PGE Ventures może postawić na małe wiatraki

PGE Ventures może postawić na małe wiatraki
Piotr Czak, prezes zarządu PGE Ventures. Fot. PGE
REKLAMA

Należący do największego polskiego koncernu energetycznego fundusz może zainwestować w technologię małych elektrowni wiatrowych, którą opracował profesor Piotr Doerffer z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

W tym roku PGE Ventures, fundusz CVC powołany do inwestowania w obszarze nowych technologii, uruchomił poszukiwania startupów rozwijających technologie związane z obszarem energetyki.

W czerwcu br. Polska Grupa Energetyczna zapewniała, ze PGE Ventures będzie dysponował środkami własnymi na poziomie 20-22 mln zł. Fundusz będzie miał również możliwość pozyskania środków od prywatnych inwestorów, a także będzie starał się pozyskać dostępne finansowanie zewnętrzne w ramach PFR Ventures – podmiotu, który w sumie dysponuje budżetem o wartości ponad 1,6 mld zł.

Roczny budżet PGE na inwestycje w innowacyjne projekty ma wynieść łącznie co najmniej 25 mln zł rocznie. W późniejszym okresie rozwoju przedsiębiorstw kapitał może być pozyskiwany także z rynków finansowych przy współpracy z innymi partnerami.

Po podpisaniu umów inwestycyjnych startupy mają otrzymać dostęp do kapitału PGE Ventures, ale również do wsparcia w zakresie prowadzenia działalności biznesowej czy pomocy przy testowaniu oraz sprzedaży produktów i usług.

Jednym z pomysłów, w które może zainwestować PGE Ventures, jest autorska technologia małych elektrowni wiatrowych o mocy do 200 kW, którą opracował profesor Piotr Doerffer z Instytutu Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.

W małej energetyce wiatrowej rozwiązań technologicznych jest dużo. Charakteryzują się różną efektywnością i różnym poziomem hałasu. Wybraliśmy już najlepsze i potrzebujemy finansowania, by przejść do fazy produkcyjnej. Prace produkcyjne są natomiast potrzebne do tego, by zmniejszyć koszty – mówi cytowany przez „Puls Biznesu” Piotr Doerffer.

Naukowiec z gdańskiego PAN zaznacza, że, aby segment małych wiatraków zaczął się rozwijać, potrzebne są mechanizmy mogące pobudzić ten rynek.

Dotychczas małe wiatraki nie znalazły swojego miejsca na rynku OZE. Producenci elektrowni wiatrowych w poszukiwaniu jeszcze lepszej efektywności kosztowej raczej zwiększają moc dużych elektrowni wiatrowych, nie interesując się rozwiązaniami o mocach liczonych na kilkaset kW. W segmencie instalacji OZE o mniejszej mocy doskonale rozwija się natomiast fotowoltaika.

Potwierdzają to eksperci cytowani przez „Puls Biznesu”. Beata Wiszniewska z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej zapewnia, że „pod względem technologicznym małe wiatraki są wciąż nieefektywne, a w segmencie mikroinstalacji o wiele lepsze parametry ma fotowoltaika”. Natomiast Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej ocenia, że ze względu na brak odpowiednich zachęt przespaliśmy już czas, w którym budowa małych wiatraków mogła stać się polską specjalnością, a przedsiębiorcy, którzy rozwijali takie technologie, zbankrutowali.

Link do artykułu w „Pulsie Biznesu”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
kr |
mali wytwórcy do 200Kw zbankrutowali dzięki PGE która nie płaciła za energię z OZE
pros |
Małe jest piękne ;-) nie zapominajmy jednak, że wyżej siła wiatru jest zdecydowanie większa niż przy ziemi, a energia wiatru zależy od sześcianu prędkości. Gdyby małe wiatraki miały sens, to na świecie by się od nich aż roiło. Mała może być instalacja fotowoltaiczna, bo ją można dowolnie skalować, ale wiatraków ta zasada nie dotyczy.
sol |
@pros. Zgoda, tak to wygląda. Przy ziemi też wieje, ale musi być otwarta przestrzeń. Małe wiatraki mogą się sprawdzać np. na wybrzeżu. Ale przy takich postępach fotowoltaiki to będzie raczej jakieś uzupełnienie pozyskiwania energii.
LOL |
duże 220metrowe wiatraki są pase! Nikt nie chce na nie patrzeć, powiniśmy postawić na małe wiatraki do 100-200kW a najlepiej takie 10-50kW :)
oze |
Ten profesor nic nowego nie wymyślił. Jego wiatrak to małe urządzenie z dyfuzorem. Oglądałem prototyp już 10 lat temu.
PawianPv |
Profesorek to z PiSu? W tym roku polscy studenci 2 raz z rzędu wygrali międzynarodowy konkurs na małą elektrownię wiatrową, a tutaj promuje się jakieś suchary.
. |
@lol weź się lecz trollu. Znajdź mi w ofercie producentów turbinę 220m która nie jest prototypem to ci taką kupię. Bo większość tego co stoi w Polsce to nawet połowy, czyli 110m nie ma trollu.
Maestro |
@LOL - życzę Tobie, aby wszyscy sąsiedzi w sąsiedztwie mieli na stanie jedną lub kila małych turbinek, szczególnie pod oknem sypialni, albo na balkonie - a co tam, przymocowaną do barierki. Tylko duże turbiny wiatrowe mają sens, bo na małe szkoda przestrzeni, której i tak brakuje. Bezpieczeństwo energetyczne zapewnią nam tylko wiatraki.
Sołtys |
W polsce nie ma juz miejsca na duże turbiny - bo co 100m mamy gęstą zabudowę! Co więcej za 4-5 lat jak pół miliona ludzi wróci z UK z swoimi zarobkami i pobuduje u siebie na wsi domki jednorodzinne to zabudowa będzie tak gęsta że zaden wiatrakowy troll nawet nie pomarzy o wiatrówce. Tyle w temacie wiatraków :)
MojaPV |
Nie ma miejsca dla wiatrowych trolli z uwagi na protesty społecznie niemal wszędzie gdzie się pojawiają.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...