Na Ukrainie powstanie wielka farma wiatrowa. Druga największa w Europie

Na Ukrainie powstanie wielka farma wiatrowa. Druga największa w Europie
Fot. Ukrainian Wind Energy Association, UWEA
REKLAMA

Chiński inwestor przygotowuje się do uruchomienia budowy na Ukrainie ogromnej lądowej farmy wiatrowej. Większa inwestycja tego typu została zrealizowana dotąd w Europie tylko w jednym miejscu.

Oprócz gigantycznego projektu fotowoltaicznego w Czarnobylu, którego moc ma docelowo sięgnąć 1 GW i w sprawie którego ukraińskie władze rozmawiają z zagranicznymi inwestorami, na Ukrainie ma też powstać jedna z największych lądowych farm wiatrowych na Starym Kontynencie.

Ukraińskie władze prowadzą rozmowy z chińskim inwestorem Tebian Electric Apparatus (TBEA), który chce zbudować na Ukrainie ogromną farmę wiatrową o mocy sięgającej 500 MW. Dla porównania, moc największej farmy wiatrowej, która powstała dotąd w Polsce, wynosi 120 MW. Chodzi o projekt zrealizowany w wielkopolskim Margoninie przez wywodzącego się Portugalii inwestora EDPR.

Farma wiatrowa, którą na Ukrainie chcą zbudować Chińczycy, ma powstać w obwodzie mikołajowskim położonym na południu kraju.

Inwestycja, której koszt szacuje się wstępnie na 500 mln dolarów, ma zostać zrealizowana do roku 2019. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze pod koniec tego roku.

Barierą w rozwoju OZE na Ukrainie pozostaje wysoki koszt kapitału, jednak ta kwestia nie będzie problemem dla TBEA, który skorzysta z finansowania udzielonego przez chińskie banki.

Według ukraińskiego stowarzyszenia wiatrowego Ukrainian Wind Energy Association (UWEA), moc elektrowni wiatrowych na Ukrainie – z wyłączeniem wiatraków znajdujących się na Krymie (w sumie 87,8 MW) – wynosiła na początku br. 438 MW. Większość z nich jest zlokalizowana w południowo-wschodniej części kraju. 

Na razie największa na Ukrainie jest farma wiatrowa Botievo w obwodzie zaporoskim, której moc sięga 200 MW i która składa się z elektrowni wiatrowych Vestas V112. Produkcja energii jest objęta taryfą gwarantowaną w wysokości 0,1131 EUR/kWh.

Ten projekt, zrealizowany przez firmę DTEK, wchodzi w skład kompleksu Pryazovskyi Wind Park, w ramach którego mają jeszcze powstać elektrownie wiatrowe o mocy do 300 MW.

Największa lądowa farma wiatrowa w Europie powstała kilka lat temu w Rumunii. Projekt Fantanele-Cogealac, którego moc wynosi aż 600 MW, zrealizował czeski CEZ, zachęcony atrakcyjnym systemem wsparcia producentów zielonej energii, który wówczas oferował rząd w Bukareszcie.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (14)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Jeśli ktoś ma pomysł inwestować w ten sposób na UKR to gratuluję odwagi czy głupoty ? sam nie wiem.
Jujko |
Hm rynek Ukraiński wydaje się być perspektywiczny widząc nasz kraj tam jest ryzyko a u nas pewność że się straci
Wiatrakowiec |
Jujko ... :)
k-2 |
Rynek ukraiński jest tak pewny jak polski. Zmieni się władza i zabiorą ci wszystko. W Polsce za 2 lata państwowe koncerny przejmą większość czynnych farm bo właściciele zbankrutują.
a-z |
K-2... Podobno jest taki plan .....
obserwator |
Ukraina robi wszystko żeby równać do Europy a Polska wszystko, żeby uciec na wschód... To co robi u nas ME jest bliższe standardom białoruskim niż europejskim. A na Ukrainie są przynajmniej chęci i ciekawy system wsparcia.
Seb |
Nawet na Białorusi jest lepszy system wsparcia od lat- z powodzeniem rozwijają się MEW-ki, polskie firmy eksportują tam np. turbiny wodne.
ElektrowniaPV |
Wszystkich inwestorów wiatrowych z Polski Ukraina przyjmie z otwartymi ramionami :) (znaczy się ich kasę chętnie przytuli)
Wiatrakowiec |
ElektrowniaPV- napewno bezpieczniej niz u nas w Polszy heheeee
MojaPV |
To inwestuj wiatrakowiec :D powodzenia!
Wiatrakowiec |
MojaPV... Ja juz sie w zyciu nainwestowalem ..... , teraz cieply kraj i drink ze slomeczka ;) A ty MojaPV stary rowerze bedziesz do konca zycia na sznurku swojej jedynej ale slysznej wladzy PIS ;)
ElektrowniaPV |
@Wiatrakowiec Ta "słomeczka" to chyba z butów :) Lepiej byś kolego zrobił inwestując w słownik ale co mi tam każdy robi po swojemu.
Wiatrakowiec |
Elektrownia PV- smieszny jestes i tyle ;) Nic nie masz do powiedzenia, szkoda na ciebie energii !!
elektryk |
Ciekawe ile wyniesie "wziatka" od tej inwestycji? W okręgu Lwowskim (ale i na większości terenu Ukrainy) oficjalna taryfa od dużych inwestycji to 25% dla mera lub innych lokalnych bonzów ;)

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...