Polska firma z kontraktem w gigantycznym projekcie offshore

Polska firma z kontraktem w gigantycznym projekcie offshore
Fot. Dong Energy
REKLAMA

Mostostal Chojnice otrzymał zlecenie na wykonanie dwóch mostków oraz 64 zestawów elementów fundamentów wież wiatrowych. Zamówienie związane jest z realizowanym na Morzu Północnym projektem morskiej farmy wiatrowej Hornsea One, która jest budowana przez Dong Energynajwiększego na świecie dewelopera projektów offshore.

Konstrukcje stalowe dla duńskiej firmy Bladt Industries wykonał i zabezpieczył antykorozyjnie należący do Grupy Zamet zakład Mostostal Chojnice. Przed malowaniem konstrukcji wykonano montaż próbny współpracujących sekcji, a także przeprowadzono montaż barier. Kontrakt z Bladt Industries jest wznowieniem współpracy Zamet Industry z duńską firmą.

– Odnowienie współpracy z Bladt Industries i wykonanie kolejnego zlecenia dla tej firmy jest potwierdzeniem wysokich kompetencji Zamet Industry w zakresie produkcji urządzeń oraz wyposażenia jednostek w branży offshore. Od 2003 roku realizujemy usługi na rzecz największych firm na rynku, a dostarczone przez Zamet Industry konstrukcje, są wykorzystywane w największych projektach wydobywczych, w tym także na polach naftowych zlokalizowanych na Morzu Północnym czy Południowym Atlantyku – mówi Tomasz Jakubowski, prezes Zamet Industry S.A.

Farmę wiatrową Hornsea Onem buduje na Morzu Północnym duński koncern energetyczny Dong Energy. Docelowo moc tej farmy wiatrowej sięgnie 1,2 GW i po uruchomieniu powinna to być największa morska farma wiatrowa na świecie.

W projekcie Hornesea One zostaną wykorzystane elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 7 MW, które dostarczy Siemens (model SWT-7.0.-154). Ich wysokość sięgnie 200 metrów.

Wiatraki staną w odległości sięgającej aż 120 km od wybrzeży hrabstwa Yorkshire i zostaną zamontowane na głębokościach od 24 do 37 metrów.

Nieopodal tej farmy wiatrowej Dong Energy zrealizuje również jeszcze większy projekt offshore. Farma wiatrowa Hornsea Two, która powstanie w odległości 90-100 kilometrów od wybrzeży hrabstwa Yorkshire, ma być jeszcze większa. Jej moc wyniesie 1,386 GW, a produkowana przez nią energia ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych. W ostatniej aukcji dla OZE, którą przeprowadził brytyjski rząd, Duńczycy zapewnili sobie sprzedaż energii z tej farmy wiatrowej po stałej cenie 57,5 GBP/MWh.

W Wielkiej Brytanii Dong Energy zainwestował do tej pory 6 mld funtów, a do roku 2020 ma zainwestować w sumie 12 mld funtów.

Duńczycy już rozpoczęli konsultacje w zakresie trzeciego etapu projektu Hornsea, którego realizacja jeszcze powiększy potencjalnie największe na świecie skupisko wiatraków, które na Morzu Północnym chce postawić duński koncern energetyczny.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
królis |
Wykończymy Niemców infradźwiękami z wiatraków. HAhahaha

Giełda OZE

Poszukuje 1x generator V902MW do demontazu oraz lopaty do V 39

Poszukuje pilnie lopat do turbiny Vestas V39 ,Gamesa G58 oraz uzywanej turbiny V 90 2MW do demontazu czytaj dalej...

Okazja sprzedam projekt farmy wiatrowej 9MW z wszystkimi pozwoleniami i wykonanym wyprowadzeniem mocy w stacji GPZ

Witam mam do sprzedania spółkę celową z projektem farmy wiatrowej 9MW - 3 Vestasy V112_3MW na wieża czytaj dalej...

Sprzedam dwa falowniki Fronius Symo 3.0-3-M

Sprzedam dwa falowniki Fronius SYMO 3.0-3-M w wersji bez datamenagera. Obie jednostki są nieużywane czytaj dalej...

Grunt z WZ pod PV wydzierżawię/sprzedam koło Wrocławia.

Proponuję dzierżawę ,ewentualnie sprzedaż ,gruntu pod instalacje PV na 3 MW,na którą mam wydane waru czytaj dalej...