Lobbing w ustawie antywiatrakowej czy pomyłka ME?

Lobbing w ustawie antywiatrakowej czy pomyłka ME?
Fot. Gramwzielone.pl (C)
REKLAMA

Zmiana spójnika w treści ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywanej ustawą antywiatrakową lub odległościową, mogłaby zmienić jej najważniejszą regulację umożliwiając w teorii ponownie budowę elektrowni wiatrowych bliżej domów niż w odległości odpowiadającej 10-krotnej wysokości wiatraka od zabudowań jak wpisano do przyjętej w ubiegłym roku ustawy.

Ministerstwo Energii przy okazji prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o OZE postanowiło zająć się również wyjaśnieniem problematycznych zapisów przygotowanej przez PiS i przyjętej w połowie ubiegłego roku ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Wpisane do tej ustawy kryterium lokowania elektrowni wiatrowych z zachowaniem odległości odpowiadającej przynajmniej 10-krotnej wysokości wiatraka od zabudowań w praktyce zablokowało rozwój nowych projektów wiatrowych. Ta regulacja w połączeniu z brakiem możliwości wejścia farm wiatrowych do nowego systemu wsparcia sprawiła, że od połowy ubiegłego roku sektor wiatrowy w Polsce wszedł w fazę stagnacji, a oddawane do użytku są jedynie pojedyncze turbiny.

Kolejna konsekwencja ustawy antywiatrakowej to problemy operatorów już działających elektrowni wiatrowych. Wpisane do niej regulacje wprowadziły zamieszanie w sposobie obliczania podatku od nieruchomości i mimo niejasnych przepisów część gmin zdecydowała się podnieść wysokość podatku, mocno uderzając we właścicieli wiatraków, którzy i tak znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej na skutek spadku cen zielonych certyfikatów.

Ostatnio Ministerstwo Energii postanowiło wyjaśnić występującą od wielu miesięcy niejasną sytuację w zakresie opodatkowania elektrowni wiatrowych, przywracając stosowaną wcześniej definicję elektrowni wiatrowej, a tym samym poprzedni sposób obliczania podatku od wiatraków.

Jak zwraca uwagę „Dziennik Gazeta Prawna”, przy okazji w projekcie nowelizacji ustawy o OZE zmieniono też brzmienie przepisów dotyczących wymogu zachowania 10-krotnej odległości wiatraków od zabudowań.

Skorygowany ma być przepis określający, w jaki sposób należy mierzyć wymaganą odległość. Obecnie stanowi on, że wylicza się ją między punktem A (którym mogą być trzy różne wartości) a punktem B (którym mogą być dwie inne wartości). Ministerstwo proponuje jednak zastąpić spójnik „a” określeniem „albo” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zdaniem cytowanych przez „DGP” ekspertów, ta zmiana mogłaby w praktyce oznaczać bezprzedmiotowość wpisanej do ustawy antywiatrakowej zasady „10H” i umożliwiłaby budowę wiatraków bez zachowania minimalnej odległości.

Cytowany przez „DGP” minister z rządu Beaty Szydło zapewnia jednak, że to „tylko i aż fatalny błąd”. – Błąd wynikający z pośpiechu. Fatalny w skutkach, gdyby ustawa w tym brzmieniu weszła w życie, ale nie łączmy tego z historią „lub czasopisma” znaną z afery Rywina – mówi cytowany przez "DGP" minister.

Ministerstwo Energii, które przygotowało projekt nowelizacji ustawy o OZE, trudno posądzać o sprzyjanie sektorowi wiatrowemu i trudno przypuszczać, że resort energii chciałby zmienić kryterium odległościowe.

Przygotowane i wdrożone dotychczas przez ME regulacje raczej uderzają w inwestorów z tego sektora – zarówno tych, którzy zbudowali wcześniej swoje wiatraki i działają w systemie zielonych certyfikatów – jak i tych, którzy dopiero planowali budowę farm wiatrowych w ramach nowego systemu wsparcia.

Link do artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (30)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
szyszko |
ale mają burdel! Może przy okazji wyjaśni się kto im pisze te wszystkie ustawy wiatrakowe, nowelizacje OZE albo lex energa.
ElektrowniaPV |
Ile lobbyści zapłacili za te 3 dodatkowe literki ?
Wiatrakowiec |
@ ElektrowniaPV... Nie badz glupi bardziej niz jestes ;) To jest cale PIS wszystko potrafia spierzyc..., nawet Konie w Janowie zajechali heheeee
MojaPV |
@wiatrakowiec taaa naiwniakiem się stałeś czy już od urodzenia tak masz?
Wiatrakowiec |
@ Srojec PV - wiem ze mowisz o sobie :) Tak to jest mierzysz wszystkich swoja miara ;)
Ksiądz |
Wiatraki Precz - Polska dla Polaków nie Wiatraków!
Wiatrakowiec |
@ Ksiadz... to nie uzwaj niczego co z zachodu, zapal swieczke i jezdzij konno, a nie rozbijasz sie samochadami z Niemiec ;)
aa |
To samo jak Rydzyk.... jak do Uni mielismy wejsc to grzmial ze to zlo itd a teraz PIERWSZY wyciaga rece po Unijne dotacje - co za hipokryzka !!!!!!!
rolnik |
nieoficjalne źródła mówią że za ten "lobbing" poseł PIS przyjął dwie kaczki i koguta. Jedna kaczka zdechła i sprawa się rypła.
Wojciech |
Ciemnota straszna tutaj widze. Lobby było ale Niemieckie w celu zniszczenia Polskich elektrowni wiatrowych np. problemy z certyfikacją i inne utrudnienia, brak dopłat za prąd produkowany (w Niemczech przedsiębiorca dostaje ponad 2 zł za kw) Tak że standard Niemiecki, niszczenie konkurencji a jednocześnie narzucanie innym produkowanie "zielonej energii" tak żeby Niemiec znowu zarobił a Polak został wyzyskany. Te ustawy to efekt długoletniej walki Polskich przedsiębiorców i ukłon w ich strone. Wiem coś o tym znajomy zamkną firmę produkującą wiatraki właśnie za PO
Wójt |
@Wojciech, co ty bredzisz? Kupy się nie trzyma to co prawisz
pul |
rolnik | 2017-08-17 11:53:21 Jesteś świnia i twoja natura jest wypaczona nie jesteś człowiekiem gorzej jak zwierze szkoda słów , kto cie spłodził?
KaczySmród |
Pisywanie ustaw na kolanie, w 5 minut, pod presją celów kreowanych przez BigEnergy+obietnice przedwyborcze = wielka porażka.
jafar |
Ksiądz a może dla księży zrobić 10 krotność odległości od wiesz kogo.Zresztą dla bezpieczeństwa od wszystkich.Przecież to samo zło.
aa |
@ Rolnik - fajnie napisane ;) a piesek pul juz ujada heheee
pv |
Teraz jest pora na prosumenta a nie biznes, po normalnych stawkach za energię zgodzę się 83,00 zł/MWh, a nie dopłacać.Z zachodu niech u siebie stawiają a nie wyciągać kasę z Polski skończyło się hahaha.
Wiatrakowiec |
@pv to chlopie sie rozmarzyles heheeee juz dostales 0,8 ... a zaraz wam dowala jakies oplaty ... np za przesyl, podatek od paneli na dachu , nie boj sie PIS tez cie dopadnie zeby tylko zadne OZE nie rozwinelo sie za mocno, zeby tzw BIG ENERGY nie stracilo za duzo !!!
pv |
Co do tzw BIG ENERGY to mam ich daleko w du..ie nie mam 0,8 mam 1,0 ,mam of grid.
Szyszko |
– Prawdą jest, że taki zapis w takiej formule w trakcie konsultacji i przepisywania ustawy taka zmiana się pojawiła. Natomiast nie było to intencją ministerstwa. […]Ministerstwo nie ma zamiaru zmienić sprawy odległości. Sprawa jest znana i jest prowadzone wewnętrzne postępowanie w ramach rządu. […]Nie ma żadnej mowy o zmianie odległości, ona nie będzie zmieniona – mówił Krzysztof Tchórzewski.
Szyszko |
Żaden błąd, żadna omyłka - stało się to w RCL czyli poza ME - kto jest winny ? Ci którzy najbardziej zainteresowani czyli lobby wiatrowe. Zazwyczaj to kosztuje 50.000 €. Wiatraki lubią takie kwoty.
Szyszko |
„ - Byłoby to ze strony urzędników działanie celowe, na miarę znanego z ustawy medialnej zwrotu "lub czasopisma" - uważa cytowana przez gazetę Lebiedowska. Jak zwraca uwagę dziennik, podobnej argumentacji używa Artur Bilski z kancelarii Hogan Lovells. - Proponowana zmiana powoduje, że przepis staje się bezprzedmiotowy i norma odległościowa przestanie w praktyce obowiązywać - twierdzi Bilski w rozmowie z DGP.” ........ - i tylko frajer może myśleć że to taki malutki przypadek. W branży za 38 mld zł nie ma przypadków. W tym roku nie zarobią ponad 5 mld zł.
szyszko |
gad znów się podemnie podszywa, trzy poprzednie posty to reżimowy troll a nie szyszko
Aldebaran |
@pv Ile realnie kosztuje Ciebie 1 kWh ?
ElektrowniaPV |
Chamski numer w stylu "na przypał" - jednak to nie przejdzie. Wstyd wiatrakowcy!
pv |
Aldebaran | 2017-08-17 17:54:30 Realnie nic bo mi się dawno zwróciło a utrzymanie of grid daje sobie , 0,10 zł 1kWh.
pv |
@ElektrowniaPV od kiedy wiatrakowcy mają takie wtyki w ministerstwie energii?
Szyszko |
Wiatrakowcy to gnojki w białych rękawiczkach i nie należy ich mylić z kelnerami. Tamci nagrywali. Ci kręcą wałki. Numer z zamianą „a” na „ albo ” - to mały pikuś w porównaniu do wszystkich dotychczasowych wałków.
Szyszko |
O ubek się obudził, cześć prej, pv, córko leśnika czy inny koci pomiocie. Nie pluj na wiatrakowców bo kociej gęby dostaniesz
pv |
Szyszko | 2017-08-18 07:21:09Cierpisz coś do mnie ?Czy pokazujesz swoją inteligencję.
Szyszko |
Jeżeli nie jesteś jednym z trolli to przepraszam. MendaPV podzywa się po nicki innych siejąc swoją cebulową propagandę

Giełda OZE

Kupię projekty PV na terenie całej Polski

Kupię projekty PV na terenie całej Polski na każdym etapie realizacji. Proszę o przesyłanie dokument czytaj dalej...

Wydzierżawię grunty pod fotowoltaikę

Poszukuję do wydzierżawienia gruntów pod instalację fotowoltaiczne na terenie całego kraju. Mile wid czytaj dalej...

kupię PV z aukcjami

Jestem zainteresowany kupnem projektów PV z wygranymi aukcjami. Radosław Włodarczyk czytaj dalej...

Oferuję zespół monterów pv

Oferuję zespół 8 doświadczonych monterów instalacji pv. Instalatorzy posiadają doświadczenie przy p czytaj dalej...