ABB dostarczy magazyny energii na morską farmę wiatrową

ABB dostarczy magazyny energii na morską farmę wiatrową
Farma wiatrowa Burbo Bank. Fot. Dong Energy
REKLAMA

Globalny lider w budowie morskich farm wiatrowych Dong Energy zainstaluje obok wiatraków postawionych na Morzu Irlandzkim magazyny pozwalające na gromadzenie nadwyżek niewykorzystanej energii i świadczenie usług stabilizujących sieć. Jako dostawcę tej technologii Duńczycy wybrali ABB.

Pracę morskiej farmy wiatrowej po raz pierwszy wspomogą magazyny energii. Chodzi o należącą do duńskiego koncernu energetycznego Dong Energy morską farmę wiatrową Burbo Bank, która powstała na Morzu Irlandzkim.

Jak podaje Dong, zadaniem magazynów energii będzie m.in. reagowanie na zmiany częstotliwości w ramach usługi frequency reponse i utrzymywanie odpowiedniej częstotliwości napięcia na poziomie zbliżonym do 50 Hz.

Magazyny energii będą współpracować z elektrowniami wiatrowymi o łącznej mocy 90 MW, zrealizowanymi w ramach pierwszego etapu farmy wiatrowej Burbo Bank I, która została uruchomiona już w 2007 roku. Pracę rozpoczęło wówczas 25 elektrowni wiatrowych Siemensa o jednostkowej mocy 3,6 MW.

Początkowo farmę wiatrową Burbo Bank I obsłużą magazyny energii o łącznej mocy 2 MW. Dong nie podaje w komunikacie ich pojemności. Dostawą i instalacją magazynów energii dla duńskiego koncernu energetycznego zajmie się ABB.

Jak zwraca uwagę ABB, standardem w brytyjskim systemie elektroenergetycznym jest częstotliwość 50 Hz. Przy czym utrzymywanie tej częstotliwości wymaga bilansowania podaży i popytu na energię. Pomóc w tym mają magazyny energii, które Brytyjczycy coraz częściej wdrażają w swoim systemie energetycznym.

W tym roku Dong Energy uruchomił produkcję energii na farmie wiatrowej Burbo Bank II, będącej rozszerzeniem projektu zrelizowanego w 2007 r. 

W drugim etapie farmy wiatrowej Burbo Bank zastosowano elektrownie wiatrowe o mocy 8 MW, model MHI Vestas V164-8.0. Ogromne turbiny zainstalowano na wysokości 195 metrów, a długość pojedynczej łopaty wynosi 80 m. Na farmie wiatrowej Burbo Bank II pracują w sumie 32 turbiny MHI Vestas, a ich łączna moc wynosi 258 MW.

Wiatraki ulokowano w stosunkowo bliskiej odległości od brzegu, sięgającej około 11 km, na głębokościach 4-17 metrów. 

Cała farma wiatrowa Burbo Bank ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 300 tys. gospodarstw domowych. Liczący 90 MW pierwszy etap inwestycji, z którym będą współpracować magazyny energii ABB, może produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu ok. 80 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

Udziałowcami farmy wiatrowej Bubro Bank – obok Dong Energy, który ma 50 proc. – są również posiadające po 25 proc. udziałów duński fundusz emerytalny PKA oraz grupa KIRKBI A/S, do której należy m.in. marka Lego. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
elektryk |
"Cała farma wiatrowa Burbo Bank ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu około 300 tys. gospodarstw domowych." a goowno prawda! Żadne gospodarstwo domowe nie zgodzi się na dostarczanie energii z wiatraków, a tym samym siedzenie przez ponad połowę roku po ciemku bez prądu.

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...