej maści@ Odpowiesz na pytanie ?? Pewnie nie bo brak Ci argumentów .http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1078916,zagraniczni-inwestorzy-roszczenia-wobec-polski-umowy-bit.html Link powyższy do wglądu,że Polska też się skarży jak zmienia się umowy na siłę,a także że przegrywa sprawy..
MojaPV |
@koluś W jakim celu podpisuje się umowy ? odpowedź jest prosta :) Ile umów tyle powodów. Każdy ma prawo oddać sprawę do sądu - jednak w tym przypadku to tylko strata kasy na prawników.
kolis |
PV@ strata- to jest czasu na dyskusję z Tobą.To jest jak walka z wiatrakami :) Nie sposób wygrać :)
Michał |
nie pierdo#$@ się z PiS, "z psem, który ujada nie da się negocjować. Bierze się kija i wali się w łeb" Szkoda, że my jako podatnicy to odczujemy. Polska będzie w ruinie po ich rządach. Naprawdę nie będzie co zbierać, szkoda, że po tylu latach rozwoju za PO, czeka nas takie wycofanie...
Alwin |
Po pierwsze, inwestorem constans jest tutaj konsument ( a nie zagraniczna firma ) i certyfikaty są tego dowodem. I właściwie można-by na tym zakończyć edukację,,,,,ale i dopowiem jeszcze to, że inwestowanie ( znaczy się konsument ) można wyodrębnić poza ustawę ( właściwie ustawa wykonała to automatycznie ) lub/bądź/i zaprosić sprzedawcę energii elektrycznej do objęcia przewodnictwa inwestycyjnego (...). no i po trzecie, uważam, ze najciekawsze: otóż spółka amerykańska wybrała drogę krytyki oraz uwikłania się politycznego ( fakty zostały zgromadzone ), natomiast szkoda wyrządzona krytyką teraźniejszą oraz przyszłą wyliczona to 2.3 miliardów dolarów. Tak więc moi mili, zacznijcie od rozmowy z szafą, lecz nie domową, a taką z szatni :), a najwytrzymalszych Zapraszam do polemiki. :). Pozdrawiam.

Giełda OZE

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Dotacje na elementy termo energo 160 tyś zł na 1 DOM

Dotacje dla DOMU 160 tyś zł solary , panele , pompy ciepła i inne dostawa montaż cała Polska j czytaj dalej...

Turbiny wiatrowe Gamesa G 58 850 kW

Dostepne turbiny Gamesa G 58 , 850 kW , 4 sztuki, turbiny z 2 letnia gwarancja, kompletnie odnowione czytaj dalej...

Dokumentacja do projektów PV

Dzień dobry, Wykonam: - Koncepcje farm fotowoltaicznych; - Karty Informacyjne Przedsięwzięcia czytaj dalej...