Największe na świecie wiatraki staną u wybrzeży Niemiec

Największe na świecie wiatraki staną u wybrzeży Niemiec
Fot. MHI Vestas
REKLAMA

Duńsko-japoński producent MHI Vestas otrzymał zamówienie na elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 8 MW, które staną na morskiej farmie wiatrowej u wybrzeży Niemiec. To największe wiatraki, jakie do tej pory uruchomiono komercyjnie.

Morskie elektrownie wiatrowe V164-8.0 MW o jednostkowej mocy 8 MW wejdą w skład morskiej farmy wiatrowej Deutsche Bucht, której moc sięgnie 252 MW.

MHI Vestas zwraca uwagę, że niemiecki rynek offshore charakteryzuje duża odległość realizowanych projektów od lądu, a elektrownie wiatrowe są stawiane z reguły na dużych głębokościach. Stąd zapotrzebowanie na większe elektrownie wiatrowe, aby w ten sposób redukować koszty inwestycji.

Projekt Deutsche Bucht uzyskał już finalną decyzję inwestycyjną oraz finansowanie, a koszt inwestycji szacuje się na 1,3 mld euro.

Wiatraki staną na Morzu Północnym w odległości około 90 km od linii brzegowej, na głębokościach rzędu 39-41 metrów.

Dla inwestora Northland Power jest to trzeci projekt offshore. Inwestycja powstanie w odległości 77 km od innej farmy wiatrowej Nordsee One, którą zrealizował ten deweloper.

Po uruchomieniu farma wiatrowa Deutsche Bucht ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 178 tysięcy niemieckich gospodarstw domowych, a także przełoży się na ograniczenie emisji CO2 o 360 tys. ton CO2.

Turbiny V164-8.0 MW zastosowano po raz pierwszy komercyjnie na uruchomionej w tym roku morskiej farmie wiatrowej Burbo Bank II na Morzu Irlandzkim. W tym projekcie wykorzystano 32 turbiny MHI Vestas V-164-8.0, a ich łączna moc wynosi 258 MW. Łączny uzysk energii ma odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 230 tys. gospodarstw domowych.

MHI Vestas zapewniało, informując o tej inwestycji, że pojedyncza turbina V-164-8.0 wyprodukuje w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 8,3 tys. brytyjskich gospodarstw domowych.

MHI Vestas jest już na etapie wdrażania jeszcze większej turbiny o mocy 9,5 MW, która powstanie na bazie platformy V164 i która ma trafić do sprzedaży w roku 2020. Ostatnio, na początku sierpnia, turbina testowana od końca ubiegłego roku w Østerild w Danii spaliła się i obecnie prowadzone jest dochodzenie mające wykazać przyczyny pożaru. MHI Vestas zaznacza, że nie była podłączona do sieci.

Plany budowy równie potężnych turbin mają inni europejscy producenci morskich wiatraków.

Niemiecki producent Senvion zapowiedział w tym roku, że jest gotowy do wdrożenia na rynek morskiej turbiny wiatrowej o mocy 10 MW. Szczegóły i harmonogram nie są jednak znane. Plany budowy turbiny o mocy 8 MW i 10 MW zasygnalizował wcześniej również Siemens, który jest globalnym liderem w produkcji morskich wiatraków.

Ponadto ostatnio montaż testowej turbiny o mocy 8 MW zrealizowało przejęte przez Siemensa konsorcjum Adwen. Testy tej turbiny, w której wykorzystano rekordowej długości łopaty (88,4 m), odbywają się w Bremerhaven w północnych Niemczech.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seba |
Cieniasy. U nas za to będą największe spalarnie miału węglowego i śmieci. Bardzo nowoczesne i ekologiczne do bólu. Wszyscy Polacy będą inhalować przez najbliższe lata spaliny po Puszczy Białowieskiej. Już widzę te radosne żubry na reklamie białostockiego piwa. PIS rządzi !!!
mwa |
Czy nie dałoby się podawać ilości wygenerowanej energii w jakichś normalnych jednostkach np. TWh, a nie w zpg ( zapotrzebowniu gospodarstw domowych )?
elektryk |
"Po uruchomieniu farma wiatrowa Deutsche Bucht ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 178 tysięcy niemieckich gospodarstw domowych".... BUAHAHA ;) Już nie podają ile rzeczywiście energii wyprodukują te wiatraki, sprawność pewnie na poziomie 35% ;) Tylko posiłkują się zapotrzebowaniem wg liczby gospodarstw domowych - a ŻADNA rodzina NIE ZAKONTRAKTUJE prądu produkowanego w chaotyczny sposób kilkanaście godzin w tygodniu.
SPS |
@elektryk: no popatrz jakie te Niemce i Angole głupie, tyle tych farm na morzach stawiają - a przeca mogliby zapytać "elektryka" to by im wyłożył jak się sprawy mają!
TchorzewskiZajączkowski |
znowu, nie elektryk, raczej pisownik :)
amator |
wungiel to wungiel , nie znają się , mam 4,6 KW na dachu i nara !
elektryk |
@TchorzewskiZajączkowski - widzisz KODerastyczny oszołomie - gdy wchodzą w dyskusje konkretne argumenty, fakty, wyliczenia - to wypierdku nie jesteś w stanie nic konkretnego powiedzieć... tylko na hejt cię stać :)

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...