Farma wiatrowa Wałcz na skraju bankructwa

Farma wiatrowa Wałcz na skraju bankructwa
Farma wiatrowa Wałcz. Fot. RP Global

Jedną z pierwszych ofiar drastycznego spadku cen zielonych certyfikatów jest spółka należąca do austriackiego dewelopera RP Global Poland.

Jak informuje „Puls Biznesu”, ruszyło przyśpieszone postępowanie układowe wiatrowej spółki z portfela austriackiej grupy RP Global Poland, która w naszym kraju postawiła farmy wiatrowe o łącznej mocy niemal 120 MW.

Od dwóch lat rząd PiS przykręca śrubę inwestorom wiatrowym, a ci alarmują, że ich branżę czeka fala bankructw. (…) Mimo alarmów, o konkretnych i formalnych przypadkach niewypłacalności słychać dotychczas nie było – komentuje „Puls Biznesu”.

REKLAMA

Jedną z pierwszych spółek, która nie jest w stanie kontynuować swojej działalności, okazała się spółka Megawind Polska będąca właścicielem farmy wiatrowej Wałcz o mocy 4,5 MW.

Ta farma wiatrowa była pierwszym projektem, który w naszym kraju zrealizowało RP Global. Koncesja dla tego projektu została wydana przez Urząd Regulacji Energetyki jeszcze w roku 2008.

Położona w woj. zachodniopomorskim farma wiatrowa Wałcz składa się z trzech elektrowni Nordex S77, każda o mocy 1,5 MW. Szacowany przez dewelopera roczny uzysk energii to 10 GWh.

Megawind Polska była jedną ze spółek, którym w październiku ubiegłego roku koncern energetyczny Enea wypowiedział długoterminowe umowy na zakup zielonych certyfikatów.

REKLAMA

Te umowy zostały zawarte w latach 2006-2014 również z następującymi spółkami: Farma Wiatrowa Krzęcin Sp. z o.o., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE Energia Odnawialna S.A., PGE Energia Natury PEW Sp. z o.o., „PSW” Sp. z o.o., in.ventus Sp. z o.o., EW Śniatowo sp.k., a także Golice Wind Farm Sp. z o.o.

Jako przyczynę wypowiedzenia umów Enea wskazała „wyczerpanie możliwości przywrócenia równowagi kontraktowej i ekwiwalentności świadczeń stron wywołanych zmianami prawa”. Enea powołała się przy tym na zmiany w prawie, które według niej spowodowały „obiektywny brak możliwości sporządzenia wiarygodnych modeli prognozujących kształtowanie się cen zielonych certyfikatów”.

RP Global Poland jest częścią międzynarodowej grupy RP Global, zajmującej się projektami elektrowni wiatrowych, poczynając od fazy projektowania po inwestycję, a skończywszy na zarządzaniu gotowymi projektami.

Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej spółki, w Polsce RP Global jest właścicielem lub współwłaścicielem 5 farm wiatrowych – Tychowo o mocy 50 MW, Wałcz o mocy 4,5 MW, Stramnica o mocy 4 MW, Kukinia o mocy 52,9 MW i Kukinia 2 o mocy 6,9 MW.

Szansę na poprawę sytuacji operatorów farm wiatrowych, poprzez zwiększenie cen zielonych certyfikatów do poziomów pozwalających przynajmniej na restrukturyzację zaciągniętych kredytów, odbiera przygotowana przez PiS i podpisana ostatnio przez prezydenta nowelizacja ustawy o OZE.

W jej efekcie już pod koniec przyszłego miesiąca opłata zastępcza, która w praktyce wyznacza „sufit” cenom zielonych certyfikatów, zostanie zmniejszona z obecnych 300,03 zł/MWh do około 92 zł/MWh, a w roku 2018 powinna być jeszcze niższa, spadając do zaledwie ok. 40 zł/MWh. 

red. gramwzielone.pl