Na Bałtyku mogą powstać farmy wiatrowe o mocy nawet 9 GW

Na Bałtyku mogą powstać farmy wiatrowe o mocy nawet 9 GW
Fot. Dong Energy
REKLAMA

Wczoraj morskie farmy wiatrowe w Europie pobiły rekord dziennej generacji, produkując 263 GWh energii elektrycznej. Europejski sektor offshore jest jednak dopiero na początku drogi, a do znacznie większych uzysków energii mogą przyczynić się również farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Sektor wiatrowy jest przekonany, że na Bałtyku mogą powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy nawet 9 GW.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Tallinie przyjęto Baltic Sea Declaration – porozumienie dotyczące współpracy w regionie Morza Bałtyckiego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Deklarację podpisali reprezentanci 8 stowarzyszeń energetyki wiatrowej z Estonii, Danii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji.

Według najnowszej analizy europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, do 2030 roku na Morzu Bałtyckim może zostać zainstalowane nawet 9 GW mocy w morskich farmach wiatrowych.

Morze Bałtyckie jest obiecującym rynkiem dla morskiej energii wiatrowej w Europie ze względu na bardzo dobre warunki naturalne między innymi wiatr, głębokość i prądy. Offshore wesprze unijne cele dotyczące dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa dostaw energii na kontynencie. Aby jednak rozwój farm wiatrowych na Bałtyku był możliwy, konieczne są trwałe i wyraźne ramy prawne wzmacniające współprace rządów państw bałtyckich – ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

PSEW zaznacza, że pierwszym krokiem na drodze osiągnięcia celów podpisanej Deklaracji są krajowe plany działania, które będą regulować długofalowy rozwój morskiej energetyki wiatrowej w regionie.

W najnowszym raporcie WindEurpoe „Wind energy in Europe: Scenarios for 2030” przyjęto, w średnim scenariuszu, że do roku 2030 w polskiej części Morza Bałtyckiego mogą powstać farmy wiatrowe o mocy 3,2 GW.

Potencjał współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, uwarunkowania i perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej będą tematem odbywającego się 8 i 9 listopada w Warszawie najważniejszego wydarzenia branży offshore w Regionie Morza Bałtyckiego. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w sesjach B2B służących tworzeniu łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Sesję plenarną Konferencji Offshore 2017 poświęconą potencjałowi współpracy na Morzu Bałtyckim otworzy Klaus-Dieter Borchardt, dyrektor generalny ds. energetyki w Komisji Europejskiej, który od 2013 roku odpowiada za wewnętrzny rynek energii w ramach UE. Udział w dyskusji weźmie również dr Paweł Ryglewicz, radca ministra w Departamencie ekonomicznym UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który przybliży uczestnikom prace grupy BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan) ds. energii odnawialnej.

Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, jako reprezentant BaSOF przedstawi Baltic Sea Declaration – porozumienie 8 europejskich stowarzyszeń energetyki wiatrowej na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Bolesta z centrum analitycznego Polityka Insight, które jest Partnerem Konferencji Offshore.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym Konferencji Offshore 2017. Więcej informacji na jej temat można znaleźć pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (6)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
aaaaa |
ALe nie w Polszy , nie za czasow tego rzadu !!!!!!!!!!!!!
Lidia |
MOGĄ ale nie powstaną, w polsce........... haha
Daniel |
ooo MałpyPV jeszcze tu nie ma? Nie żalił się, że to skandal bo wiatraki na morzu będą stawiać?, ą przecież wg. niego powinny być na morzu elektrownie węglowe - ponoc bryza morska dobrze smog pochłania :) tak tak PałpiszoniePV
MojaPV |
@Daniel - gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej. Sprowadzony przez Fenicjan, a później Rzymian na obszary śródziemnomorskie, rozpowszechniony w wielu krajach, również w Polsce.(Wikipedia)
TchorzewskiZajączkowski |
Witczyki (ssaki) : https://www.youtube.com/channel/UCQk9F68LOX8wzyNMsc0GDgA za National Geographic.
Szyszko |
Nie powstaną, bo nie będzie na nie aukcji

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...