„PB”: właściciele wiatraków powalczą z Energą

„PB”: właściciele wiatraków powalczą z Energą
Energa press
REKLAMA

Energa w ubiegłym tygodniu poinformowała o wypowiedzeniu umów na zakup zielonych certyfikatów, aby w ten sposób oszczędzić na kosztach realizacji tzw. obowiązku OZE. Jedocześnie jednostronnie zaprzestano zakupu certyfikatów. Taka praktyka, jak również sama przyczyna wypowiedzenia umów, wydają się jednak problematyczne.

Zawarte kilka lat temu umowy na zakup zielonych certyfikatów po stałej cenie zaczęły przeszkadzać państwowym spółkom obrotu wraz ze spadkiem giełdowych cen certyfikatów. Gdy na giełdzie te spółki mogły kupować certyfikaty po cenach wynoszących ostatnio nawet około 30 zł/MWh, zawarte wcześniej umowy zobowiązywał je do realizacji tzw. obowiązku OEZ dużo wyższym kosztem.

W tej sytuacji na rozwiązanie długoterminowych umów na zakup certyfikatów zdecydowała się Energa. Prezes Energi Daniel Obajtek na zwołanej w ubiegłym tygodniu konferencji prasowej informował, że należąca do grup Energa spółka Energa-Obrót nie będzie już realizować umów na zakup zielonych certyfikatów od 22 kontrahentów.

Dzień wcześniej Energa-Obrót poinformowała, że zaprzestaje wykonywania części umów na zakup zielonych certyfikatów, a jednocześnie skieruje sprawy tych umów do sądów lub do postępowań arbitrażowych. 

Jak uzasadniono zaprzestanie zakupu zielonych certyfikatów na podstawie ważnych umów?

Energę w sądzie będzie reprezentować kancelaria SMM Legal, której zdaniem umowy na zakup certyfikatów zostały zawarte niezgodnie z prawem, ponieważ nie uwzględniono przy ich zawieraniu prawa zamówień publicznych.

Dzisiaj „Puls Biznesu” informuje, że Energa rzeczywiście zaprzestała zakupu zielonych certyfikatów, mimo, że jej dotychczasowi kontrahenci podejmowali próbę sprzedaży.

Czy jednak Enerdze uda się obronić swoją decyzję przed sądami, do których mogą zgłosić się poszkodowani inwestorzy?

Jeżeli Energa z dnia na dzień przestanie wykonywać wiążące ją umowy, operatorzy będą mogli odwdzięczyć się powództwami, a ponadto podjąć próbę uzyskania tymczasowej ochrony poprzez zabezpieczenie roszczenia. Skuteczne zabezpieczenie mogłoby zmusić Energę do kupowania certyfikatów po cenach wskazanych w umowach do czasu zamknięcia toczących się postępowań. Tym samym karty by się odwróciły, a Energa musiałaby usiąść do stołu z operatorami i wysłuchać ich propozycji rozwiązania sporu – informują cytowani przez „Puls Biznesu” prawnicy Jan Sakławski i Natalia Tezcan.

Prawnicy, na których powołuję się „PB”, odnoszą się ponadto do powodu wypowiedzenia umów, na który wskazała kancelaria prawna reprezentująca Energę. – Definicja zamówienia publicznego obejmuje jedynie określone rodzaje świadczeń, tj. usługi, dostawy i roboty budowlane. Nasuwa się pytanie, do której z kategorii Energa zalicza zakup papierów wartościowych (cyt. za PB).

Link do artykułu w „Pulsie Biznesu”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (27)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
MojaPV |
Na ich miejscu postawiłbym raczej na cięcie kosztów bo ida dla nich ciężkie czasy a nie na kolejne wydatki na prawników.
Maestro |
Ciężkie czasy po woli się kończą, a PIS wymięka. Co piszą fora itp. nie ma nic wspólnego z tym co się dzieje na prawdę. Proponuję wytrzymać jeszcze parę miesięcy. A Energa, no cóż, pójdzie z torbami.
Ksiądz |
Wiatraki precz z polski!
Seba |
Oszustwo jest generalnie kiepską metodą na poprawę wyników finansowych. Nie dość, że wstyd, to z pewnością przegrają procesy arbitrażowe. I będą płacić z odsetkami.
. |
@Ksiądz, swój własny wiatrak chcesz przekląć?
Daniel |
do @Seba - z ostatnim Twoim zdaniem bym się nie zgodził. Oni za to nie zapłacą ani 1 pln. Wszystkie koszty zapłacimy my potencjalni odbiorcy. Więc póki co to bawią się na całego mając wszystkich za głupków zaś siebie za bogów!
Dawid |
Wreszcie się biora ze wiatrakowych trolli, skończy się wasze nieróbstwo. Kasa w bierdronce już na Was czeka. HAHA
Inwestor |
Daniel lepsza kasa w biedronce niż trolowanie w internecie na usługach Pisu za pieniądze podatników
Daniel |
do @Inwestor - chyba mnie źle zrozimiałeś. Masz mnie za PiSowskiego trola?
. |
@Daniel. Kto to jest wiatrakowy troll?
MojaPV |
wiatrowy troll zwany również przedmuchanym trollem to osobnik, który ma oczy zamknięte na wszelkie rzeczowe argumenty. Zwykle zdążył już utopić oszczędności w dmuchanym biznesie i teraz ma pretensje do wszystkich (prócz siebie rzecz jasna), że ktoś z niego zrobił frajera. Łyka jak młody pelikan wszystko co mu napiszą, nawet ewidentne bzdury byle były po jego linii.
. |
Przekrętasie od biomasy, kto jak kto ale taki oszust poucza innch? A gnój ci w wiaderkach na pola wynosić a nie bawić się w lobbing.
Seb |
I to jeszcze gość o aparycji wiadra odwróconego do góry dnem i bełkotliwej mowie... ewidentnie powikłania po ciężkiej chorobie jakiejś. Nic tylko przyjąć te złote rady do serca od takich tuzów intelektu.
ElektrowniaPV |
@Serb ciekawe, że te same przywary u swoich bliskich ci nie wadzą.
Seb |
Ja cię widziałem lobbysto PiSowski, a ty mnie nie, więc nie odbijesz tego argumentu:) kto chce ten znajdzie, polecam forumowiczom jak chcą sie pośmiać, wujek google pomoże też, jak ktoś chce zobaczyć Pawiana.
MojaPV |
@Serb Nie sądzę byś mnie widział ale to znamienne, że skupiasz się na moim rzekomym wyglądzie - w końcu jeśli chodzi o argumenty to słabo z nimi u Ciebie, musisz szukać szansy w opisywaniu wyglądu (rozładowując przy tym napięcie emocjonalne)
Kujawiak |
@mojapv przecież tu wszyscy już dawno ciebie widzieli, bo lubisz być na świeczniku. I cię łechce władza i jupitery. Przecież po to pchasz się do sejmu i uciekasz od prokuratury. Może potrzebny ci immunitet za te swoje biznesy?
Seb |
Pawian, przecież wszyscy zainteresowani na tym forum wiedzą kim ty jesteś, jak liżesz dupę siwym staruchom na sejmowych dywanach, kto chce to znajdzie. Ciężko słuchać rad od człowieka o fizjonomii orangutana, który jeszcze do tego pieprzy od rzeczy na tematy o których w ogóle nie ma pojęcia, w manierze która polecała by wizytę u logopedy. Ile kW postawiłeś w swoim życiu że masz czelność pyskować tutaj?
MojaPV |
@Serb Nie opisuj tu swoich fantazji intymnych
Seb |
Sorry memory, ale taka jest prawda, wracaj do swojej dziury wypasać warchlaki. Pytanie o ilość kW zainstalowanych przez ciebie dalej aktualne. Swoje pasje możesz realizować z Tchórzykiem po godzinach, tylko nas w to nie mieszkaj bo większość jest świeżo po śniadaniu.
Seb |
Będziesz pyskował dalej to ktoś ci w końcu podłoży nóżke jak będziesz biegł po schodach sejmowych za prezesem, albo dostaniesz pstryczka w ucho i skończy się dzień dziecka.
Oo |
Kim jest pawianpv?
MojaPV |
Serb nie dość, że masz chore fantazje seksualne to jeszcze epatujesz nimi publicznie. Nie rozśmieszaj mnie pariasie z podstawianiem nogi :D bo spadnę z krzesła. To wszystko na co cię stać "pstryczek w nos" dzieciaku ? :D wracaj do mamy pod spódnicę bo do realnego swiata nie przystajesz.
Seb |
PawianPV to znany lobbysta (tylko wbrew nazwie lobbuje za węglem i skostniałymi układami w BE razem z PiSowskimi skamienielinami) skazany prawomocnym wyrokiem prokuratury za przestępstwa gospodarcze. Prywatnie buc i prostak z problemami z logiką i poprawną wymową. Są w internecie wywiady z tym bucem od wideł i gnoju, jak ktoś chce to znajdzie. Wątpliwe jest czy ktoś poleciłby temu człowiekowi kierowanie nawet chlewnią, nie mówiąc o doradzaniu w kwestii legislacji OZE. Jak sie go lekko podpuści, to wychodzi z niego prawdziwe ja jak post wyżej:) będzie się pienił jak świeże mleko dopóki nie dostanie pstryczka w nos i nie spadnie z gałęzi na której siedzi, co niedługo mam nadzieje nastąpi :)
Seb |
Spadniesz spadniesz, ale nie z krzesła i przygrzejesz swoim świńskim ryjem w twardą posadzkę, sprawiedliwość jest nierychliwa ale zawsze przychodzi w końcu:) Matactwa przy cenach ZC to także zasługa między innymi tego klauna.
MojaPV |
Serb tylko pospolity cham posługuje się takim językiem a robisz to bo nie masz innej metody na pozbycie się napięcia przedmiesiączkowego. nawet nie wiesz jaki mam ubaw czytając te twoje bzdury:D
PisowskiPawianPR |
Co ty mozesz wiedziec o napieciu przedmiesiaczkowym misiu kolorowy, kiedy patrzac na ciebie ma sie wrazenie ze kobiety znasz tylko z obrazkow w podreczniku do biologii? Nie osmieszaj sie;)

Giełda OZE

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły

Kupię nacelę TACKE 1,5 lub podzespoły generator, przekładnia czytaj dalej...

Sprzedam nieruchomość w Bożympolu Małym o pow. 21,88ha

Sprzedam nieruchomość gruntową, niezabudowaną w Bożympolu Małym w gminie Łęczyce, powiecie wejherows czytaj dalej...

Komponenty PV i aparatura badawcza

Posiadamy materiały do produkcji modułów PV oraz aparaturę badawczą do modułów fotowoltaicznych. Zap czytaj dalej...

Usługa kafarem, wbijanie słupów pod gruntowe instalacje fotowoltaiczne

Witam, Obsługuje południe Polski, w szczególności podkarpacie. Mam kafar przystosowany pod konstruk czytaj dalej...