Tauron otrzymał kolejny pozew ws. zielonych certyfikatów

Tauron otrzymał kolejny pozew ws. zielonych certyfikatów
Fot. Invenergy
REKLAMA

Kolejny operator farm wiatrowych domaga się odszkodowania od Taurona, który podobnie jak w poprzednich przypadkach uznaje otrzymany pozew jako bezzasadny.

Należąca do grupy Wind Invest spółka Pękanino Wind Invest domaga się odszkodowania od Taurona w wysokości 28,5 mln zł.

Tauron informuje, że to trzeci z czterech zapowiedzianych pozwów spółek z tej grupy (Dobiesław Wind Invest sp. z o.o., Gorzyca Wind Invest sp. z o.o., Nowy Jarosław Wind Invest sp. z o.o. oraz Pękanino Wind Invest sp. z o.o.). Ten pozew, jak i poprzednie, Tauron uznaje jako „całkowicie bezzasadne”.

Wcześniej z podobnym pozwem wystąpiła spółka Dobiesław Wind Invest, domagając się zapłaty 34,7 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia zgłoszenia roszczenia do dnia zapłaty, a także ustalenia, że Tauron ponosi względem tej spółki odpowiedzialność za szkody mogące powstać w przyszłości, szacowane przez powodową spółkę na 254 mln zł.

Tauron podawał, że podstawą żądania, według twierdzeń spółki powodowej, jest wypowiedzenie przez spółkę Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o., spółkę zależną Taurona, umów długoterminowych sprzedaży energii elektrycznej i sprzedaży praw majątkowych za energię odnawialną.

Grupa Wind Invest jest związana z amerykańskim deweloperem Invenergy, który zainwestowała w farmy wiatrowe w naszym kraju około 2,2 mld zł. Amerykańska firma informowała, że będzie domagać się przed sądem odszkodowania w wysokości ponad 1,2 mld zł. Przyczyna to wypowiedzenie przez Tauron długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (12)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
OZE_X |
Po co te koncerny energetyczne. Czy władza trochę zagląda do środka. Np. w PGE - katastrofa. Przez koncerny nie będzie bezpieczeństwa.
Seba |
Jak to po co. Etaty dla znajomych. Nie ma innych przesłanek.
Szyszko |
Niedługo będzie komisja śledcza w sprawie umów długoterminowych i przekrętów w wiatrakach. I wtedy niejeden posra się ze strachu.
wiatrakowiec |
Szyszko... Chyba ty ;)
wiatrakowiec |
Szyszko... Chyba ty ;)
SPS |
@Szyszko: jeśli wiesz o przekrętach, znasz fakty, ludzi i daty - leć do prokuratury, minister mówił, że to Twój obywatelski obowiązek! A jeśli nie to... buzia w kubeł.
prej |
Kupa oszustów i tyle, przekręt na przekręcie
Szyszko |
to nie był szyszko, tylko sciema pV alias kropek - dał ciała z lobbingiem w sprawie certyfikatów i teraz obywatel Witczak wstydzi się odezwać pod kropkowym nickiem.
SPS |
@prej: racja, w pale się nie mieści co Big Energy razem ze swoimi kolegami z ministerstw wyprawiają.
Ziobro |
Dokladnie, POMOZE A na TGE to nie jest juz wolny rynek.... to jest sprawa dla Prokuratury i Ziobry !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TchorzewskiZajączkowski |
Prej@MojaPZPR.PawianPV.KropkaPiS.pl
cvc |
Pkh to od poczatku byl walek Taurona. Najpierw powoluja spolke celowa do obrotu PM, potem jak ceny zaczynaja spadac to drenuja ja z majatku a na koniec sztuczna upadlosc... i umowy dlugoterminowe ida w piz..... Ale ten przekret jest do udowodnienia tam trzeba poslac abwere.

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...