Możliwe 30 proc. energii z wiatru w roku 2030

Możliwe 30 proc. energii z wiatru w roku 2030
Daniel X. O'Neil, flickr cc
REKLAMA

Do takiego wniosku dochodzi europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope. Jeśli taka optymistyczna prognoza się spełni, w latach 2017-30 inwestycje w europejskim sektorze wiatrowym powinny sięgnąć około 239 mld euro, przyczyniając się do ograniczenia importu paliw kopalnych o 13,2 mld euro rocznie, a także do utworzenia i utrzymania 569 tys. miejsc pracy.

WindEurope zakłada, że do końca tej dekady w Europie będą powstawać przeciętnie co roku farmy wiatrowe o łącznej mocy około 12,6 GW. Spełnienie takiego scenariusza oznaczałoby, że w roku 2020 potencjał energetyki wiatrowej w Europie wzrósłby do 204 GW, a wiatr byłby wówczas najważniejszym źródłem odnawialnym w Europie pod względem zainstalowanej mocy, wyprzedzając energetykę wodną i zaspokajając 16,5 proc. zapotrzebowania na energię na naszym kontynencie.

Rozwój energetyki wiatrowej w najbliższych latach miałby się jednak skupić tylko na kilku europejskich rynkach – niemieckim, brytyjskim, francuskim, hiszpańskim, holenderskim i belgijskim. – Kraje centralnej i wschodniej Europy będą daleko w tyle – ocenia WindEurope.

Stowarzyszenie reprezentujące europejski sektor wiatrowy zakłada ponadto, że w dalszej perspektywie, do roku 2030, udział wiatru w europejskim miksie energetycznym mógłby wzrosnąć do 30 proc. (w średnim scenariuszu wskazanym przez WindEurope), czyli poziomu trzykrotnie większego niż obecnie. Tyle dostarczyłaby produkcja energii z farm wiatrowych o łącznej mocy 323 GW, na co złożyłyby się również częściowo maszyny uruchomione w ramach repoweringu.

Takie osiągnięcie będzie możliwe, jeśli wdrożone zostaną odpowiednie regulacje, a na rynku energetycznym zajdą istotne zmiany. Chodzi o większą pewność w zakresie stabilności przychodów w dłuższym terminie, znaczący postęp w systemowej integracji odnawialnych źródeł, osiągnięty m.in. dzięki rozbudowie sieci i interkonektorów, a także o jasne zobowiązania co do elektryfikacji – komentuje WIndEurope.

W takim scenariuszu liderami europejskiego rynku wiatrowego na koniec kolejnej dekady mają zostać Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy, z zainstalowanym potencjałem odpowiednio 85 GW, 43 GW oraz 38 GW.

W krajach takich jak Dania, Irlandia, Estonia i Holandia, udział wiatru w miksach energetycznych ma systematycznie przekraczać wówczas 50 proc. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (33)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Merk |
A u nas jak władza się nie zmieni to powrócą lampy naftowe .
MojaPV |
"Jeśli taka optymistyczna prognoza się spełni, w latach 2017-30 inwestycje w europejskim sektorze wiatrowym powinny sięgnąć około 239 mld euro" - :D "optymistyczna prognoza" :D haha dla kogo optymistyczna dla osób mieszkających w sąsiedztwie lasu wiatraków ??, czy lobby wiatrowego :)? pytanie retoryczne
Qq |
A ile będzie w Pl?
Seba |
Do Moja PV Optymistyczna dla mieszkających koło dymiących kominów. Optymistyczna dla dzieci i wnuków mieszkańców krajów inwestujących w zieloną energię. Optymistyczna dla chorych na raka i POCHP (50 tys zgonów rocznie w samej Polsce...)
MojaPV |
@Seba Wiatraki ni w ząb nie likwiduja niskiej emisji - przyczyny złego stanu powietrza. Mało tego! kasę, która idzie na wiatraki marnujemy bo moglibysmy ją przeznaczyć na likwidację niskiej emisji właśnie! Zacznij mysleć samodzielnie.
Burak |
W Pl to powrócą te drewniane wiatraki co zboże mieliły,hehe
Daniel |
@MałpaPV - nie trolluj gnojku.
ElektrowniaPV |
Tylko tyle masz do powiedzenia Danielu ? to są argumenty? A tak swoją droga Daniel to taki jeleń jest - słyszałeś?
TchorzewskiZajączkowski |
A Witczak to jest były więzień, słyszałeś? I z Bożą pomocą niedługo wróci skąd przyszedł.
LoL |
miejcie litość dla Witczaka, wspówwięźniowie już zdążyli z niego zrobić Marysię
Ekspert |
Sprawa prosta. Cena energii z wiatru juz jest na poziomie energii konwencjonalnej a bedzie jeszcze tańsza. Ekonomii nie da sie oszukać. Jesli będziemy dalej produkować energie z węgla to przemysł zacznie sie od nas wyprowadzać do miejsc o tańszych kosztach energii.
MojaPV |
@Ekspert Skoro ma być jeszcze taniej to po co dziś inwestować w wiatrowe badziewie to tak apropos logiki. A żeby obalić Twoją tezę o wyrównanych kosztach produkcji wystarczy kilka minut by sprawdzić jakie są ceny referencyjne w aukcjach dla wiatru a jaka jest cena energii obecnie na TGE i to są fakty a nie puste słowa.
Seb |
Ty Witczak, ale na wiatr nie ma ogłoszonych aukcji. A istniejące farmy wiatrowe jadą po około 180 zł/MWh wliczając w to ZC na TGE. Chciałbym zobaczyć prywatną węglówkę co produkuje w tej cenie, bez dopłat z budżetu państwa, czy w monopolu rynkowym w ramach jednej grupy (550-1200 zł/MWh)
MojaPV |
Sebuś są takie - założysz się ?
Seb |
No dawaj, prywatna na wegiel kamienny w polsce co spina sie przy 180zl/MWh.
PanPolak |
Niestety Patologia Śląska /Węglowa/ plus Prowincjonalna Tępota ?? /Debilizm Pełzajacy/opanowały nasz kochany kraj . Niestety takie są skutki Demokracji.....
MojaPV |
@Serb A teraz już tylko ograniczenie do kamiennego ? :)
ElektrowniaPV |
@PanPolak Jeśli uważasz że lepiej byłoby słuchać lobbystów zamiast demokracji to gratuluję.
SPS |
Energetyka wiatrowa to najtańsza obecnie energia odnawialna (vide farmy na morzu z zerową ceną w aukcjach), a wkrótce również najtańsza w ogóle energia (większe turbiny + optymalizacja kosztów) i żadne ujadania tego nie zmienią.
Seb |
PawianPV, przecież w domyśle było GWK, a co chciałeś podać Pątnów-Adamów? oj ty ściemniaczu, w pace się nie uczyłeś za dużo widać;)
ElektrowniaPV |
@Serb Ja tam wole nie ryzykować z twoimi domysłami - zważywszy na fakt, że twoje komentarze nie świadczą o nadmiernej bystrości.
Seb |
Twoja twarz i sposob wypowiadania sie tez nie wzbudzaja zaufania (prawdopodobnie lekkie uszkodzenie mozgu w dziecinstwie) wiec jak dyskutowac? Podaj po prostu te elektrownie na kamienny co spinaja sie przy 180 pln/MWh. Ale kryminalisci tak maja- zero konkretow i zmiana tematu.
ElektrowniaPV |
@Serb sam sobie odpowiedziałeś to raz a dwa, ty mnie z kimś mylisz.
Seb |
Nie mylę się, już wiele osób potwierdziło twoją tożsamość, a i gębę łatwo wypatrzeć na sejmowych korytarzach. A teraz do meritum: KTÓRE POLSKIE ELEKTROWNIE NA WĘGIEL KAMIENNY SPINAJĄ SIĘ PRZY CENIE 180ZŁ/MWh????? NAJLEPIEJ PRYWATNE.
inżynier |
Oszołomy - niech wiatr wygra aukcję z gwarancją dostawy na 8400 MWh z 1 MW mocy zainstalowanej... i gdzie teraz jesteście, pieski obszczekujące tradycyjną energetykę? Niemcy emitują najwięcej CO2 w Europie bo ich elektrownie węglowe muszą pracować pełną parą gdy nie wieje wiatr i 54 GW mocy z wiatraków daje jakieś resztówki... Ale gdy nagle w ciągu kilku godzin w Niemczech zrywa się wiatr - elektrownie węglowe dalej produkują megailości CO2 - bo nikt nie wyłączy elektrowni węglowej w chwilę, lecz proces wyłączania trwa wiele dni, Stąd to właśnie wiatr jest główną przyczyną tak gigantycznej emisji CO2 z Niemiec (wielokrotnie wyższej niż z Polski).
SPS |
@inżynier: Ty chyba do szkoły pod górkę miałeś, że powtarzasz te sloganowe bzdury ;o). Odnieść niemiecką energetykę do PKB i liczby mieszkańców potem porównaj to do Polski; jak już to zrobisz, opisz tu wszystkim swoje wnioski.
Seb |
ponawiam pytanie do pisowskich oszołomów: KTÓRE POLSKIE ELEKTROWNIE NA WĘGIEL KAMIENNY SPINAJĄ SIĘ PRZY CENIE 180ZŁ/MWh???????? Czy Dudy w miech?
inżynier |
@SPS "Odnieść niemiecką energetykę do PKB i liczby mieszkańców" - co za kretynizm!! To wg twojego rozumowania najbardziej ekologicznym państwem świata są Chiny - gdy podzieli się ich emisje przez 1,35 miliarda obywateli ;) Liczą się liczby bezwzględne: Chiny są największym trucicielem na świecie, a Niemcy w Europie. Koniec, kropka, proSzkopski gościu (założę się, że głosujesz na partię niemiecką w Polsce czyli PO).
Tchórzefski Zajączkofski |
inżynier jak z dupy trąba, pisowska ściero (jeśli mamy mówić jezykiem inwektyw jak ty tutaj) przelicz sobie ile niemcy mają ludności + wzrost pkb + wzrost konsumpcji energii w ciągu ostatnich 15 lat , i wyjdzie ci czemu mimo przyrostu OZE emisja CO2 nie zmalała znacznie, teraz jeśli nie jesteś na kacu po imprezie w siedzibie partii, wyobraź sobie ile więcej ta emisja by wzrosła gdyby nie OZE. Zgaduje że to inżynierstwo to zdobyłeś na wyższej szkole kultury społecznej i medialnej?
Tchórzefski Zajączkofski |
Tam kolega wyżej zadał ważne pytanie do pisowskich oszołomów ale coś cisza, 'inżynier', może odpowiesz? Chyba że masz tylko uprawnienia do pieprzenia głupot na forach w ograniczonym zakresie, potwierdzone przez zarząd partii, kolejna składka opłacona, i tyle..
SPS |
@inżynier: nie geniuszu, nie Chiny, najbardziej ekologiczne są plemiona stepowe bo one mają całkowicie zerową emisję. Na resztę bzdur już ci przedmówca opowiedział... pozostaje mi tylko dodać: przestań wycierać sobie pysk tytułem "inżyniera" bo go mocno dewaluujesz.
inżynier |
@SPS - widzisz niedouku, jakie pleciesz bzdury... stepowe plemiona są bardzo silnym źródłem emisji gazów cieplarnianych bowiem hodowane przez nie zwierzęta emitują bardzo dużo metanu. Typowa krowa to nawet 300 litrów dziennie. @Tchórzefski - ograniczony KODerasto - co ma wzrost PKB do obiektywnie stwierdzonego faktu szkodliwych emisji niemieckich, największych w Europie? Twoim tępym rozumowaniem można wobec tego tłumaczyć zatruwanie atmosfery przez Chiny, których wzrost PKB jest gigantyczny w ostatnich latach.
SPS |
Nie karmić węglowych troli! ;o)

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...