Polenergia wycofuje się z projektu wiatrowego na 60 MW

Polenergia wycofuje się z projektu wiatrowego na 60 MW
Farma wiatrowa Puck. Fot. Polenergia
REKLAMA

Spółka podała w komunikacie, że nie będzie rozwijać realizowanego w woj. podlaskim projektu wiatrowego Grabowo, a także wykonana odpis, którego wysokość szacuje na 8,2 mln zł.

Decyzja o rezygnacji z projektu Grabowo związana jest z osiągnięciem przez FW Grabowo porozumienia co do rozwiązania umowy o przyłączenie, co pozwoliło tej spółce na odzyskanie znaczącej części uiszczonej opłaty przyłączeniowej, a także na nieponoszenie jej kolejnej części – czytamy w komunikacie spółki.

Wśród przyczyn, które zdecydowały o zakończeniu realizacji projektu Grabowo, Polenergia wymienia brak możliwości obniżenia kosztów utrzymania projektu, w tym kosztów dzierżawy terenu.

Biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie koszty realizacji projektu Grabowo oraz możliwe do osiągnięcia oszczędności kosztowe wynikające z zaniechania przedsięwzięcia, spółka uznała, że realizacja projektu Grabowo nie jest ekonomicznie uzasadniona – komentuje Polenergia.

Projekt Grabowo był realizowany w powiecie kolneńskim, w gminie Grabowo. Farma wiatrowa miała osiągnąć docelowo moc 60 MW, na co miało się złożyć maksymalnie 20 turbin.

Spółka zaznacza, że planowany odpis na 8,2 mln zł, będzie mieć charakter niegotówkowy i zostanie ujęty w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym spółki za trzeci kwartał 2017 roku w pozycji pozostałe koszty operacyjne. Odpis ma nie wpłynąć na wynik EBITDA.

Obecnie Polenergia posiada lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 245,3 MW. Na ten wynik składają się projekty Puck (22 MW), Modlikowice (24 MW), Łukaszów (34 MW), Gawłowice (48,3 MW), Rajgród (25,3 MW), Skurpie (43,7 MW) oraz Mycielin (48 MW).

W I połowie 2017 r. przychody Polenergii ze sprzedaży wyniosły w sumie 1,343 mld zł, a skorygowana EBITDA sięgnęła 81,3 mln zł.

Na ogólną EBITDA złożyły się wyniki energetyki wiatrowej na poziomie 40,5 mln zł, energetyki konwencjonalnej 34,9 mln zł, segmentu dystrybucji 8 mln zł, segmentu obrotu 1,7 mln zł oraz segmentu biomasy 0,8 mln zł.

Spółka podkreśliła, że kontynuuje program oszczędnościowy, w wyniku którego koszty operacyjne zredukowano w tym roku o 4 mln zł. Oszczędności osiągnięto m.in. w wyniku renegocjacji umów serwisowych turbin wiatrowych

Polenergia podkreśla, że kontynuuje prace nad rozwojem nowych projektów i przygotowaniem nowej strategii. Wyszczególnia projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk Środkowy II jak i Bałtyk Środkowy III, na które uzyskano prawomocne decyzje środowiskowe wydane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Polenergia wchodzi również w obszar przemysłowych magazynów energii. Świadczy o tym podpisana w drugim kwartale 2017 roku umowa o współpracy z amerykańską firmą Convergent Energy + Power, która zainwestowała w USA w 10 projektów o łącznej mocy 70 MW i wartości ponad 40 mln USD. Pierwszy etap współpracy obejmuje wyszukiwanie potencjalnych projektów w pięciu europejskich krajach – Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech oraz w Polsce.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ElektrowniaPV |
Słuszna decyzja!! brawo!
AS |
No i gmina nie dostanie tego miliona złotych rocznie z podatku od nieruchomości. Może coś z 500+ ktoś odpali.

Giełda OZE

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW

Sprzedam projekty elektrowni wiatrowych do 2MW. Można stawiać turbiny nowe, lub używane. Krótkie pr czytaj dalej...

szukamy ekipy montaż instalacji PV pod Koninem

Szukamy doświadczonej ekipy do montażu mikro instalacji fotowoltaiki na terenie Konina między Poznan czytaj dalej...

szukamy podwykonawców instalacji fotowoltaliki

Szukamy doświadczonych samodzielnych ekip, podwykonawców instalacji PV najlepiej z okolic Łodzi, War czytaj dalej...

Poszukiwani dyrektorzy placówek bankowych do projektów OZE.

Katana Konsulting zaprasza do współpracy przy finansowaniu pomostowym projektów OZE dla naszych Klie czytaj dalej...