Farma wiatrowa Wałcz na skraju bankructwa

Farma wiatrowa Wałcz na skraju bankructwa
Farma wiatrowa Wałcz. Fot. RP Global
REKLAMA

Jedną z pierwszych ofiar drastycznego spadku cen zielonych certyfikatów jest spółka należąca do austriackiego dewelopera RP Global Poland.

Jak informuje „Puls Biznesu”, ruszyło przyśpieszone postępowanie układowe wiatrowej spółki z portfela austriackiej grupy RP Global Poland, która w naszym kraju postawiła farmy wiatrowe o łącznej mocy niemal 120 MW.

Od dwóch lat rząd PiS przykręca śrubę inwestorom wiatrowym, a ci alarmują, że ich branżę czeka fala bankructw. (…) Mimo alarmów, o konkretnych i formalnych przypadkach niewypłacalności słychać dotychczas nie było – komentuje „Puls Biznesu”.

Jedną z pierwszych spółek, która nie jest w stanie kontynuować swojej działalności, okazała się spółka Megawind Polska będąca właścicielem farmy wiatrowej Wałcz o mocy 4,5 MW.

Ta farma wiatrowa była pierwszym projektem, który w naszym kraju zrealizowało RP Global. Koncesja dla tego projektu została wydana przez Urząd Regulacji Energetyki jeszcze w roku 2008.

Położona w woj. zachodniopomorskim farma wiatrowa Wałcz składa się z trzech elektrowni Nordex S77, każda o mocy 1,5 MW. Szacowany przez dewelopera roczny uzysk energii to 10 GWh.

Megawind Polska była jedną ze spółek, którym w październiku ubiegłego roku koncern energetyczny Enea wypowiedział długoterminowe umowy na zakup zielonych certyfikatów.

Te umowy zostały zawarte w latach 2006-2014 również z następującymi spółkami: Farma Wiatrowa Krzęcin Sp. z o.o., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE Energia Odnawialna S.A., PGE Energia Natury PEW Sp. z o.o., "PSW" Sp. z o.o., in.ventus Sp. z o.o., EW Śniatowo sp.k., a także Golice Wind Farm Sp. z o.o.

Jako przyczynę wypowiedzenia umów Enea wskazała „wyczerpanie możliwości przywrócenia równowagi kontraktowej i ekwiwalentności świadczeń stron wywołanych zmianami prawa”. Enea powołała się przy tym na zmiany w prawie, które według niej spowodowały „obiektywny brak możliwości sporządzenia wiarygodnych modeli prognozujących kształtowanie się cen zielonych certyfikatów”.

RP Global Poland jest częścią międzynarodowej grupy RP Global, zajmującej się projektami elektrowni wiatrowych, poczynając od fazy projektowania po inwestycję, a skończywszy na zarządzaniu gotowymi projektami.

Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej spółki, w Polsce RP Global jest właścicielem lub współwłaścicielem 5 farm wiatrowych – Tychowo o mocy 50 MW, Wałcz o mocy 4,5 MW, Stramnica o mocy 4 MW, Kukinia o mocy 52,9 MW i Kukinia 2 o mocy 6,9 MW.

Szansę na poprawę sytuacji operatorów farm wiatrowych, poprzez zwiększenie cen zielonych certyfikatów do poziomów pozwalających przynajmniej na restrukturyzację zaciągniętych kredytów, odbiera przygotowana przez PiS i podpisana ostatnio przez prezydenta nowelizacja ustawy o OZE.

W jej efekcie już pod koniec przyszłego miesiąca opłata zastępcza, która w praktyce wyznacza „sufit” cenom zielonych certyfikatów, zostanie zmniejszona z obecnych 300,03 zł/MWh do około 92 zł/MWh, a w roku 2018 powinna być jeszcze niższa, spadając do zaledwie ok. 40 zł/MWh. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (27)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seba |
Gratulujemy rządowi. Nie mają pieniędzy, żeby inwestować w energetykę - zwiększają podatki. I jednocześnie zabijają inwestorów, którzy wykładali własne pieniądze. To definicja głupoty.
TchorzewskiZajączkowski |
I co dumni jesteście PawianyPV, kropki i inne cebulaki?
ElektrowniaPV |
sadźmy lasy, rozbierajmy wiatraki ! Historia zna mnóstwo przypadków nietrafionych inwestycji, nie oni pierwsi i nie ostatni.
Cristo |
Jeśli ta farma uruchomiona w 2008 (9 lat eksploatacji i kilka lat normalnych cen PM) ma problem ze spłatą to w jakiej sytuacji są farmy zbudowane w późniejszym terminie.
prej |
A kto im kazał w to inwestować bez przemyślenia, kierowała nimi definicja głupoty.
Seb |
Mi i wielu innym tu zdaje się raczej że książkową definicja głupoty wykazują się raczej tuzy pokroju Tchórzyka, Tobiego i ich internetowe płatne przydupasy jak wyżej.
Seb |
Jak na razie to PiS wycina lasy na potęgę aby spłacić kiełbase wyborczą, nie sadzi, nawet dzikom nie przepuści ten psychopata Szyszko :) to co się dziwić że przydupasy takie tępe jak panowie nie lepsi :)
Merk |
do @prej-inwestycje w wiatraki były dobrze przemyśane i zaplanowane -cały cywilizowany świat idzie w tym kierunku-to decyzje polityczne naszego oświeconego rządu celowo niszczą tą branże !!!
laik fotowoltaik |
Zasadniczym problemem jest to, czy większą szkodą są zmiany przepisów " w trakcie gry", czy wypłata niekorzystnego nawet kontraktu do końca. Błędem jest myślenie, że:" najwyżej nikt w wiatraki nie zainwestuje". Smród roznosi się szybko i mało kto analizuje szczegóły. Komunikat jest taki : jak nam się spodoba, to zmienimy prawo " DO TYŁU". Skutek jest taki, że napływają tylko inwestycje spekulacyjne bogatych inwestorów, którzy mogą sobie pozwolić na stratę. Biedny Polak nie zaryzykuje. Dobrym przykładem jest zmiana przez PIS ustawy o OZE. Gdyby zostawić stare zasady starym inwestorom a nowe prawo skierować do nowych ( jak w Niemczech taryfy gwarantowane) na rynku zostaliby spokojni inwestorzy długoterminowi. Teraz każdy chce, żeby PV zwróciło się za dwa lata :-), bo " POTEM ZNOWU SIĘ PRZEPISY ZMIENIĄ".
Wiatrakowiec |
@ Daniel dobre :) Laik Fotowoltaik : MASZ W 100% RACJE !! NIKT o zdrowych zmyslach nie zainwestuje w zadne oze w tym Kraju zaden POLSKI INWESTOR !!! zobaczcie kto wygral ostatnie aukcje .. wiekszosc spolki z Chin :( i to juz powinno dac do myslenia Rzadowi i ME ... ALE ONI maja nas w du.... I tak jak piszez Rzad w trakcie gry zmienil zasady ... to jest naprawde chore ! , powinny zamknac jakis rodzial zostawic przy zyciu to co zostalo zbudowane, a otworzyc nowy tzw System aukcyjny, ALE Nie bo PIS ma we krwii I PODSTAWA dla nich to musza pokazac ze to co za PO to bylo ZLE i BLEEE i w du.... z POLSKIMI MALYMI FIRMAMI - Tak wlasnie obecna wladza wspiera NAS POLSKA PRZEDSIEBIORCZOSC !!!!
Wiatrakowiec |
Mimo ze sam s.p. LECH KACZYNSKI namawial nas do inwestowania w OZE i Wiatraki .......
qq |
tak na oko zarobili (2009-poł 2017) nie mniej niż 30 M PLN, co daje 6,7/MW, powinni być na zero i żyć z czystej energii chyba już. Teraz przejdą na 200/MWh -
kr |
(…) Mimo alarmów, o konkretnych i formalnych przypadkach niewypłacalności słychać dotychczas nie było – komentuje „Puls Biznesu”.Bo mali wytwórcy po prostu demontują swoje wiatraki aby nie wpuścić komornika a jest popyt na takie turbiny
aa |
To co robi Rzad i PIS to jest chore !!! Już nie mowie o polskich inwestorach i firmach ale o tym ze te jest strata Pieniężna dla Energetyki ....bo mniejsze/średnie wiatraki do 2MW są przyłączone do sieci SN tzn energia jest konsumowana przez lokalna społeczność gdzie się nie traci na przesyłach a to jest dość dużo bo około 10% albo czasami więcej w zależności od odległości i to już idzie w mln złotych rocznie i dla tego właśnie takie instalacje Energetyka powinna wspierać i pomagać bo to jest z korzyścią dla nich !!! ALE każdy się boi mówić o tym do Rządu... , bo z PIS-u aż takich inteligentów nie ma żeby o tym wiedzieli :( ALE POWINIEN KTOŚ ICH W KOŃCU UŚWIADOMIĆ !!!
SPS |
@laik: racja ale węglowe trole będą szczekać przekazem dnia o "ryzyku rynkowym" i "nietrafionych inwestycjach". Ryzyko rynkowe na rynku ręcznie sterowanym przez widzimisie ministra buehehe...
Emi |
Czy bankructwo tej firmy oznacza, ze nie bede placial 300zl/MWh tylko 30 od innych producentow? Czy to nie oznacza ze zmniejszy sie strumien pieniedzy wyplywajacy z Polski? Czy moze za jakis czas Enea przejmnie te wiatraki i bedzie produkowac energie wiatrowa?
rolnik |
Bye! bye! wiatraczki, wasz czas już mija
. |
@Emi, nie to znaczy że będziesz płacił więcej za energie jako odbiorca końcowy.
. |
@rolnik, czas dopłat do gruntów też już mija, bye bye. Od 2020 znowu będziecie jedli tylko pyry ze słoniną.
aa |
@ Kropka.. ja na to licze ....i w tedy WIES sie obudzi z reka w nocniku heheee
Szyszko |
Niech cwańiaczki tną koszty. Jak Polenergia. Wtedy wyjdą na zysk. Ponadto przy umowach długoterminowych okres zwrotu wynosił około 4-5 lat. Więc niech nie pieprzą że farma wybudowana w 2008 roku jeszcze im się nie spłaciła. No i sporo farm miało dotacje 40-70%. Sporo tu abnegatów, martwi się czy będą ci nowi chcieli inwestować w OZE ? No właśnie ogłoszono TRZECIĄ aukcję. Pozostałe miały pełne obłożenie wygranych. Tak, cwaniaczki już mogą się pakować.
Seb |
Te komentarze od płatnych tub rządowych podszywających się pod nicki innych użytkowników robią się nudne ... gdzie jest admin?
Szyszko |
Boli, oj boli ta prawda.
. |
@szyszko, obetnij sobie włosy w nosie
Seb |
To nie Szyszko, tylko DynamoPV vel PawianPR. Amator bananów i siwizny. Ten sam styl.
ElektrowniaPV |
Przeminęło z wiatrem...
kolo |
Szkoda. Rozumiem ze mimo tego wiatraki nie zgina tylko zostana przejete. Zmiany prawa zasze niegatywnie wplywaja na inwestorów. Kiedys samemu myslalem o inwestycji w wiatrak. Dobrze ze wtedy "wymieklem". .Ale czy nie powinno sie doceniac dzialania? a nie postaw zachowawchya, nic nierobienia. Co to za kraj ze nie oplaca sie robic tylko nic nie robic.

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...