Lobbing w ustawie antywiatrakowej czy pomyłka ME?

Lobbing w ustawie antywiatrakowej czy pomyłka ME?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Zmiana spójnika w treści ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywanej ustawą antywiatrakową lub odległościową, mogłaby zmienić jej najważniejszą regulację umożliwiając w teorii ponownie budowę elektrowni wiatrowych bliżej domów niż w odległości odpowiadającej 10-krotnej wysokości wiatraka od zabudowań jak wpisano do przyjętej w ubiegłym roku ustawy.

Ministerstwo Energii przy okazji prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o OZE postanowiło zająć się również wyjaśnieniem problematycznych zapisów przygotowanej przez PiS i przyjętej w połowie ubiegłego roku ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Wpisane do tej ustawy kryterium lokowania elektrowni wiatrowych z zachowaniem odległości odpowiadającej przynajmniej 10-krotnej wysokości wiatraka od zabudowań w praktyce zablokowało rozwój nowych projektów wiatrowych. Ta regulacja w połączeniu z brakiem możliwości wejścia farm wiatrowych do nowego systemu wsparcia sprawiła, że od połowy ubiegłego roku sektor wiatrowy w Polsce wszedł w fazę stagnacji, a oddawane do użytku są jedynie pojedyncze turbiny.

Kolejna konsekwencja ustawy antywiatrakowej to problemy operatorów już działających elektrowni wiatrowych. Wpisane do niej regulacje wprowadziły zamieszanie w sposobie obliczania podatku od nieruchomości i mimo niejasnych przepisów część gmin zdecydowała się podnieść wysokość podatku, mocno uderzając we właścicieli wiatraków, którzy i tak znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej na skutek spadku cen zielonych certyfikatów.

Ostatnio Ministerstwo Energii postanowiło wyjaśnić występującą od wielu miesięcy niejasną sytuację w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych, przywracając stosowaną wcześniej definicję elektrowni wiatrowej, a tym samym poprzedni sposób obliczania podatku od wiatraków.

Jak zwraca uwagę „Dziennik Gazeta Prawna”, przy okazji w projekcie nowelizacji ustawy o OZE zmieniono też brzmienie przepisów dotyczących wymogu zachowania 10-krotnej odległości wiatraków od zabudowań.

Skorygowany ma być przepis określający, w jaki sposób należy mierzyć wymaganą odległość. Obecnie stanowi on, że wylicza się ją między punktem A (którym mogą być trzy różne wartości) a punktem B (którym mogą być dwie inne wartości). Ministerstwo proponuje jednak zastąpić spójnik „a” określeniem „albo” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem cytowanych przez „DGP” ekspertów, ta zmiana mogłaby w praktyce oznaczać bezprzedmiotowość wpisanej do ustawy antywiatrakowej zasady „10H” i umożliwiłaby budowę wiatraków bez zachowania minimalnej odległości.

Cytowany przez „DGP” minister z rządu Beaty Szydło zapewnia jednak, że to „tylko i aż fatalny błąd”. – Błąd wynikający z pośpiechu. Fatalny w skutkach, gdyby ustawa w tym brzmieniu weszła w życie, ale nie łączmy tego z historią „lub czasopisma” znaną z afery Rywina – mówi cytowany przez "DGP" minister.

Ministerstwo Energii, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o OZE, trudno posądzać o sprzyjanie sektorowi wiatrowemu i trudno przypuszczać, że resort energii chciałby zmienić kryterium odległościowe.

Przygotowane i wdrożone dotychczas przez ME regulacje raczej uderzają w inwestorów z tego sektora – zarówno tych, którzy zbudowali wcześniej swoje wiatraki i działają w systemie zielonych certyfikatów – jak i tych, którzy dopiero planowali budowę farm wiatrowych w ramach nowego systemu wsparcia.

Link do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (31)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
szyszko |
ale mają burdel! Może przy okazji wyjaśni się kto im pisze te wszystkie ustawy wiatrakowe, nowelizacje OZE albo lex energa.
ElektrowniaPV |
Ile lobbyści zapłacili za te 3 dodatkowe literki ?
Wiatrakowiec |
@ ElektrowniaPV... Nie badz glupi bardziej niz jestes ;) To jest cale PIS wszystko potrafia spierzyc..., nawet Konie w Janowie zajechali heheeee
MojaPV |
@wiatrakowiec taaa naiwniakiem się stałeś czy już od urodzenia tak masz?
Wiatrakowiec |
@ Srojec PV - wiem ze mowisz o sobie :) Tak to jest mierzysz wszystkich swoja miara ;)
Ksiądz |
Wiatraki Precz - Polska dla Polaków nie Wiatraków!
Wiatrakowiec |
@ Ksiadz... to nie uzwaj niczego co z zachodu, zapal swieczke i jezdzij konno, a nie rozbijasz sie samochadami z Niemiec ;)
aa |
To samo jak Rydzyk.... jak do Uni mielismy wejsc to grzmial ze to zlo itd a teraz PIERWSZY wyciaga rece po Unijne dotacje - co za hipokryzka !!!!!!!
rolnik |
nieoficjalne źródła mówią że za ten "lobbing" poseł PIS przyjął dwie kaczki i koguta. Jedna kaczka zdechła i sprawa się rypła.
Wojciech |
Ciemnota straszna tutaj widze. Lobby było ale Niemieckie w celu zniszczenia Polskich elektrowni wiatrowych np. problemy z certyfikacją i inne utrudnienia, brak dopłat za prąd produkowany (w Niemczech przedsiębiorca dostaje ponad 2 zł za kw) Tak że standard Niemiecki, niszczenie konkurencji a jednocześnie narzucanie innym produkowanie "zielonej energii" tak żeby Niemiec znowu zarobił a Polak został wyzyskany. Te ustawy to efekt długoletniej walki Polskich przedsiębiorców i ukłon w ich strone. Wiem coś o tym znajomy zamkną firmę produkującą wiatraki właśnie za PO
Wójt |
@Wojciech, co ty bredzisz? Kupy się nie trzyma to co prawisz
pul |
rolnik | 2017-08-17 11:53:21 Jesteś świnia i twoja natura jest wypaczona nie jesteś człowiekiem gorzej jak zwierze szkoda słów , kto cie spłodził?
KaczySmród |
Pisywanie ustaw na kolanie, w 5 minut, pod presją celów kreowanych przez BigEnergy+obietnice przedwyborcze = wielka porażka.
jafar |
Ksiądz a może dla księży zrobić 10 krotność odległości od wiesz kogo.Zresztą dla bezpieczeństwa od wszystkich.Przecież to samo zło.
aa |
@ Rolnik - fajnie napisane ;) a piesek pul juz ujada heheee
pv |
Teraz jest pora na prosumenta a nie biznes, po normalnych stawkach za energię zgodzę się 83,00 zł/MWh, a nie dopłacać.Z zachodu niech u siebie stawiają a nie wyciągać kasę z Polski skończyło się hahaha.
Wiatrakowiec |
@pv to chlopie sie rozmarzyles heheeee juz dostales 0,8 ... a zaraz wam dowala jakies oplaty ... np za przesyl, podatek od paneli na dachu , nie boj sie PIS tez cie dopadnie zeby tylko zadne OZE nie rozwinelo sie za mocno, zeby tzw BIG ENERGY nie stracilo za duzo !!!
pv |
Co do tzw BIG ENERGY to mam ich daleko w du..ie nie mam 0,8 mam 1,0 ,mam of grid.
Szyszko |
– Prawdą jest, że taki zapis w takiej formule w trakcie konsultacji i przepisywania ustawy taka zmiana się pojawiła. Natomiast nie było to intencją ministerstwa. […]Ministerstwo nie ma zamiaru zmienić sprawy odległości. Sprawa jest znana i jest prowadzone wewnętrzne postępowanie w ramach rządu. […]Nie ma żadnej mowy o zmianie odległości, ona nie będzie zmieniona – mówił Krzysztof Tchórzewski.
Szyszko |
Żaden błąd, żadna omyłka - stało się to w RCL czyli poza ME - kto jest winny ? Ci którzy najbardziej zainteresowani czyli lobby wiatrowe. Zazwyczaj to kosztuje 50.000 €. Wiatraki lubią takie kwoty.
Szyszko |
„ - Byłoby to ze strony urzędników działanie celowe, na miarę znanego z ustawy medialnej zwrotu "lub czasopisma" - uważa cytowana przez gazetę Lebiedowska. Jak zwraca uwagę dziennik, podobnej argumentacji używa Artur Bilski z kancelarii Hogan Lovells. - Proponowana zmiana powoduje, że przepis staje się bezprzedmiotowy i norma odległościowa przestanie w praktyce obowiązywać - twierdzi Bilski w rozmowie z DGP.” ........ - i tylko frajer może myśleć że to taki malutki przypadek. W branży za 38 mld zł nie ma przypadków. W tym roku nie zarobią ponad 5 mld zł.
szyszko |
gad znów się podemnie podszywa, trzy poprzednie posty to reżimowy troll a nie szyszko
Aldebaran |
@pv Ile realnie kosztuje Ciebie 1 kWh ?
ElektrowniaPV |
Chamski numer w stylu "na przypał" - jednak to nie przejdzie. Wstyd wiatrakowcy!
pv |
Aldebaran | 2017-08-17 17:54:30 Realnie nic bo mi się dawno zwróciło a utrzymanie of grid daje sobie , 0,10 zł 1kWh.
pv |
@ElektrowniaPV od kiedy wiatrakowcy mają takie wtyki w ministerstwie energii?
Szyszko |
Wiatrakowcy to gnojki w białych rękawiczkach i nie należy ich mylić z kelnerami. Tamci nagrywali. Ci kręcą wałki. Numer z zamianą „a” na „ albo ” - to mały pikuś w porównaniu do wszystkich dotychczasowych wałków.
Szyszko |
O ubek się obudził, cześć prej, pv, córko leśnika czy inny koci pomiocie. Nie pluj na wiatrakowców bo kociej gęby dostaniesz
pv |
Szyszko | 2017-08-18 07:21:09Cierpisz coś do mnie ?Czy pokazujesz swoją inteligencję.
Szyszko |
Jeżeli nie jesteś jednym z trolli to przepraszam. MendaPV podzywa się po nicki innych siejąc swoją cebulową propagandę
pam |
bedzie prawdopodobnie 3 km od zabudowań !

Giełda OZE

Sprzedam projekt 200 kW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt elektrowni fotowoltaicznej o mocy 200kW, zlokalizowanej w woj. małopolskim. Projekt czytaj dalej...

PROJEKTY PV i FW

Wykonujemy projekty instalacji PV i FW z pełną procedurą administracyjną łącznie z Pozwoleniem na Bu czytaj dalej...

Firma Montażowa

Firma zajmująca się montażem instalacji fotowoltaicznych, przyjmie zlecenia w kraju i zagranicą. Jes czytaj dalej...

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...