Niemiecko-norweskie konsorcjum postawi największe wiatraki

Niemiecko-norweskie konsorcjum postawi największe wiatraki
Fot. MHI Vestas
REKLAMA

Konsorcjum utworzone przez niemiecki koncern energetyczny innogy oraz norweski koncern Statktraft już kilka dni po ogłoszeniu wyników ostatniej brytyjskiej aukcji dla OZE, w której zabezpieczyło prawo do sprzedaży energii z ogromnej farmy wiatrowej, poinformowało o wyborze turbin, które wejdą w jej skład.

W ubiegłym tygodniu brytyjskie władze ogłosiły wyniki aukcji dla odnawialnych źródeł energii, w której najkorzystniejsze oferty na sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych zgłosiły duński koncern energetyczny Dong Energy, portugalskie EDPR oraz konsorcjum innogy i Statkraft.

W przypadku projektów zgłoszonych przez Dong Energy (projekt Hornsea 2 o mocy aż 1,386 GW) i EDPR (Moray, 1,116 GW) – zagwarantowano sprzedaż energii po cenie 57,5 GBP/MWh (ok. 268 PLN/MWh). Taka stawka będzie przysługiwać w ramach tzw. kontraktów różnicowych przez okres 15 lat od uruchomienia produkcji energii.

Natomiast w przypadku projektu Trinton Knoll (0,9 GW) zgłoszonego przez innogy i Statkraft cena sprzedawanej energii wyniesie 74,75 GBP/MWh (345 PLN/MWh). Obie firmy posiadają po 50 proc. udziałów w tym projekcie.

O ile produkcja energii z dwóch pierwszych farm wiatrowych ma się rozpocząć w latach 2022-23, o tyle uruchomienie farmy wiatrowej Trinton Knoll ma nastąpić w latach 2021-22. To skraca nieco czas na przygotowanie projektu, w tym na wybór turbin.

Aukcje dla offshore realizowane choćby w Niemczech, a ostatnio w Wielkiej Brytanii, dają ich zwycięzcom około 5-8 lat na uruchomienie produkcji energii. Dzięki temu inwestorzy oferują niższe stawki za energię, licząc, że do czasu rozpoczęcia budowy spadnie jeszcze koszt technologii. Kluczowe w tym zakresie wydaje się wdrożenie na rynek turbin o większej mocy.

Obecnie największe na świecie turbiny o jednostkowej mocy 8 MW, model V164-8.0, pracują na morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank Extension na Morzu Irlandzkim. Dostarczył je duńsko-japoński producent MHI Vestas. Podobne turbiny wybrano ostatnio do projektu realizowanego w niemieckiej części Morza Północnego. Chodzi o farmę wiatrową Deutsche Bucht, której moc sięgnie 252 MW.

MHI Vestas jest już na etapie wdrażania jeszcze większej turbiny o mocy 9,5 MW, która powstanie na bazie platformy V164 i która ma trafić do sprzedaży w roku 2020. 

Właśnie o wyborze takiej turbiny o mocy 9,5 MW zdecydowało już konsorcjum innogy i Statkraft. Na farmę wiatrową Trinton Knoll trafi w sumie 90 maszyn MHI Vestas o takiej mocy.

Na razie niemiecko-norweskie konsorcjum nie podjęło jeszcze finalnej decyzji inwestycyjnej (taką ogłosił już Dong dla projektu Hornsea 2) i ma ona zapaść w przyszłym roku. Budowa infrastruktury na morzu miałaby się rozpocząć w roku 2020.

Wyścig producentów morskich elektrowni wiatrowych o budowę jeszcze większych turbin trwa. To, jak potężne turbiny uda im się zbudować i zaoferować inwestorom szukającym redukcji kosztów, będzie w najbliższych latach przesądzać o zdobywanych zamówieniach.

Plany budowy większej turbiny o mocy 10 MW ogłosił w tym roku niemiecki producent Senvion. Turbiny o mocy 8 MW i 10 MW chce wprowadzić na rynek Siemens, który jest globalnym liderem w produkcji morskich wiatraków. W tym roku montaż testowej turbiny o mocy 8 MW zrealizowało przejęte przez Siemensa konsorcjum Adwen. Testy tej turbiny, w której wykorzystano rekordowej długości łopaty (88,4 m), odbywają się w Bremerhaven w północnych Niemczech.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Klon Witczak |
Mają rozmach ...
Seb |
Głupi! PawianPV i jego funfel PiSownik powiedzą wam jak to się powinno robić...

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...