Deweloper wiatrowy skarży Polskę na 700 mln dolarów

Deweloper wiatrowy skarży Polskę na 700 mln dolarów
Fot. Invenergy

Amerykański inwestor Invenergy, który w Polsce zainwestował dotąd ponad 2,2 mld dolarów, składa polskiemu rządowi zawiadomienie o sporze na podstawie dwustronnej umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (BIT) oraz Traktatu Karty Energetycznej.

Amerykańska spółka energetyczna Invenergy LLC oraz związane z nią podmioty złożyły dziś do najwyższych rangą urzędników państwowych w Polsce, w tym do prezydenta i premiera, formalne zawiadomienie o sporze na podstawie Umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i Traktatu Karty Energetycznej, którego sygnatariuszami są 52 państwa i Unia Europejska.

Jak informuje Invenergy, zawiadomienie opisuje „domniemane, niezgodne z prawem i zorganizowane działania Polski równoznaczne z wywłaszczeniem, które zniszczyły finansową opłacalność inwestycji Invenergy w kilkanaście farm wiatrowych, na szkodę w wysokości około 700 milionów dolarów”.

REKLAMA

Działanie to jest częścią potencjalnej „fali sporów międzynarodowych” – pojęcia takiego użył ostatnio jeden z głównych polskich środków masowego przekazu, w związku z tym, że Polska już teraz jest stroną 11 międzynarodowych postępowań arbitrażowych. Tymczasem w ostatnich tygodniach Komisja Europejska wyraziła „poważne obawy”, że polski rząd podważa zasadę praworządności – informuje Invenergy w komentarzu wysłanym do portalu Gramwzielone.pl.

Inwestor mówi o „zaaranżowaniu przez polskie organy rządowe niezgodnego z prawem rozwiązania długoterminowych umów handlowych”.

Dwustronne umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji chronią inwestorów, których prawa zostały naruszone przez inne państwo, co właśnie przydarzyło się Invenergy w Polsce. Podczas gdy lekceważenie zasady praworządności przez polski rząd stale rośnie, my staramy się zabezpieczyć nasze prawa, a inni inwestorzy to obserwują – ocenia Michael Blazer, główny prawnik Invenergy.

W 2010 roku Invenergy zawarła długoterminowe umowy na sprzedaż zielonej energii po stałej cenie ze spółkami energetycznymi kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Jak zaznacza, spółka zaakceptowała wówczas ceny za zieloną energię ze swoich farm wiatrowych, które w tym czasie były niższe od cen rynkowych, w zamian za stabilność, którą miały zapewnić długoterminowe umowy.

REKLAMA

Następnie rząd polecił kontrolowanym przez siebie spółkom rozwiązanie długoterminowych umów zawartych z Invenergy pod różnymi pretekstami. Polski rząd podjął celowe działania w celu obniżenia cen na rynku zielonej energii do poziomów poniżej opłacalności inwestycji. Niezgodne z prawem rozwiązanie umów handlowych przez polski rząd w połączeniu z tymi działaniami zmusiło Invenergy do sprzedaży wytworzonej zielonej energii na rynku po cenach znacznie niższych niż ceny zakontraktowane w umowach, co spowodowało poważne straty finansowe – komentuje Invenergy.

Invenergy zaznacza, że zamierza wszcząć międzynarodowe postępowanie arbitrażowe, jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie dojdzie do polubownego rozwiązania sporu.

Invenergy dochodzi swoich praw w polskich sądach w kilku innych sprawach przeciw spółkom należącym do Skarbu Państwa. Sąd Najwyższy wydał już wyrok na korzyść Invenergy w sporze ze spółką Energa-Obrót S.A. Uznał, że państwowa spółka działała niezgodnie z prawem, próbując wypowiedzieć umowę z Invenergy.

Invenergy i jej spółki powiązane budują obiekty wytwarzania i magazynowania energii odnawialnej w Ameryce, Europie i Azji. Siedziba firmy mieści się w Chicago, a jej biura regionalne znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Japonii i Europie.

Invenergy i jej spółki powiązane zrealizowały 105 projektów o łącznej zainstalowanej mocy ponad 15,9 GW, które są w eksploatacji, w budowie lub na zaawansowanym etapie przygotowań, w tym projekty z zakresu wytwarzania energii wiatrowej, słonecznej i z udziałem gazu ziemnego oraz projekty magazynowania energii.

Amerykański inwestor informował wcześniej, że w naszym kraju zainwestował w energetyce odnawialnej od roku 2005 ponad 2,2 mld dolarów, budując 11 farm wiatrowych. 

red. gramwzielone.pl