Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu

Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu
Morska farma wiatrowa Nordsee One na Morzu Północnym. Fot. innogy SE
REKLAMA

W niemieckiej części Morza Północnego zakończył się montaż ostatniego z 54 wiatraków, które wejdą w skład ogromnej morskiej farmy wiatrowej Nordsee One, której moc sięga 332 MW. Montaż wszystkich elektrowni wiatrowych zajął tylko 7 miesięcy.

Morska farma wiatrowa Nordsee One składa się z elektrowni wiatrowych, które dostarczył niemiecki producent Senvion. Chodzi o model 6.2M126. Moc każdego wiatraka wynosi 6,2 MW, a wszystkie mają produkować razem energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Wiatraki zajmują powierzchnię 35 km2, ulokowano je w odległości ok. 40 km od brzegu, na głębokościach 26-28 metrów.

Dominującym inwestorem w tym projekcie jest deweloper Northland Power (85 proc.), pozostałe udziały ma niemiecki koncern energetyczny innogy.

Farma wiatrowa Nordsee One już produkuje energię, a wszystkie wiatraki będą pracować na pełnych obrotach jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie obsługiwana z portu Norddeich w Dolnej Saksonii.

Niemiecki deweloper Northland Power szykuje się już do kolejnej wielkiej inwestycji. W ubiegłym miesiącu ogłoszono wybór turbin dla projektu morskiej farmy wiatrowej Deutsche Bucht, której moc sięgnie 252 MW. W jej skład wejdą ogromne turbiny, które tym razem dostarczy duńsko-japońskie konsorcjum MHI Vestas. Chodzi o turbiny o mocy 8 MW, model V164-8.0 MW.

Projekt Deutsche Bucht uzyskał już finalną decyzję inwestycyjną oraz finansowanie, a koszt szacuje się na 1,3 mld euro. Wiatraki staną na Morzu Północnym w odległości około 90 km od linii brzegowej, na głębokościach rzędu 39-41 metrów.

Jeden z działających w Niemczech operatorów systemu przesyłowego TenneT podaje, że w pierwszej połowie br. wiatraki znajdujące się w niemieckiej części Morza Północnego wyprodukowały 7,77 TWh energii elektrycznej. To o 50 proc. więcej niż w I połowie 2016 r., w której wyprodukowano 5,18 TWh. W całym ubiegłym roku niemieckie instalacje offshore na Morzu Północnym wyprodukowały 10,83 TWh.

Wynik osiągnięty w I połowie br. przez niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym to również 16,5 proc. produkcji energii z całej niemieckiej energetyki wiatrowej.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW. Potencjał energetyki wiatrowej wzrósł w ten sposób u naszych zachodnich sąsiadów do około 53 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
inżynier |
Jestem przekonany, że spośród "około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych" nie znajdzie się ani jeden debil, aby w pełni zawierzyć wiatrakom jako jedyne źródło zaopatrzenia w energię. I oczywiście nie wierzą. Konsekwencją rozwoju niestabilnych źródeł OZE (wiatraków oraz też trochę fotowoltaiki) jest ukrywany przez dominujące niemieckie polskojęzyczne media fakt: proszę wpisać w google "Niemcy emitują najwięcej CO2 w Europie" (wiadomość z dzisiaj)......... I co - wiatro-oszołomy? Wytłumaczycie się jakoś z tego, że wraz z gigantycznym wzrostem mocy wiatraków w Niemczech wcale nie spada emisja z węgla?
slawek |
wungla im się nie chce kopać tylko wiatraki , nie czają w ogóle
ziko |
inżynier pewnie budowane przez nich wiatraki to jakaś śmierdząca technologia .
eko |
oj, inżynierek.... wiatraki są składową miksu energetycznego, a nie jedynie słusznym źródłem energii. Czy wiesz, że Europa dziennie wydaje miliard Euro na import paliw ? Teraz już wiesz. Dzięki OZE ten import będzie systematycznie zmniejszany. Jak sądzisz, lepiej wysyłać codziennie miliard euro za granicę, czy przeznaczyć na własny przemysł ? Kolejna sprawa to bezpieczeństwo energetyczne - generacji OZE żaden zagraniczny polityk nie zakręci, nawet kolega ze wschodu pana M. Twoje myślenie pochodzi z połowy XX wieku, obudź się i patrz do przodu, a nie do tyłu.
eko |
Jeszcze jedno, czy wiesz, że Niemcy łączą się z Norwegią mostem energetycznym (projekt północny), a Norwegia ma zdolności magazynowania około 120 TWh energii elektrycznej w zasobach wodnych ? Połącz sobie wiatraki na morzu Północnym + mega akumulator. Oczy się otwierają ? Zobacz, jaką Niemcy maja gospodarkę i policz ile emisji przypada na wypracowane przez nich 1 Euro i porównaj to z np. Polską.
paweł |
inżynier jesteś pisim trolem udającym myślącego cxzłowieka..żal mi takich głąbów jak ty...
Witaszek |
Niemcy maja wiatraki, a Polska ręke w nocniku ...
inżynier |
@eko - potencjalne zdolności magazynowe energii to teoria, a niekontrolowany wpływ (gdy wieje) nadmiaru energii elektrycznej z wiatraków do Polski i Czech to rzeczywistość. Ten wpływ rozwala nasze systemy elektroenergetyczne i przynosi duże straty gospodarce. Nie dociera to do Ciebie? _____ A druga sprawa - podałem wcześniej, że Niemcy emitują najwięcej CO2 w UE. Dlaczego? Bo jak nie wieje, to przemysł i społeczeństwo niemieckie nie przesiada się na dynama z pedałami, tylko elektrownie węglowe jadą wówczas na pełnej mocy. Nie piernicz więc tu o tym co można - tylko spójrz realnie jak jest. Wiatraki bez podłączenia do odpowiednich magazynów energii (ale nie śmiesznych baterii o mocy 1 MW) to badziewie...
Seb |
Ty Wania, a słyszał o nowych przesuwnikach fazowych na granicy PL-DE, czy na etapie instalacji różnicówek jesteś dopiero?
inżynier |
@Seb - a nie dociera do ciebie, że zainstalowano przesuwniki fazowe za gigantyczną kasę (wydaną przez Polaków) właśnie dlatego, że nie widać żadnego horyzontu czasowego, w którym Niemcy byliby w stanie opanować CHAOS W SIECI generowany przez badziewiaste wiatraki?
Seb |
Co masz na myśli koleżko mówiąc chaos w sieci? wczoraj wiatraki w DE pokrywały jakieś 40% produkcji energii elektrycznej, czy wystąpiły wahania częstotliwości, wahania napięcia, zwiększona ilość harmonicznych? Z eksploatacji elektrowni na generatorze synchronicznym w PL widzę jaki syf mamy we własnej sieci na analizatorze, właśnie tego typu, a wiatraków prawie nie ma. Więc na kogo winę zwalisz?
inżynier |
@Seb - 40% energii z wiatru wczoraj w Niemczech? No to qwa sprawdź jeszcze ile setek tysięcy ton CO2 zostało wyemitowane przez pracujące jałowe niemieckie elektrownie węglowe! Tylko i wyłącznie z powodu chaotycznie pracujących wiatraków.
Seb |
A może odniesiesz się pisowski oszołomie do konkretnych parametrów energii elektrycznej o których mówiłem, i które parametry zostały zakłócone? Co to jest 'chaos w sieci'? CwS? to jakaś nowa jednostka której uczą na wyższej szkole kultury medialnej im. JP2 w Toruniu?

Giełda OZE

Enercon E40 500 kw Certyfikaty

Na sprzedaz Enercon E40 500 kw woj wielkopolskie ziemia dziierżawa osoby zainteresowane proszę czytaj dalej...

pracujący Vestas V47, zachodniopomorskie

sprzedam pracującą turbinę Vestas V47, zlokalizowana na terenie woj.zachodniopomorskiego, wszelkie i czytaj dalej...

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW)

Sprzedam warunki przyłączenia dla 4 elektrowni fotowoltaicznych (4 x 0,96 MW). Warunki wydane są od czytaj dalej...

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 0.998 MW. Pozwolenie na budowę z warunkami przyłączenia do sieci. Mazowsze.

Projekt położony w powiecie pułtuskim. Przyłącze do linii 15 kV na działce. Projekt , PnB i Warunki czytaj dalej...