W. Brytania ogłasza kolejne aukcje. Podwoi moc morskich wiatraków

W. Brytania ogłasza kolejne aukcje. Podwoi moc morskich wiatraków
Morska farma wiatrowa Nordsee One na Morzu Północnym. Fot. innogy SE

Wielka Brytania posiada najwięcej morskich farm wiatrowych. Ich potencjał w najbliższych latach wzrośnie o kilka GW dzięki wcześniejszym aukcjom, a inwestorzy już mogą szykować swoje projekty do kolejnych aukcji.

Londyn ogłosił, że w wyniku zaplanowanych aukcji dla brytyjskiej morskiej energetyki wiatrowej w ciągu dekady podwoi się jej obecny potencjał, który już teraz jest największy na świecie i przekracza już 7 GW, a trakcie realizacji są projekty na kolejne ok. 7 GW.

Podwojenie potencjału morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii ma być możliwe dzięki kolejnym aukcjom, z których pierwsza odbędzie się w maju 2019 r. i obejmie nie tylko energetykę wiatrową na morzu, ale także m.in. lądowe wiatraki na należących do Wielkiej Brytanii odległych wyspach. Kolejne aukcje mają odbywać się co dwa lata, a ich budżet ma sięgać 557 mln funtów.

REKLAMA

Inwestorzy, którzy wygrają aukcje, po raz kolejny będą mogli liczyć na wsparcie w postaci kontraktów różnicowych (Contracts for Difference, CfD) przyznawanych na okres 15 lat od uruchomienia produkcji energii.

Brytyjski Department for Business, Energy and Industrial Strategy wylicza, że kolejne aukcje zaoowocują budową morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 16 GW, co przełoży się na 20-procentowy udział energii z wiatru na morzu w brytyjskim miksie energii (obecnie udział offshore sięga 6 proc.).

Brytyjskie stowarzyszenie energetyki odnawialnej Renewable UK wylicza, że nowe wiatraki na morzu o łącznej mocy 16 GW powinny produkować w skali roku ok. 67 TWh energii elektrycznej, uwzględniając podany ostatnio przez rząd współczynnik wykorzystania mocy na poziomie 47,7 proc.

REKLAMA

W ubiegłym roku cała brytyjska energetyka wyprodukowała 338 TWh energii elektrycznej.

Ostatnie aukcje dla morskiej energetyki wiatrowej Brytyjczycy rozstrzygnęli we wrześniu ubiegłego roku. Wygranymi okazały się czołowe europejskie koncerny energetyczne.

W przypadku projektów zgłoszonych przez duński Orsted (projekt Hornsea 2 o mocy aż 1,8 GW) i portugalski EDPR (Moray, 1,116 GW) – zagwarantowano sprzedaż energii po cenie 57,5 GBP/MWh (ok. 268 PLN/MWh). Produkcja energii ma w tym wypadku rozpocząć się w latach 2022-23.

Natomiast w przypadku projektu Trinton Knoll (0,9 GW) zgłoszonego przez niemiecki innogy i norweski Statkraft cena sprzedawanej energii wyniesie 74,75 GBP/MWh (345 PLN/MWh). Produkcja energii ma ruszyć w latach 2021-22. Już po aukcji innogy odkupił udziały Statkraft.

W ubiegłym roku energetyka wiatrowa osiągnęła udział w brytyjskim miksie wytwarzania energii elektrycznej na poziomie 14,7 proc. Więcej energii Brytyjczycy wyprodukowali z gazu (39,9 proc.) oraz z atomu (20,8 proc.), natomiast z biomasy wytworzono 9,2 proc., z węgla 6,8 proc., a z fotowoltaiki i elektrowni wodnych odpowiednio 3,6 proc. i 1,8 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.