Fortum dostanie zielone certyfikaty w Norwegii

Fortum dostanie zielone certyfikaty w Norwegii
Fot. Fortum Norge
REKLAMA

Fortum podjęło ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy farmy wiatrowej w Sørfjord, w północnej Norwegii. Farma Sørfjord jest częścią portfolio instalacji wiatrowych, które Fortum nabyło na początku bieżącego roku od firmy Nordkraft. Dzięki ich uruchomieniu przed końcem obecnej dekady, produkcja energii zostanie objęta norwesko-szwedzkim systemem zielonych certyfikatów. 

Jak podaje fiński koncern energetyczny, park wiatrowy Sørfjord będzie wyposażony w 23 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 96,6 megawatów. Turbiny dostarczy Siemens Gamesa. Każde z urządzeń będzie mieć nominalną moc 4,2 MW i wirnik o średnicy 130 metrów.

Finowie podają, że wstępne prace budowlano-inżynieryjne w ramach projektu są prowadzone od wiosny 2017 roku. Uruchomienie produkcji energii jest przewidywane na koniec 2019 roku.

W styczniu 2017 roku Fortum pozyskało projekty wiatrowe od norweskiej firmy Nordkraft. W skład transakcji weszły działająca już farma wiatrowa Nygårdsfjellet, a także projekty Ånstadblåheia i Sørfjord, które posiadały wszystkie pozwolenia niezbędne do realizacji.

Moc farmy wiatrowej Nygårdsfjellet, którą uruchamiano w roku 2011, wynosi 32,2 MW. Z kolei uruchomienie farmy wiatrowej Ånstadblåheia przewidziano na rok 2018, a jej moc sięgnie 50,4 MW.

Po uruchomieniu tych farm wiatrowych ich łączna moc wyniesie około 180 megawatów.

Fortum zaznacza, że Norwegia stosuje, we współpracy ze Szwecją, oparty o warunki rynkowe system certyfikatów, który zapewnia wsparcie dla instalacji produkujących energię elektryczną ze źródeł odnawialnych i uruchomionych przed końcem 2020 roku.

Szwecja i Norwegia wprowadziły wspólny system zielonych certyfikatów w roku 2012. Zgodnie z początkowymi intencjami, system miał wygasnąć dla nowych inwestorów w roku 2020, generując dodatkową produkcję energii do poziomu 28,4 TWh.

Do tej pory wdrożonym przez oba skandynawskie kraje systemem zielonych certyfikatów została objęta produkcja energii odnawialnej w ilości około 14 TWh, z czego aż ok. 84 proc. wyprodukowano w Szwecji. Tylko w 2015 r. strona norweska wydała 2,8 mln certyfikatów, a strona szwedzka 21,8 mln. Certyfikatami wydawanymi w Norwegii lub Szwecji można handlować na wspólnym skandynawskim rynku energii Nord Pool. Przeciętna cena certyfikatu w 2016 r. wyniosła około 16,4 EUR/MWh.

Więcej na ten temat w artykule: Szwecja i Norwegia zdecydowały o przyszłości rynku certyfikatów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...