Kolejna morska farma wiatrowa. 116 turbin w 6 miesięcy

Kolejna morska farma wiatrowa. 116 turbin w 6 miesięcy
Morska farma wiatrowa Rampion. Fot. E.ON
REKLAMA

U wybrzeży Wielkiej Brytanii zakończyła się budowa kolejnej wielkiej farmy wiatrowej. Za jej realizację odpowiada konsorcjum, w skład którego wchodzą niemiecki koncern energetyczny E.ON, fundusz Green Investment Bank oraz kanadyjska firma Enbridge.

Morska farma wiatrowa Rampion jest zlokalizowana u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Znajduje się w odległości 13 km od brzegów hrabstwa Sussex. Jej moc sięga 400 MW.

W tym tygodniu zainstalowano ostatnią ze 116 elektrowni wiatrowych, model Vestas V112-3.45. Elektrownie wiatrowe osadzono na głębokościach sięgających 19-40 metrów. Jak podkreśla E.ON, ich budowa została zrealizowana przed czasem i zajęła tylko sześć miesięcy. W tym czasie położono też podmorskie kable, których długość sięga 112 km.

Teraz kontynuowane będą finalne prace, które mają doprowadzić do uruchomienia produkcji energii. Docelowo farma wiatrowa Rampion ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 347 tys. brytyjski gospodarstw domowych.

Niemiecki E.ON posiada połowę udziałów w projekcie Rampion. Po 25 proc. mają Green Investment Bank oraz Enbridge.

Dla E.ON to kolejna z realizowanych obecnie morskich farm wiatrowych. Niemiecki koncern jest również w trakcie budowy swojej pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Realizowany wspólnie z norweskim koncernem paliwowym Statoil projekt Arkona ma osiągnąć moc 385 MW.

Farma wiatrowa Arkona zostanie ulokowana w odległości 35 km od wyspy Rugia. Elektrownie wiatrowe staną na wodach o głębokości od 23 do 37 metrów i rozpoczną produkcję w 2019 r., a generacja będzie odpowiadać zapotrzebowaniu około 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pros |
Z samolotu taka farma to mały kwadracik 12x10, miejsca przy wybrzeżach jest dużo, a na morzu nieźle wieje. Wyraźnie widać kierunek, w jakim zdążają kraje rozwinięte - 1) uniezależnienie się od dostaw energii z zewnątrz - spoza Europy i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, 2) obniżenie cen energii. Wiatrak się postawi i nic nie trzeba robić - sam się kręci - wystarczą od czasu do czasu przeglądy. Wiatru nikt nie zakręci, nawet Putin, więc żadne konflikty i niestabilność polityczna dostawców nie grają roli. Koszty stawiania wiatraków będą maleć, a ich moce rosnąć - już się pracuje nad jednostkami po 15 MW. Widać przepaść pomiędzy taka technologią a naszą węglową, z której tylko brud smród i ubóstwo, a węgiel i tak trzeba kupować ze Wschodu lub Australii. Jedyna rozsądna droga dla Polski, to rewitalizować co mamy w węglu (bloki 200MW), postawić na energetykę rozproszoną OZE (pv, wiatr, ląd, morze) i kogenerację (elektrociepłownie zamiast kotłowni), ciepło sieciowe, pompy ciepła i oczywiście głęboką termomodernizację.
q. |
Do @pros za dużo faktów i pojęć aby przeciętny wyborca to zrozumiał. A takie hasła jak: wiatrak = infradźwięki, klika wiatrowa, złodzieje i moje ulubione niemieckie lobby są łatwiejsze do przyswojenia. Najważniejsze jednak, iż pozostając przy węglu jako prawie jedyni na świecie znów jesteśmy NARODEM WYBRANYM, WYJĄTKOWYM.
elektryk |
q. - ciemniaku - a jak sądzisz który to kraj, sąsiedzi (i nie jest to Rosja) emituje z elektrowni węglowych 4 razy więcej CO2 niż Polska??
Seb |
A ile ten kraj ma mieszkańców ciemny gumiaku PRG-owski od wkręcania żarówek, i o ile większe zapotrzebowanie dla przemysłu?
ziko |
I o ile większą od nas produkcję energii z oze . kol. elektryku b. łatwo ci przychodzi obrażanie innych , chyba że pisałeś w pierwszej osobie

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...