Vattenfall oficjalnie uruchomił wielką farmę wiatrową

Vattenfall oficjalnie uruchomił wielką farmę wiatrową
Farma wiatrowa Pen y Cymoedd. Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny w ubiegłym tygodniu oficjalnie zainaugurował pracę swojej największej lądowej farmy wiatrowej o nazwie Pen y Cymoedd, która znajduje się w Walii. Vattenfall już przygotowuje się do budowy jeszcze większej farmy wiatrowej na lądzie, która powstanie w Holandii.

Największa lądowa farm wiatrowa Vattenfall znajduje się w południowej Walii. Projekt Pen y Cymoedd składa się z 76 elektrowni wiatrowych, które mają produkować w skali roku 230 GWh energii elektrycznej. Taka ilość odpowiada konsumpcji generowanej przez około 188 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, licząc, że ich średnia konsumpcja to 4 MWh w skali roku.

Farma wiatrowa Pen y Cymoedd dostarczy energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 15 proc. gospodarstw domowych w Walii. Teraz czekamy na wyposażenie Pen y Cymoedd w bateryjne magazyny energii, aby wesprzeć integrację sieciową energii odnawialnej, którą produkujemy w Walii – komentuje Magnus Hall.

Pracę farmy wiatrowej Pen y Cymoedd wspomogą magazyny energii, które w IV kwartale br. dostarczy BMW. Zastosowanie tysiąca zestawów baterii, każdy o mocy 33 kWh, wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych BMW i3, pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).

– Magazynowanie energii i stabilność sieci to najważniejsze kwestie w nowym świecie energii. Chcemy wykorzystać elektrownie, w których produkujemy energię ze źródeł odnawialnych, w celu transformacji rynku energetycznego, ułatwiając ich integrację dzięki magazynowaniu energii. Oddzielenie generacji od konsumpcji i powiązanie konsumpcji w różnych sektorach to temat przewodni naszych prac – komentuje Gunnar Groebler, szef działu wiatrowego Vattenfall.

Inne magazyny energii, które dla szwedzkiego koncernu dostarczy BMW, staną przy farmie wiatrowej Prices Alexia k. Amsterdamu oraz przy farmie wiatrowej, która powstanie w okolicy Hamburga.

Również w ubiegłym tygodniu Vattenfall poinformował o zwiększeniu swoich udziałów w jednym z największych projektów wiatrowych w Holandii. Farma wiatrowa Wieringermeer zostanie rozbudowana w ramach repoweringu. Obecnie w jej skład wchodzą 93 turbiny, które zostaną zastąpione przez 99 wydajniejszych maszyn.

Chodzi o projekt złożony ze 100 turbin wiatrowych, z których 82 maszyny o łącznej mocy 295 MW zainstaluje Vattenfall. Pozostałe 17 turbin będzie nadal należeć do konsorcjum Windcollectief Wieringermeer, a właścicielami jednej z turbin, poprzez nabycie udziałów, będą mogli zostać mieszkańcy regionu, w którym powstanie farma wiatrowa.

Uruchomienie produkcji energii z całej farmy wiatrowej Wieringermeer ma nastąpić w roku 2019. Uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu około 370 tys. holenderskich gospodarstw domowych. 

Szwedzki koncern energetyczny po raz kolejny potwierdził, że jego dział Wind Business w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w energetykę wiatrową w sumie 5 mld euro.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
inżynier |
"Taka ilość odpowiada konsumpcji generowanej przez około 188 tys. brytyjskich gospodarstw domowych" - co za tania propaganda... Żaden normalny właściciel gospodarstwa domowego nie zdecyduje się oprzeć zasilania swojej chaty na skrajnie niestabilnej energii produkowanej z wiatraków.
pros |
"Inżynierek", nie troluj wstawiając ten sam tekst pod kolejnymi artykułami. Zdejmij węglowe klapki z oczu, poczytaj o projekcie północnym, o miksie energetycznym OZE, o roli wiatraków w miksie energetycznym OZE i dopiero potem się wypowiadaj. Poczytaj tez trochę historię, kiedyś krzyczano, że przy torach krowy mleka nie dają a kury jaj nie niosą. Dziś energetyka węglowa jest na tym samym etapie rozwoju, jak transport dyliżansowy w XIXw i żadne pokrzykiwanie tego faktu nie zmieni.
inżynier |
@pros - każdy, kto stąpa twardo po ziemi i bierze pod uwagę twarde DANE (a nie jest oszołomem) to reaguje na irytującą tanią propagandę lobby wiatrowego. W każdym artykule o wiatrakach jest ten żenujący tekst o liczbie gospodarstw domowych, które te wiatraki zasilają w energię. Na drzewo z takim kłamliwym porównaniem.
Tchórzefski Zajączkofski |
Przecież PiS i ty koleżko to książkowy przykład oszołomstwa. Konfederaci barscy się znaleźli, wbrew całemu światu z kurduplem-dziewicą na czele. Żeby nie było: PiS=PO.
Seb |
Wiatr to niewyczerpalne źródło energii, i jest tańsza niż z węgla to napewno. Cóż zrobić jak PRL-wskie czubki nie potrafia sobie z tym poradzić ... cała Europa sobie radzi i czerpie korzyści. W tym momecie niemieckie elektrownie wiatrowe produkują 24 GW mocy, to więcej niż zapotrzebowanie całej Polski (18 GW o 18:15).
ekspert |
Wycięto kilka merytorycznych komentarzy krytykujących inżyniera, w tym mój. Dziękuję za współpracę.
SPS |
Elektrownie wiatrowe mogą dobrze współpracować z systemem el-en do pewnego poziomu miksu mocy; zakładam że jest to wielkość rzędu 15-25% mocy z EW w systemie - co oczywiście zależy od innych źródeł w podstawie np. el. węglowe vs gazowe. Powyżej tego poziomu EW będą potrzebować lokalnych magazynów energii i przykład takiego podejścia jest właśnie opisany w artykule.
inżynier |
@Seb - nie masz racji, opisany w artykule przykład to amatorszczyzna. Bowiem tekst: "Zastosowanie tysiąca zestawów baterii, każdy o mocy 33 kWh, wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych BMW i3, pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii" - jest po prostu żałosny z inżynierskiego punktu widzenia. Ferma liczy 76 turbin (nie podano mocy) - ale weźmy standardowe turbiny 1,5 MW - to daje elektryczną moc teoretyczną 114 MW. Tymczasem te 1000 akumulatorów daje pojemność 33 MWh. To żałosna wielkość w stosunku do mocy wiatraków - gdy ferma pracuje nawet na połowę mocy to zapełni te akumulatory w ciągu PÓŁ GODZINY PRACY!!! O jakiej więc możliwości magazynowania mówimy? ŻADNEJ w zasadzie....
Seb |
Gościu ale czy ja pisze o jakiś magazynach energii w ogóle??? Ferma to może być ale kur, tak nawiasem. Umiejętnie bilansowana produkcja energii z wiatru przynosi wymierne dochody, ponieważ jak pisze jest to energia niewyczerpalna, a produkcje można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć.
Seb |
turbina 1.5 MW to była standardowa ale może 10 lat temu, będą użyte turbiny 3.0 MW firmy Siemens.
inżynier |
@Seb - człowieczku o małym móżdżku: ja wiem, że teraz są używane większe turbiny, ale swoje wyliczenia z litości dla wiatrakowców przeprowadziłem dla turbin 1.5 MW. Jeśli przyjmę 3 MW to te wiatraki pracując na full napełnią ten żalosny magazyn energii w.... 15 minut ;)
Seb |
Nie ma co dyskutować z pisowskim oszołomem z przerostem ego i prostaty. Nie rozumiesz tekstu pisanego, nie odnosiłem się w ogóle do ME.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...