Kolejny kraj ma morską farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim

Kolejny kraj ma morską farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim
Fot. Siemens

Finlandia dołączyła do grona krajów z basenu Morza Bałtyckiego, które produkują energię z morskich elektrowni wiatrowych. U jej wybrzeży uruchomiono pierwszą, na razie niewielkich rozmiarów farmę wiatrową, która pozwoli Finom na zdobycie unikalnego know-how w zakresie budowy i utrzymania morskich wiatraków w warunkach arktycznych.

U wybrzeży Finlandii, w pobliżu miasta Pori, uruchomiono pierwszą w tym kraju morską farmę wiatrową o roboczej nazwie Tahkoluoto, której moc sięga 42 MW i która powstała na obszarze 6 km2.

Pierwotnie zakładano, że moc farmy wiatrowej Tahkoluoto wyniesie 40 MW, a w jej skład wejdą morskie wiatraki Siemensa o jednostkowej mocy 4 MW, model SWT-4.0-130, ostatecznie jednak wykorzystano turbiny o nieco większej mocy 4,2 MW. Infrastrukturę energetyczną wykonało ABB.

REKLAMA

Według Siemensa roczny uzysk energii z farmy wiatrowej Tahkoluoto wyniesie około 155 GWh. 

REKLAMA

Inwestycję zrealizował lokalny deweloper Suomen Hyötytuuli, który zapewnia, że będzie to pierwsza morska farma wiatrowa dostosowana do pracy przy ekstremalnie niskich temperaturach. Stąd wykorzystanie specjalnych fundamentów w technologii określanej przez inwestora jako „gravity-based”.

Mamy teraz gotowy koncept planowania i budowy morskich farm wiatrowych na przemysłową skalę. Operując na globalnym rynku wiatrowym, opracowanie rozwiązań dla warunków arktycznych może dać fińskiemu przemysłowi nowe możliwości eksportowe – komentuje Tuomo Kantola z Suomen Hyötytuuli.

Elektrownie wiatrowe zostały zainstalowane na głębokościach sięgających od 8 do15 metrów, w odległości około 0,5 do 3 km od brzegu. 

Wcześniej, już w roku 2010, Siemens dostarczył działającą w pobliżu turbinę o mocy 2,3 MW, którą w ramach testowego projektu zainstalowano w odległości ok. 1,2 km od brzegu. 

red. gramwzielone.pl