ABB dostarczy magazyny energii na morską farmę wiatrową

ABB dostarczy magazyny energii na morską farmę wiatrową
Farma wiatrowa Burbo Bank. Fot. Dong Energy
REKLAMA

Globalny lider w budowie morskich farm wiatrowych Dong Energy zainstaluje obok wiatraków postawionych na Morzu Irlandzkim magazyny pozwalające na gromadzenie nadwyżek niewykorzystanej energii i świadczenie usług stabilizujących sieć. Jako dostawcę tej technologii Duńczycy wybrali ABB.

Pracę morskiej farmy wiatrowej po raz pierwszy wspomogą magazyny energii. Chodzi o należącą do duńskiego koncernu energetycznego Dong Energy morską farmę wiatrową Burbo Bank, która powstała na Morzu Irlandzkim.

Jak podaje Dong, zadaniem magazynów energii będzie m.in. reagowanie na zmiany częstotliwości w ramach usługi frequency reponse i utrzymywanie odpowiedniej częstotliwości napięcia na poziomie zbliżonym do 50 Hz.

Magazyny energii będą współpracować z elektrowniami wiatrowymi o łącznej mocy 90 MW, zrealizowanymi w ramach pierwszego etapu farmy wiatrowej Burbo Bank I, która została uruchomiona już w 2007 roku. Pracę rozpoczęło wówczas 25 elektrowni wiatrowych Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

Początkowo farmę wiatrową Burbo Bank I obsłużą magazyny energii o łącznej mocy 2 MW. Dong nie podaje w komunikacie ich pojemności. Dostawą i instalacją magazynów energii dla duńskiego koncernu energetycznego zajmie się ABB.

Jak zwraca uwagę ABB, standardem w brytyjskim systemie elektroenergetycznym jest częstotliwość 50 Hz. Przy czym utrzymywanie tej częstotliwości wymaga bilansowania podaży i popytu na energię. Pomóc w tym mają magazyny energii, które Brytyjczycy coraz częściej wdrażają w swoim systemie energetycznym.

W tym roku Dong Energy uruchomił produkcję energii na farmie wiatrowej Burbo Bank II, będącej rozszerzeniem projektu zrelizowanego w 2007 r. 

W drugim etapie farmy wiatrowej Burbo Bank zastosowano elektrownie wiatrowe o mocy 8 MW, model MHI Vestas V164-8.0. Ogromne turbiny zainstalowano na wysokości 195 metrów, a długość pojedynczej łopaty wynosi 80 m. Na farmie wiatrowej Burbo Bank II pracują w sumie 32 turbiny MHI Vestas, a ich łączna moc wynosi 258 MW.

Wiatraki ulokowano w stosunkowo bliskiej odległości od brzegu, sięgającej około 11 km, na głębokościach 4-17 metrów. 

Cała farma wiatrowa Burbo Bank ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 300 tys. gospodarstw domowych. Liczący 90 MW pierwszy etap inwestycji, z którym będą współpracować magazyny energii ABB, może produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 80 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Udziałowcami farmy wiatrowej Bubro Bank – obok Dong Energy, który ma 50 proc. – są również posiadające po 25 proc. udziałów duński fundusz emerytalny PKA oraz grupa KIRKBI A/S, do której należy m.in. marka Lego. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elektryk |
"Cała farma wiatrowa Burbo Bank ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 300 tys. gospodarstw domowych." a goowno prawda! Żadne gospodarstwo domowe nie zgodzi się na dostarczanie energii z wiatraków, a tym samym siedzenie przez ponad połowę roku po ciemku bez prądu.

Giełda OZE

Kupię projekty elektrowni wiatrowych, pracujące elektrownie

Kupię projekty elektrowni wiatrowych oraz pracujące elektrownie. czytaj dalej...

Opolskie – pożyczka unijna do 1 mln zł dla inwestorów i instalatorów OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy mikro, małe i średnie do skorzystania z unijnych, więc preferencyjn czytaj dalej...

Dotacje do 90% na oświetlenie LED w firmach w 2019 roku.

Katana Konsulting do końca roku 2018 zaprasza przedsiębiorstwa z całej Polski o aplikowanie o bezzwr czytaj dalej...

FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wydżierżawie ziemię 2ha: -kujawsko-pomorskie - miejscowość Brzoza - ziemia klasa 4,5 łąki -100% czytaj dalej...