KE zgadza się na przejęcie wielkiego projektu wiatrowego

KE zgadza się na przejęcie wielkiego projektu wiatrowego
Statkraft press
REKLAMA

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie spółki realizującej projekt ogromnej farmy wiatrowej, która ma powstać w Szwecji.

Bruksela zaakceptowała przejęcie od lokalnego dewelopera Svevind spółki Markbygden ETT AB realizującej projekt ogromnej lądowej farmy wiatrowej, która ma powstać w Szwecji i której moc sięgnie 650 MW.

Właścicielami Markbygden ETT AB zostaną amerykański koncern General Electric oraz australijski fundusz Macquarie Group Limited.

Pierwsza z tych firm zajmuje się m.in. produkcją elektrowni wiatrowych, będąc w tym zakresie jednym z globalnych liderów.

Z kolei Macquire to jeden z liderów w inwestycjach w energetykę odnawialną. Ostatnio Australijczycy przejęli za 2,3 mld dolarów od brytyjskiego rządu fundusz inwestujący m.in. w energetykę wiatrową, o nazwie Green Investment Bank.

Do tej pory Green Investment Bank finansował budowę m.in. morskich farm wiatrowych Rampion o mocy 400 MW, London Array o mocy 630 MW, a także Gwynt y Mor o mocy 576 MW.

Uruchomienie farmy wiatrowej Markbygden zaplanowano na grudzień 2019 r. Finansowanie dla tego projektu ma zapewnić Europejski Bank Inwestycyjny.

Farma wiatrowa o mocy 650 MW ma być częścią gigantycznego kompleksu wiatrowego, który miałby produkować w skali roku 10 TWh energii elektrycznej, co stanowiłoby około 6-7 proc. produkcji energii w Szwecji.

Jak na razie największą, zbudowaną na lądzie farmą wiatrową w Europie jest zlokalizowany w Rumunii projekt Fantanele-Cogealac, który kilka lat temu zrealizował czeski CEZ i którego moc wynosi 600 MW. 

W ubiegłym roku plany budowy lądowej farmy wiatrowej o mocy 1 GW ogłosili Norwegowie. Zamówienie dla duńskiego producenta elektrowni wiatrowych Vestas na 278 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1001 MW (248 turbin V117-3,45 MW oraz 30 turbin V112-3,45 MW – wszystkie zmodernizowane do średniej nominalnej mocy 3,6 MW) złożyła firma Fosen Vind DA, w której udziałowcami są norweski państwowy koncern energetyczny Statkraft, firma TronderEnergi, a także Credit Suisse Energy Infrastructure Partners oraz szwajcarski koncern BKW. 

Dostawę pierwszych turbin dla tego projektu zaplanowano na drugi kwartał 2018 r., a ukończenie całej inwestycji przewiduje się na czwarty kwartał 2020 r.

Potencjał elektrowni wiatrowych zainstalowanych w Szwecji na koniec 2016 r. wyniósł 6,519 GW, z czego tylko w ubiegłym roku zainstalowano 493 MW, a rok wcześniej – 615 MW.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
ja |
Można ? Można !
Windturbiness |
I to są inwestycje

Giełda OZE

Farma fotowoltaiczna

Spółka celowa -z pozwoleniem budowlanym i wygraną aukcją 0,99 MW po cenie 380 zł /MW - z pozwol czytaj dalej...

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV

Nawiąże współpracę z ekipami montażowymi PV czytaj dalej...

Unijne szkolenia dla instalatorów

Katana Konsulting zaprasza w czerwcu i lipcu 2018 roku na dofinansowane w 70%-80% szkolenia unijne d czytaj dalej...

Rozliczanie PO IiŚ 1.3.1

Kancelaria Katana Konsulting zaprasza do współpracy Beneficjentów dotacji z Programu Operacyjnego In czytaj dalej...