Polska firma z kontraktem w gigantycznym projekcie offshore

Polska firma z kontraktem w gigantycznym projekcie offshore
Fot. Dong Energy
REKLAMA

Mostostal Chojnice otrzymał zlecenie na wykonanie dwóch mostków oraz 64 zestawów elementów fundamentów wież wiatrowych. Zamówienie związane jest z realizowanym na Morzu Północnym projektem morskiej farmy wiatrowej Hornsea One, która jest budowana przez Dong Energynajwiększego na świecie dewelopera projektów offshore.

Konstrukcje stalowe dla duńskiej firmy Bladt Industries wykonał i zabezpieczył antykorozyjnie należący do Grupy Zamet zakład Mostostal Chojnice. Przed malowaniem konstrukcji wykonano montaż próbny współpracujących sekcji, a także przeprowadzono montaż barier. Kontrakt z Bladt Industries jest wznowieniem współpracy Zamet Industry z duńską firmą.

– Odnowienie współpracy z Bladt Industries i wykonanie kolejnego zlecenia dla tej firmy jest potwierdzeniem wysokich kompetencji Zamet Industry w zakresie produkcji urządzeń oraz wyposażenia jednostek w branży offshore. Od 2003 roku realizujemy usługi na rzecz największych firm na rynku, a dostarczone przez Zamet Industry konstrukcje, są wykorzystywane w największych projektach wydobywczych, w tym także na polach naftowych zlokalizowanych na Morzu Północnym czy Południowym Atlantyku – mówi Tomasz Jakubowski, prezes Zamet Industry S.A.

Farmę wiatrową Hornsea Onem buduje na Morzu Północnym duński koncern energetyczny Dong Energy. Docelowo moc tej farmy wiatrowej sięgnie 1,2 GW i po uruchomieniu powinna to być największa morska farma wiatrowa na świecie.

W projekcie Hornesea One zostaną wykorzystane elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 7 MW, które dostarczy Siemens (model SWT-7.0.-154). Ich wysokość sięgnie 200 metrów.

Wiatraki staną w odległości sięgającej aż 120 km od wybrzeży hrabstwa Yorkshire i zostaną zamontowane na głębokościach od 24 do 37 metrów.

Nieopodal tej farmy wiatrowej Dong Energy zrealizuje również jeszcze większy projekt offshore. Farma wiatrowa Hornsea Two, która powstanie w odległości 90-100 kilometrów od wybrzeży hrabstwa Yorkshire, ma być jeszcze większa. Jej moc wyniesie 1,386 GW, a produkowana przez nią energia ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 1,3 mln brytyjskich gospodarstw domowych. W ostatniej aukcji dla OZE, którą przeprowadził brytyjski rząd, Duńczycy zapewnili sobie sprzedaż energii z tej farmy wiatrowej po stałej cenie 57,5 GBP/MWh.

W Wielkiej Brytanii Dong Energy zainwestował do tej pory 6 mld funtów, a do roku 2020 ma zainwestować w sumie 12 mld funtów.

Duńczycy już rozpoczęli konsultacje w zakresie trzeciego etapu projektu Hornsea, którego realizacja jeszcze powiększy potencjalnie największe na świecie skupisko wiatraków, które na Morzu Północnym chce postawić duński koncern energetyczny.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
królis |
Wykończymy Niemców infradźwiękami z wiatraków. HAhahaha

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...