Na Bałtyku mogą powstać farmy wiatrowe o mocy nawet 9 GW

Na Bałtyku mogą powstać farmy wiatrowe o mocy nawet 9 GW
Fot. Dong Energy

Wczoraj morskie farmy wiatrowe w Europie pobiły rekord dziennej generacji, produkując 263 GWh energii elektrycznej. Europejski sektor offshore jest jednak dopiero na początku drogi, a do znacznie większych uzysków energii mogą przyczynić się również farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Sektor wiatrowy jest przekonany, że na Bałtyku mogą powstać elektrownie wiatrowe o łącznej mocy nawet 9 GW.

Pod koniec ubiegłego tygodnia w Tallinie przyjęto Baltic Sea Declaration – porozumienie dotyczące współpracy w regionie Morza Bałtyckiego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Deklarację podpisali reprezentanci 8 stowarzyszeń energetyki wiatrowej z Estonii, Danii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji.

Według najnowszej analizy europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, do 2030 roku na Morzu Bałtyckim może zostać zainstalowane nawet 9 GW mocy w morskich farmach wiatrowych.

REKLAMA

Morze Bałtyckie jest obiecującym rynkiem dla morskiej energii wiatrowej w Europie ze względu na bardzo dobre warunki naturalne między innymi wiatr, głębokość i prądy. Offshore wesprze unijne cele dotyczące dekarbonizacji oraz bezpieczeństwa dostaw energii na kontynencie. Aby jednak rozwój farm wiatrowych na Bałtyku był możliwy, konieczne są trwałe i wyraźne ramy prawne wzmacniające współprace rządów państw bałtyckich – ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

PSEW zaznacza, że pierwszym krokiem na drodze osiągnięcia celów podpisanej Deklaracji są krajowe plany działania, które będą regulować długofalowy rozwój morskiej energetyki wiatrowej w regionie.

REKLAMA

W najnowszym raporcie WindEurpoe „Wind energy in Europe: Scenarios for 2030” przyjęto, w średnim scenariuszu, że do roku 2030 w polskiej części Morza Bałtyckiego mogą powstać farmy wiatrowe o mocy 3,2 GW.

Potencjał współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, uwarunkowania i perspektywy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej będą tematem odbywającego się 8 i 9 listopada w Warszawie najważniejszego wydarzenia branży offshore w Regionie Morza Bałtyckiego. Dodatkowo uczestnicy będą mogli wziąć udział w sesjach B2B służących tworzeniu łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Sesję plenarną Konferencji Offshore 2017 poświęconą potencjałowi współpracy na Morzu Bałtyckim otworzy Klaus-Dieter Borchardt, dyrektor generalny ds. energetyki w Komisji Europejskiej, który od 2013 roku odpowiada za wewnętrzny rynek energii w ramach UE. Udział w dyskusji weźmie również dr Paweł Ryglewicz, radca ministra w Departamencie ekonomicznym UE w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który przybliży uczestnikom prace grupy BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan) ds. energii odnawialnej.

Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, jako reprezentant BaSOF przedstawi Baltic Sea Declaration – porozumienie 8 europejskich stowarzyszeń energetyki wiatrowej na rzecz rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Moderatorem dyskusji będzie Krzysztof Bolesta z centrum analitycznego Polityka Insight, które jest Partnerem Konferencji Offshore.

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym Konferencji Offshore 2017. Więcej informacji na jej temat można znaleźć pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl