Londyn sfinalizował sprzedaż „zielonego” banku

Londyn sfinalizował sprzedaż „zielonego” banku
Fot. Danish Wind Energy Association
REKLAMA

Brytyjski rząd zakończył proces sprzedaży państwowego funduszu Green Investment Bank, który wspierał m.in. realizowane dotąd u wybrzeży Wielkiej Brytanii morskie farmy wiatrowe.

Mający siedzibę w Edynburgu bank został sprzedany australijskiej grupie Macquarie Group za 2,3 mld dolarów i teraz będzie funkcjonować jako Green Investment Group.

Londyn zapewnił, że wszystkie pieniądze podatników, które zainwestowano dotąd za pośrednictwem Green Investment Bank, zwróciły się i wypracowano zysk rzędu 186 mln funtów.

Brytyjski rząd utworzył Green Investment Bank (GIB) w 2012 r. i na starcie dokapitalizował go kwotą 3,8 mld funtów. Jako cel postawiono finansowanie, warte nawet 1 mld funtów rocznie, inwestycji w energetyce odnawialnej i innych, czystych technologiach.

Do tej pory Green Investment Bank finansował budowę m.in. morskich farm wiatrowych Rampion o mocy 400 MW, London Array o mocy 630 MW, a także Gwynt y Mor o mocy 576 MW.

Brytyjski rząd zapewniał, decydując się na sprzedaż banku, że przeniesienie własności w prywatne ręce otworzy nowe możliwości finansowania, które były niedostępne dla GIB jako instytucji publicznej.

Przewodziliśmy światu tworząc Green Investment Bank i to rozwiązanie jest teraz kopiowane przez innych. Teraz stał się częścią sektora prywatnego i będzie operować na poziomie międzynarodowym, wspierając walkę z globalnym ociepleniem – powiedziała minister przemysłu w brytyjski rządzie Claire Perry.

Nie wszyscy chwalą jednak decyzję Londynu o sprzedaży GIB. Jego twórca, obecnie lider liberalnych demokratów Vince Cable, ocenił tą decyzję jako „środowiskowo nieodpowiedzialną”, zaznaczając, że do tej pory Bankowi udało się przyciągnąć prywatne inwestycje warte niemal 10 mld funtów, których bez GIB w Wielkiej Brytanii by nie zainwestowano.

W czasie, gdy inwestycje spadają, a konserwatyści wysyłają mieszane sygnały na temat ich podejścia do środowiska, to najgorszy czas na podkopywanie zielonej gospodarki – ocenił cytowany przez BBC Vince Cable.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...