Jeszcze niższa cena energii wiatrowej w Niemczech

Jeszcze niższa cena energii wiatrowej w Niemczech
Fot. Enercon
REKLAMA

Niemcy przeprowadzili drugą aukcję dla inwestorów planujących budowę lądowych farm wiatrowych. Odnotowana w niej średnia cena energii jest znacznie niższa od poprzedniej. Aukcję ponownie zdominowały oferty lokalnych spółdzielni energetycznych.

W pierwszej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech inwestorzy mogli składać oferty na początku maja br. Do podziału był potencjał rzędu 800 MW, a maksymalną cenę ustalono na 70 euro/MWh.

Przeciętna cena, po jakiej będzie sprzedawana energia z nagrodzonych wsparciem farm wiatrowych o łącznym potencjale 807 MW, które wygrały pierwszą aukcję, wynosi 57,1 EUR/MWh, z czego najniższa zaakceptowana oferta zakłada sprzedaż energii za 42 EUR/MWh, a najwyższa za 57,8 EUR/MWh. 

Tym razem, w drugiej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie w Niemczech, średnia cena ze zwycięskich ofert wyniosła już tylko 42,8 EUR/MWh. Do podziału był potencjał około 1 GW i podobnie jak w pierwszej aukcji, zostanie zagospodarowany w zdecydowanej większości przez inwestorów stanowiących spółdzielnie energetyczne.

W sumie wsparcie w postaci stałej, zaoferowanej w aukcji ceny za energię obejmie 67 z 281 zgłoszonych projektów, których łączna moc wyniosła 2,927 GW.

Wdrożony w tym roku w Niemczech system aukcyjny obejmuje wszystkie projekty wiatrowe o mocy powyżej 750 kW. Dla mniejszych instalacji pozostawiono możliwość rozliczeń w systemie taryf gwarantowanych, o których przyznanie inwestorzy nie muszą konkurować tak jak w przypadku systemu aukcyjnego.

Wprowadzono ograniczenia w zakresie budowy farm wiatrowych w regionach, w których konieczna jest rozbudowa i modernizacja sieci elektroenergetycznych, zwłaszcza w północnej części kraju – ta zasada dotyczy landów Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, północnej części Dolnej Saksonii oraz miast Hamburg i Brema.

W tym roku Niemcy rozstrzygnęli również pierwszą z aukcji dedykowanych morskiej energetyce wiatrowej, w której inwestorzy zaoferowali sprzedaż energii bez dodatkowej premii, chcąc polegać jedynie na cenach energii uzyskanych na rynku. Więcej na ten temat w artykule: Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Oferty za 0 EUR/MWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Na który rok określony jest termin graniczny wybudowania wiatraków ? Co grozi jak ktoś nie wybuduje ?
Seba |
Im więcej wiatraków tym większe koszty subsydiowania energetyki konwencjonalnej - taka prawda. Im więcej tego badziewia, tym więcej koniecznej rezerwy a to trzeba utrzymywać.
Seba |
Co za bzdura. To jedyna gwarancja długofalowo niższych cen niż te pochodzące ze spalania kopalin. Decydenci zabijają każdego roku ok 40 tys Polaków toksycznymi wyziewami ze spalania węgla. Jesteśmy obecnie jednym z nielicznych krajów na świecie, który jest programowo nastawiony antyekologicznie. Takie to rządy komunistów.
Seba |
Nie pitol mi tu o 40 tys. bo wyssałeś to chyba z brudnego palucha jakiegoś ekoterrorysty sponsorowanego przez European Climate Fundation.
Szyszko |
Nikt nie słucha trolla to się żałośnie podszywa. Córko leśnika pokaż się cukiereczku :-)

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...