Możliwe 30 proc. energii z wiatru w roku 2030

Możliwe 30 proc. energii z wiatru w roku 2030
Daniel X. O'Neil, flickr cc
REKLAMA

Do takiego wniosku dochodzi europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope. Jeśli taka optymistyczna prognoza się spełni, w latach 2017-30 inwestycje w europejskim sektorze wiatrowym powinny sięgnąć około 239 mld euro, przyczyniając się do ograniczenia importu paliw kopalnych o 13,2 mld euro rocznie, a także do utworzenia i utrzymania 569 tys. miejsc pracy.

WindEurope zakłada, że do końca tej dekady w Europie będą powstawać przeciętnie co roku farmy wiatrowe o łącznej mocy około 12,6 GW. Spełnienie takiego scenariusza oznaczałoby, że w roku 2020 potencjał energetyki wiatrowej w Europie wzrósłby do 204 GW, a wiatr byłby wówczas najważniejszym źródłem odnawialnym w Europie pod względem zainstalowanej mocy, wyprzedzając energetykę wodną i zaspokajając 16,5 proc. zapotrzebowania na energię na naszym kontynencie.

Rozwój energetyki wiatrowej w najbliższych latach miałby się jednak skupić tylko na kilku europejskich rynkach – niemieckim, brytyjskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim i belgijskim. – Kraje centralnej i wschodniej Europy będą daleko w tyle – ocenia WindEurope.

Stowarzyszenie reprezentujące europejski sektor wiatrowy zakłada ponadto, że w dalszej perspektywie, do roku 2030, udział wiatru w europejskim miksie energetycznym mógłby wzrosnąć do 30 proc. (w średnim scenariuszu wskazanym przez WindEurope), czyli poziomu trzykrotnie większego niż obecnie. Tyle dostarczyłaby produkcja energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 323 GW, na co złożyłyby się również częściowo maszyny uruchomione w ramach repoweringu.

Takie osiągnięcie będzie możliwe, jeśli wdrożone zostaną odpowiednie regulacje, a na rynku energetycznym zajdą istotne zmiany. Chodzi o większą pewność w zakresie stabilności przychodów w dłuższym terminie, znaczący postęp w systemowej integracji odnawialnych źródeł, osiągnięty m.in. dzięki rozbudowie sieci i interkonektorów, a także o jasne zobowiązania co do elektryfikacji – komentuje WIndEurope.

W takim scenariuszu liderami europejskiego rynku wiatrowego na koniec kolejnej dekady mają zostać Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy, z zainstalowanym potencjałem odpowiednio 85 GW, 43 GW oraz 38 GW.

W krajach takich jak Dania, Irlandia, Estonia i Holandia, udział wiatru w miksach energetycznych ma systematycznie przekraczać wówczas 50 proc. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (33)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Merk |
A u nas jak władza się nie zmieni to powrócą lampy naftowe .
MojaPV |
"Jeśli taka optymistyczna prognoza się spełni, w latach 2017-30 inwestycje w europejskim sektorze wiatrowym powinny sięgnąć około 239 mld euro" - :D "optymistyczna prognoza" :D haha dla kogo optymistyczna dla osób mieszkających w sąsiedztwie lasu wiatraków ??, czy lobby wiatrowego :)? pytanie retoryczne
Qq |
A ile będzie w Pl?
Seba |
Do Moja PV Optymistyczna dla mieszkających koło dymiących kominów. Optymistyczna dla dzieci i wnuków mieszkańców krajów inwestujących w zieloną energię. Optymistyczna dla chorych na raka i POCHP (50 tys zgonów rocznie w samej Polsce...)
MojaPV |
@Seba Wiatraki ni w ząb nie likwiduja niskiej emisji - przyczyny złego stanu powietrza. Mało tego! kasę, która idzie na wiatraki marnujemy bo moglibysmy ją przeznaczyć na likwidację niskiej emisji właśnie! Zacznij mysleć samodzielnie.
Burak |
W Pl to powrócą te drewniane wiatraki co zboże mieliły,hehe
Daniel |
@MałpaPV - nie trolluj gnojku.
ElektrowniaPV |
Tylko tyle masz do powiedzenia Danielu ? to są argumenty? A tak swoją droga Daniel to taki jeleń jest - słyszałeś?
TchorzewskiZajączkowski |
A Witczak to jest były więzień, słyszałeś? I z Bożą pomocą niedługo wróci skąd przyszedł.
LoL |
miejcie litość dla Witczaka, wspówwięźniowie już zdążyli z niego zrobić Marysię
Ekspert |
Sprawa prosta. Cena energii z wiatru juz jest na poziomie energii konwencjonalnej a bedzie jeszcze tańsza. Ekonomii nie da sie oszukać. Jesli będziemy dalej produkować energie z węgla to przemysł zacznie sie od nas wyprowadzać do miejsc o tańszych kosztach energii.
MojaPV |
@Ekspert Skoro ma być jeszcze taniej to po co dziś inwestować w wiatrowe badziewie to tak apropos logiki. A żeby obalić Twoją tezę o wyrównanych kosztach produkcji wystarczy kilka minut by sprawdzić jakie są ceny referencyjne w aukcjach dla wiatru a jaka jest cena energii obecnie na TGE i to są fakty a nie puste słowa.
Seb |
Ty Witczak, ale na wiatr nie ma ogłoszonych aukcji. A istniejące farmy wiatrowe jadą po około 180 zł/MWh wliczając w to ZC na TGE. Chciałbym zobaczyć prywatną węglówkę co produkuje w tej cenie, bez dopłat z budżetu państwa, czy w monopolu rynkowym w ramach jednej grupy (550-1200 zł/MWh)
MojaPV |
Sebuś są takie - założysz się ?
Seb |
No dawaj, prywatna na wegiel kamienny w polsce co spina sie przy 180zl/MWh.
PanPolak |
Niestety Patologia Śląska /Węglowa/ plus Prowincjonalna Tępota ?? /Debilizm Pełzajacy/opanowały nasz kochany kraj . Niestety takie są skutki Demokracji.....
MojaPV |
@Serb A teraz już tylko ograniczenie do kamiennego ? :)
ElektrowniaPV |
@PanPolak Jeśli uważasz że lepiej byłoby słuchać lobbystów zamiast demokracji to gratuluję.
SPS |
Energetyka wiatrowa to najtańsza obecnie energia odnawialna (vide farmy na morzu z zerową ceną w aukcjach), a wkrótce również najtańsza w ogóle energia (większe turbiny + optymalizacja kosztów) i żadne ujadania tego nie zmienią.
Seb |
PawianPV, przecież w domyśle było GWK, a co chciałeś podać Pątnów-Adamów? oj ty ściemniaczu, w pace się nie uczyłeś za dużo widać;)
ElektrowniaPV |
@Serb Ja tam wole nie ryzykować z twoimi domysłami - zważywszy na fakt, że twoje komentarze nie świadczą o nadmiernej bystrości.
Seb |
Twoja twarz i sposob wypowiadania sie tez nie wzbudzaja zaufania (prawdopodobnie lekkie uszkodzenie mozgu w dziecinstwie) wiec jak dyskutowac? Podaj po prostu te elektrownie na kamienny co spinaja sie przy 180 pln/MWh. Ale kryminalisci tak maja- zero konkretow i zmiana tematu.
ElektrowniaPV |
@Serb sam sobie odpowiedziałeś to raz a dwa, ty mnie z kimś mylisz.
Seb |
Nie mylę się, już wiele osób potwierdziło twoją tożsamość, a i gębę łatwo wypatrzeć na sejmowych korytarzach. A teraz do meritum: KTÓRE POLSKIE ELEKTROWNIE NA WĘGIEL KAMIENNY SPINAJĄ SIĘ PRZY CENIE 180ZŁ/MWh????? NAJLEPIEJ PRYWATNE.
inżynier |
Oszołomy - niech wiatr wygra aukcję z gwarancją dostawy na 8400 MWh z 1 MW mocy zainstalowanej... i gdzie teraz jesteście, pieski obszczekujące tradycyjną energetykę? Niemcy emitują najwięcej CO2 w Europie bo ich elektrownie węglowe muszą pracować pełną parą gdy nie wieje wiatr i 54 GW mocy z wiatraków daje jakieś resztówki... Ale gdy nagle w ciągu kilku godzin w Niemczech zrywa się wiatr - elektrownie węglowe dalej produkują megailości CO2 - bo nikt nie wyłączy elektrowni węglowej w chwilę, lecz proces wyłączania trwa wiele dni, Stąd to właśnie wiatr jest główną przyczyną tak gigantycznej emisji CO2 z Niemiec (wielokrotnie wyższej niż z Polski).
SPS |
@inżynier: Ty chyba do szkoły pod górkę miałeś, że powtarzasz te sloganowe bzdury ;o). Odnieść niemiecką energetykę do PKB i liczby mieszkańców potem porównaj to do Polski; jak już to zrobisz, opisz tu wszystkim swoje wnioski.
Seb |
ponawiam pytanie do pisowskich oszołomów: KTÓRE POLSKIE ELEKTROWNIE NA WĘGIEL KAMIENNY SPINAJĄ SIĘ PRZY CENIE 180ZŁ/MWh???????? Czy Dudy w miech?
inżynier |
@SPS "Odnieść niemiecką energetykę do PKB i liczby mieszkańców" - co za kretynizm!! To wg twojego rozumowania najbardziej ekologicznym państwem świata są Chiny - gdy podzieli się ich emisje przez 1,35 miliarda obywateli ;) Liczą się liczby bezwzględne: Chiny są największym trucicielem na świecie, a Niemcy w Europie. Koniec, kropka, proSzkopski gościu (założę się, że głosujesz na partię niemiecką w Polsce czyli PO).
Tchórzefski Zajączkofski |
inżynier jak z dupy trąba, pisowska ściero (jeśli mamy mówić jezykiem inwektyw jak ty tutaj) przelicz sobie ile niemcy mają ludności + wzrost pkb + wzrost konsumpcji energii w ciągu ostatnich 15 lat , i wyjdzie ci czemu mimo przyrostu OZE emisja CO2 nie zmalała znacznie, teraz jeśli nie jesteś na kacu po imprezie w siedzibie partii, wyobraź sobie ile więcej ta emisja by wzrosła gdyby nie OZE. Zgaduje że to inżynierstwo to zdobyłeś na wyższej szkole kultury społecznej i medialnej?
Tchórzefski Zajączkofski |
Tam kolega wyżej zadał ważne pytanie do pisowskich oszołomów ale coś cisza, 'inżynier', może odpowiesz? Chyba że masz tylko uprawnienia do pieprzenia głupot na forach w ograniczonym zakresie, potwierdzone przez zarząd partii, kolejna składka opłacona, i tyle..
SPS |
@inżynier: nie geniuszu, nie Chiny, najbardziej ekologiczne są plemiona stepowe bo one mają całkowicie zerową emisję. Na resztę bzdur już ci przedmówca opowiedział... pozostaje mi tylko dodać: przestań wycierać sobie pysk tytułem "inżyniera" bo go mocno dewaluujesz.
inżynier |
@SPS - widzisz niedouku, jakie pleciesz bzdury... stepowe plemiona są bardzo silnym źródłem emisji gazów cieplarnianych bowiem hodowane przez nie zwierzęta emitują bardzo dużo metanu. Typowa krowa to nawet 300 litrów dziennie. @Tchórzefski - ograniczony KODerasto - co ma wzrost PKB do obiektywnie stwierdzonego faktu szkodliwych emisji niemieckich, największych w Europie? Twoim tępym rozumowaniem można wobec tego tłumaczyć zatruwanie atmosfery przez Chiny, których wzrost PKB jest gigantyczny w ostatnich latach.
SPS |
Nie karmić węglowych troli! ;o)

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...