Plan zagospodarowania obszarów morskich ma być gotowy w 2018 r.

Plan zagospodarowania obszarów morskich ma być gotowy w 2018 r.
Fot. Vattenfall
REKLAMA

Przygotowanie takiego dokumentu może ułatwić realizację przyszłych projektów morskich farm wiatrowych w naszej części Morza Bałtyckiego. Bynajmniej nie przesądzi jednak o tym, że morskie farmy wiatrowe w polskiej części Bałtyku powstaną

Jak podaje portal GP24, w Słupsku odbyło się drugie spotkanie koordynacyjne, w którym uczestniczyło ponad dwieście osób – przedstawicieli instytucji państwowych, ale również inwestorów planujących przedsięwzięcia w polskiej części Morza Bałtyckiego. To spotkanie było elementem prac zmierzających do opracowania projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.

Prace nad takim planem trwają od połowy ubiegłego roku i powinny zakończyć się w przyszłym roku. Jak podaje GP24, przygotowania takiego planu rozpoczęły się zanim weszły w życie unijne regulacje zobowiązujące poszczególne państwa UE do wykonania takich planów.

Cytowana przez portal GP24 Anna Stelmaszyk- Świerczyńska, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Gdyni, która kieruje całym projektem, zaznacza, że uchwalenie planu może się odwlec w czasie, jeśli swoje uwagi zgłoszą do niego kraje sąsiednie.

Plan ma ułatwić wydawanie decyzji lokalnym władzom, które odpowiadają za administrowanie poszczególnymi obszarami polskiej części Morza Bałtyckiego. W planie wskazane zostaną miejsca, w których będzie można realizować przedsięwzięcia polegające na produkcji energii wiatrowej.

Pierwszą regulacją zmierzającą do określenia zasad lokowania morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku była opracowanie przepisów umożliwiających wydawanie pozwoleń na wznoszenie sztucznych wysp na morzu.

Pierwsze pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp w celu budowy morskich farm wiatrowych zdobył jeszcze w 2012 r. Kulczyk Investments. W tym czasie wpłynęło w tej sprawie do ówczesnego Ministerstwa Trasnportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej kilkadziesiąt wniosków, w przypadku których wiele otrzymało pozytywne decyzje.

Rozwój projektów morskich farm wiatrowych wstrzymało jednak trwające od tamtego czasu zamieszanie z zasadami wsparcia produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W efekcie wielu inwestorów zostało zniechęconych kontynuowania prac w tym zakresie.

Obecnie najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych ma Polenergia, która w dwóch przypadkach posiada decyzje środowiskowe. Prace w celu uzyskania decyzji środowiskowych na swoje projekty prowadzi również PGE.

Nadal nie wiadomo jednak, czy i kiedy rząd zdecyduje się na przeprowadzenie pierwszych aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, a organizacja takich aukcji jest warunkiem podjęcia finalnych decyzji inwestycyjnych.

Co więcej, ostatnie propozycje rządu w zakresie nowelizacji ustawy o OZE, mogą jeszcze oddalić realizację morskich wiatraków. Zgodnie z nimi inwestorzy planujący przystąpienie do aukcji muszą wykazać się pozwoleniami na budowę, a nie jak było to dotąd sformułowane w tej ustawie – tylko decyzją środowiskową. To może znacznie podnieść koszty przygotowania projektów w sytuacji, w której inwestorzy i tak nie mają pewności, czy aukcje dla nich w ogóle zostaną zorganizowane.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...

Wydzierżawię działki pod farmy fotowoltaiczne

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Grunt z dzierżawą PV

Sprzedam grunt o pow 4ha z zawartą dzierżawą farmy foto na 30 lat z rocznym przychodem, bez kosztów czytaj dalej...

TERMIKA eco line - zestaw paneli fotowoltaiczny 2,70 kW

TERMIKA ECO LINE zajmuje się projektowaniem, montażem oraz sprzedażą systemów fotowoltaicznych. Nas czytaj dalej...