Rozebrano najstarszą morską farmę wiatrową

Rozebrano najstarszą morską farmę wiatrową
Rozbiórka morskiej farmy wiatrowej Vindeby. Fot Dong Energy

Duński koncern energetyczny Dong Energy zakończył trwającą pół roku rozbiórkę pierwszej w historii morskiej farmy wiatrowej, która składała się z 11 turbin.

Kiedy powstawała ponad 25 lat temu, morska farma wiatrowa Vindeby była pierwszą tego rodzaju inwestycją na świecie. Dzisiaj jej właściciel buduje gigantyczne farmy wiatrowe na morzu złożone z wiatraków o niemal 20-krotnie większej mocy, a farmę wiatrową Vindeby postanowił rozebrać.

Od 1991 r. morska farma wiatrowa Vindeby wyprodukowała w sumie około 243 GWh energii elektrycznej. Dong podaje, że to tyle, ile można uzyskać teraz w ciągu roku z 7 budowanych obecnie największych morskich turbin wiatrowych.

REKLAMA

Morska farma wiatrowa Vindeby powstała na początku lat 90. XX wieku w odległości 1,8 km od brzegu, na głębokościach 2-7 metrów, na wysokości miejscowości Lolland położonej w południowo-wschodniej Danii. Jej uruchomienie można traktować jako symboliczny początek morskiej energetyki wiatrowej.

Farma wiatrowa Vindeby skadała się z 11 elektrowni wiatrowych, model B35/450 o jednostkowej mocy 0,45 MW. Wyprodukowała je firma Bonus Energi, która później stała się częścią koncernu Siemens Wind Power – obecnie globalnego lidera w budowie morskich turbin wiatrowych.

REKLAMA

Produkcja energii z tej farmy wiatrowej odpowiadała zapotrzebowaniu na energię generowanemu przez około 2,2 tys. gospodarstw domowych.

Prace rozbiórkowe uzależnione były od warunków pogodowych, stąd relatywnie długi półroczny okres rozbiórki. Zatrudnionych przy niej było 20 pracowników.

Cześć elementów z rozebranych wiatraków zostanie wykorzystana przy budowie nowych, dużo wydajniejszych maszyn. Jedna z turbin z farmy wiatrowej Vindeby wejdzie w skład ekspozycji duńskiego muzeum energii w Bjerringbro.

red. gramwzielone.pl