Gorszy wynik największego producenta wiatraków. Brak dostaw do Polski

Gorszy wynik największego producenta wiatraków. Brak dostaw do Polski
Fot. Vestas
REKLAMA

Duński producent elektrowni wiatrowych Vestas zanotował w minionym kwartale gorsze wyniki niż przed rokiem. Vestas utrzymał przy tym prognozę na cały 2017 r. i zwiększył wartość posiadanych zamówień. 

Największy na świecie producent wiatraków przeznaczonych do pracy na lądzie w II kwartale 2017 r. zanotował przychody na poziomie 2,206 mld euro, co jest wynikiem gorszym o 14 proc. w porównaniu do II kwartału 2016 r. W całym I półroczu br. przychody Vestas wyniosły 4,091 mld euro, co jest wynikiem porównywalnym do wyniku za I połowę 2016 r.

Zysk EBITDA wyniósł 279 mln euro i był niższy o 120 mln euro rok do roku, a marża EBIT sięgnęła 12,6 proc. w porównaniu do 15,6 proc. r/r.

Zamówienia zebrane w II kwartale dotyczą turbin o łącznej mocy 2,667 GW, a wartość zamówień pozostających w realizacji na koniec czerwca br. wyniosła 9,1 mld euro.

Dodatkowo duńska firma posiadała w połowie br. kontrakty serwisowe warte w sumie 11,1 mld euro. Łączna wartość zamówień w obu obszarach była wyższa o 2,1 mld euro w porównaniu do połowy 2016 r.

Najwięcej zamówień w II kwartale br. Vestas zrealizował do USA (712 MW wobec 3,94 GW w całym 2016 r.), Niemiec (261 MW wobec 1,119 GW w 2016 r.), a także Brazylii (180 MW), Wielkiej Brytanii (135 MW) oraz Maroko (117 MW).

W przypadku rynku polskiego nie odnotowano żadnych dostaw wobec dostarczonych w ubiegłym roku turbin o mocy 77 MW. Natomiast w roku 2015 Duńczycy dostarczyli do naszego kraju turbiny o rekordowej mocy 750 MW. 

W sumie w minionym kwartale Vestas zrealizował dostawy rzędu 1,834 GW wobec 9,654 GW w całym ubiegłym roku.

Duńczycy utrzymali prognozę na cały 2017 r., w której zapowiadają przychody rzędu 9,25-10,25 mld euro przy marży EBIT rzędu 12-14 proc.

W ubiegłym roku Vestas odnotował wzrost przychodów do poziomu 10,2 mld EUR wobec 8,4 mld EUR w roku 2015. 

Potencjał elektrowni wiatrowych, na który opiewały złożone w ubiegłym roku zamówienia, sięgnął 10,494 GW wobec 8,943 GW w roku 2015. Potencjał elektrowni wiatrowych, które duńska firma dostarczyła w ubiegłym roku, wzrósł o 29 proc. r/r., a moc działających na całym świecie elektrowni Vestas zwiększyła się z 74 GW do 82 GW.

Vestas odnotował też wzrost wartości zamówień w zakresie serwisowania – z 1,8 mld euro w roku 2015 do 10,7 mld euro w roku 2016.

Potencjał wszystkich działających na świecie elektrowni wiatrowych Vestas wynosił na koniec 2016 r. 82 GW, na co złożyło się około 60 tys. zainstalowanych turbin i co stanowi około 16 proc. globalnego potencjału energetyki wiatrowej. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Szyszko |
Tak bardzo mi ich żal :)
TchorzewskiZajączkowski |
Prej@MojaPZPR.PawianPV.KropkaPiS.Szyszko(fake).pl
Wis |
Szukuję się do produkcji świec woskowych-to nie długo w tym kraju będzie super biznes !!!
Seba |
Świece woskowe jako ekologiczne źródło ogrzewania i oświetlenia ! Świetny pomysł. Ciekawe jaki kolor certyfikatu (złoty czy czarny)?
MojaPV |
Sadźmy lasy - rozbierajmy wiatraki :). Jak Vestas chce sprzedawać w Polsce to niech tutaj produkuje.
Windturbiness |
Dla znawców tematu Vestas produkuje w PL częśći do naseli sterowniki a nawet SSG Tower z Gdańska produkuje dla nich i nie tylko wierze typu szelle i wiele innych elementów, dla offshore Tipi i inne ale w PRL Pisowym nic sie nie stawia ale i to śię skończy.
MojaPV' |
@windturbines Pewnie jakieś śrubki też ktoś dla nich w PL produkuje - bądźmy poważni...
TchorzewskiZajączkowski |
Uwaga uwaga, ŚciemaPR, prej i inne kropki są opłacane ze środków ME w celu siania fermentu w internecie, nie warto z nimi dyskutować:) występują też na innych forach gdzie smarują głupoty za kasę od swoich alfonsów;)
abc |
@MojaPV najwyraźniej masz pojęcie o gospodarce jak czarny książę z Żoliborza. Zdziwiłbyś się ile miejsc pracy w Polsce zależy od kondycji Vestasa
elektryk |
Ktoś jeszcze kupuje te padaki wiatrowe? ;)

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...