Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu

Niemcy mają kolejną wielką farmę wiatrową na morzu
Morska farma wiatrowa Nordsee One na Morzu Północnym. Fot. innogy SE
REKLAMA

W niemieckiej części Morza Północnego zakończył się montaż ostatniego z 54 wiatraków, które wejdą w skład ogromnej morskiej farmy wiatrowej Nordsee One, której moc sięga 332 MW. Montaż wszystkich elektrowni wiatrowych zajął tylko 7 miesięcy.

Morska farma wiatrowa Nordsee One składa się z elektrowni wiatrowych, które dostarczył niemiecki producent Senvion. Chodzi o model 6.2M126. Moc każdego wiatraka wynosi 6,2 MW, a wszystkie mają produkować razem energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Wiatraki zajmują powierzchnię 35 km2, ulokowano je w odległości ok. 40 km od brzegu, na głębokościach 26-28 metrów.

Dominującym inwestorem w tym projekcie jest deweloper Northland Power (85 proc.), pozostałe udziały ma niemiecki koncern energetyczny innogy.

Farma wiatrowa Nordsee One już produkuje energię, a wszystkie wiatraki będą pracować na pełnych obrotach jeszcze w tym roku. Inwestycja będzie obsługiwana z portu Norddeich w Dolnej Saksonii.

Niemiecki deweloper Northland Power szykuje się już do kolejnej wielkiej inwestycji. W ubiegłym miesiącu ogłoszono wybór turbin dla projektu morskiej farmy wiatrowej Deutsche Bucht, której moc sięgnie 252 MW. W jej skład wejdą ogromne turbiny, które tym razem dostarczy duńsko-japońskie konsorcjum MHI Vestas. Chodzi o turbiny o mocy 8 MW, model V164-8.0 MW.

Projekt Deutsche Bucht uzyskał już finalną decyzję inwestycyjną oraz finansowanie, a koszt szacuje się na 1,3 mld euro. Wiatraki staną na Morzu Północnym w odległości około 90 km od linii brzegowej, na głębokościach rzędu 39-41 metrów.

Jeden z działających w Niemczech operatorów systemu przesyłowego TenneT podaje, że w pierwszej połowie br. wiatraki znajdujące się w niemieckiej części Morza Północnego wyprodukowały 7,77 TWh energii elektrycznej. To o 50 proc. więcej niż w I połowie 2016 r., w której wyprodukowano 5,18 TWh. W całym ubiegłym roku niemieckie instalacje offshore na Morzu Północnym wyprodukowały 10,83 TWh.

Wynik osiągnięty w I połowie br. przez niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym to również 16,5 proc. produkcji energii z całej niemieckiej energetyki wiatrowej.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW. Potencjał energetyki wiatrowej wzrósł w ten sposób u naszych zachodnich sąsiadów do około 53 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (13)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
inżynier |
Jestem przekonany, że spośród "około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych" nie znajdzie się ani jeden debil, aby w pełni zawierzyć wiatrakom jako jedyne źródło zaopatrzenia w energię. I oczywiście nie wierzą. Konsekwencją rozwoju niestabilnych źródeł OZE (wiatraków oraz też trochę fotowoltaiki) jest ukrywany przez dominujące niemieckie polskojęzyczne media fakt: proszę wpisać w google "Niemcy emitują najwięcej CO2 w Europie" (wiadomość z dzisiaj)......... I co - wiatro-oszołomy? Wytłumaczycie się jakoś z tego, że wraz z gigantycznym wzrostem mocy wiatraków w Niemczech wcale nie spada emisja z węgla?
slawek |
wungla im się nie chce kopać tylko wiatraki , nie czają w ogóle
ziko |
inżynier pewnie budowane przez nich wiatraki to jakaś śmierdząca technologia .
eko |
oj, inżynierek.... wiatraki są składową miksu energetycznego, a nie jedynie słusznym źródłem energii. Czy wiesz, że Europa dziennie wydaje miliard Euro na import paliw ? Teraz już wiesz. Dzięki OZE ten import będzie systematycznie zmniejszany. Jak sądzisz, lepiej wysyłać codziennie miliard euro za granicę, czy przeznaczyć na własny przemysł ? Kolejna sprawa to bezpieczeństwo energetyczne - generacji OZE żaden zagraniczny polityk nie zakręci, nawet kolega ze wschodu pana M. Twoje myślenie pochodzi z połowy XX wieku, obudź się i patrz do przodu, a nie do tyłu.
eko |
Jeszcze jedno, czy wiesz, że Niemcy łączą się z Norwegią mostem energetycznym (projekt północny), a Norwegia ma zdolności magazynowania około 120 TWh energii elektrycznej w zasobach wodnych ? Połącz sobie wiatraki na morzu Północnym + mega akumulator. Oczy się otwierają ? Zobacz, jaką Niemcy maja gospodarkę i policz ile emisji przypada na wypracowane przez nich 1 Euro i porównaj to z np. Polską.
paweł |
inżynier jesteś pisim trolem udającym myślącego cxzłowieka..żal mi takich głąbów jak ty...
Witaszek |
Niemcy maja wiatraki, a Polska ręke w nocniku ...
inżynier |
@eko - potencjalne zdolności magazynowe energii to teoria, a niekontrolowany wpływ (gdy wieje) nadmiaru energii elektrycznej z wiatraków do Polski i Czech to rzeczywistość. Ten wpływ rozwala nasze systemy elektroenergetyczne i przynosi duże straty gospodarce. Nie dociera to do Ciebie? _____ A druga sprawa - podałem wcześniej, że Niemcy emitują najwięcej CO2 w UE. Dlaczego? Bo jak nie wieje, to przemysł i społeczeństwo niemieckie nie przesiada się na dynama z pedałami, tylko elektrownie węglowe jadą wówczas na pełnej mocy. Nie piernicz więc tu o tym co można - tylko spójrz realnie jak jest. Wiatraki bez podłączenia do odpowiednich magazynów energii (ale nie śmiesznych baterii o mocy 1 MW) to badziewie...
Seb |
Ty Wania, a słyszał o nowych przesuwnikach fazowych na granicy PL-DE, czy na etapie instalacji różnicówek jesteś dopiero?
inżynier |
@Seb - a nie dociera do ciebie, że zainstalowano przesuwniki fazowe za gigantyczną kasę (wydaną przez Polaków) właśnie dlatego, że nie widać żadnego horyzontu czasowego, w którym Niemcy byliby w stanie opanować CHAOS W SIECI generowany przez badziewiaste wiatraki?
Seb |
Co masz na myśli koleżko mówiąc chaos w sieci? wczoraj wiatraki w DE pokrywały jakieś 40% produkcji energii elektrycznej, czy wystąpiły wahania częstotliwości, wahania napięcia, zwiększona ilość harmonicznych? Z eksploatacji elektrowni na generatorze synchronicznym w PL widzę jaki syf mamy we własnej sieci na analizatorze, właśnie tego typu, a wiatraków prawie nie ma. Więc na kogo winę zwalisz?
inżynier |
@Seb - 40% energii z wiatru wczoraj w Niemczech? No to qwa sprawdź jeszcze ile setek tysięcy ton CO2 zostało wyemitowane przez pracujące jałowe niemieckie elektrownie węglowe! Tylko i wyłącznie z powodu chaotycznie pracujących wiatraków.
Seb |
A może odniesiesz się pisowski oszołomie do konkretnych parametrów energii elektrycznej o których mówiłem, i które parametry zostały zakłócone? Co to jest 'chaos w sieci'? CwS? to jakaś nowa jednostka której uczą na wyższej szkole kultury medialnej im. JP2 w Toruniu?

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...