Jeszcze niższa cena energii wiatrowej w Niemczech

Jeszcze niższa cena energii wiatrowej w Niemczech
Fot. Enercon
REKLAMA

Niemcy przeprowadzili drugą aukcję dla inwestorów planujących budowę lądowych farm wiatrowych. Odnotowana w niej średnia cena energii jest znacznie niższa od poprzedniej. Aukcję ponownie zdominowały oferty lokalnych spółdzielni energetycznych.

W pierwszej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej w Niemczech inwestorzy mogli składać oferty na początku maja br. Do podziału był potencjał rzędu 800 MW, a maksymalną cenę ustalono na 70 euro/MWh.

Przeciętna cena, po jakiej będzie sprzedawana energia z nagrodzonych wsparciem farm wiatrowych o łącznym potencjale 807 MW, które wygrały pierwszą aukcję, wynosi 57,1 EUR/MWh, z czego najniższa zaakceptowana oferta zakłada sprzedaż energii za 42 EUR/MWh, a najwyższa za 57,8 EUR/MWh. 

Tym razem, w drugiej aukcji dla energetyki wiatrowej na lądzie w Niemczech, średnia cena ze zwycięskich ofert wyniosła już tylko 42,8 EUR/MWh. Do podziału był potencjał około 1 GW i podobnie jak w pierwszej aukcji, zostanie zagospodarowany w zdecydowanej większości przez inwestorów stanowiących spółdzielnie energetyczne.

W sumie wsparcie w postaci stałej, zaoferowanej w aukcji ceny za energię obejmie 67 z 281 zgłoszonych projektów, których łączna moc wyniosła 2,927 GW.

Wdrożony w tym roku w Niemczech system aukcyjny obejmuje wszystkie projekty wiatrowe o mocy powyżej 750 kW. Dla mniejszych instalacji pozostawiono możliwość rozliczeń w systemie taryf gwarantowanych, o których przyznanie inwestorzy nie muszą konkurować tak jak w przypadku systemu aukcyjnego.

Wprowadzono ograniczenia w zakresie budowy farm wiatrowych w regionach, w których konieczna jest rozbudowa i modernizacja sieci elektroenergetycznych, zwłaszcza w północnej części kraju – ta zasada dotyczy landów Meklemburgia-Pomorze Przednie, Szlezwik-Holsztyn, północnej części Dolnej Saksonii oraz miast Hamburg i Brema.

W tym roku Niemcy rozstrzygnęli również pierwszą z aukcji dedykowanych morskiej energetyce wiatrowej, w której inwestorzy zaoferowali sprzedaż energii bez dodatkowej premii, chcąc polegać jedynie na cenach energii uzyskanych na rynku. Więcej na ten temat w artykule: Niemcy rozstrzygnęli aukcję dla offshore. Oferty za 0 EUR/MWh.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
TTTT |
Na który rok określony jest termin graniczny wybudowania wiatraków ? Co grozi jak ktoś nie wybuduje ?
Seba |
Im więcej wiatraków tym większe koszty subsydiowania energetyki konwencjonalnej - taka prawda. Im więcej tego badziewia, tym więcej koniecznej rezerwy a to trzeba utrzymywać.
Seba |
Co za bzdura. To jedyna gwarancja długofalowo niższych cen niż te pochodzące ze spalania kopalin. Decydenci zabijają każdego roku ok 40 tys Polaków toksycznymi wyziewami ze spalania węgla. Jesteśmy obecnie jednym z nielicznych krajów na świecie, który jest programowo nastawiony antyekologicznie. Takie to rządy komunistów.
Seba |
Nie pitol mi tu o 40 tys. bo wyssałeś to chyba z brudnego palucha jakiegoś ekoterrorysty sponsorowanego przez European Climate Fundation.
Szyszko |
Nikt nie słucha trolla to się żałośnie podszywa. Córko leśnika pokaż się cukiereczku :-)

Giełda OZE

Projekt PV 1MW z prekwalifikacją

Sprzedam Projekt lub spółka celowa 1MW , wybudowany słup i złącze , dzierżawa 2,3 ha z możliwością czytaj dalej...

Zestawy PV hybrydowe ON/OFF GRID: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody i nie możesz korzystać z urządzeń elektrycznych? Mamy na to sposób: czytaj dalej...

Trafostacja 0.96MW

szukamy wykonawca zaprojektować, budować i połączyć do sieci PV trafostację 0,96MW w okolicach Suw czytaj dalej...

Firma z doświadczeniem w montażu instalacji PV przyjmie zlecenia

Firma EKO WIND przyjmie zlecenia na montaż instalacji fotowoltaicznych na terenie woj. mazowieckiego czytaj dalej...