Ile energii wyprodukowała najwyższa elektrownia wiatrowa?

Ile energii wyprodukowała najwyższa elektrownia wiatrowa?
Instalacja najwyższej elektrowni wiatrowej na świecie. Fot. Nordex.
REKLAMA

Rok temu Nordex zainstalował w Niemczech elektrownię wiatrową sięgającą razem z łopatami 230 metrów. Niemiecki producent wiatraków zapewniał wówczas, że to najwyższa na świecie elektrownia wiatrowa. Teraz podaje, ile energii udało się dzięki niej wyprodukować.

Rekordowej wysokości elektrownia wiatrowa powstała w Hausbay, w landzie Nadrenii-Palatynatu. W instalacji wykorzystano turbinę Nordex model N131/3300 o mocy 3,3 MW i długości łopat wirnika wynoszącej 65,5 m. Razem z łopatami wysokość turbiny sięga w najwyższym punkcie 230 m. 

Teraz niemiecki producent podsumowuje pierwszy rok pracy turbiny, informując, że – mimo relatywnie niskiej, średniej wietrzności oraz częstszych niż standardowo przestojów na skutek wykonywania czynności pomiarowych – turbina wyprodukowała ponad 9 GWh energii elektrycznej, pracując przy przeciętnej prędkości wiatru na poziomie 6,1 m/s.

Nordex informuje, że wieża tej turbiny składa się z wysokiej na 100 metrów części betonowej, którą dostarczyła firma Max Bögl, a także z dwóch segmentów ze stali. Razem wysokość wieży wynosi 164 m.

Turbina N131/3300 została zaprojektowana do pracy w regionach charakteryzujących się gorszymi warunkami wietrzności, w których przeciętna prędkość wiatru sięga w skali roku 7,5 m/s. Turbinę N131/3300 można zainstalować również na niższej wieży, mierzącej 134 m. 

Turbina N131/3300 zainstalowana w Hausbay to ulepszona wersja modelu N131/3000. Nordex zapewnia, że w porównaniu do wcześniejszej wersji o niższej o 10 proc. nominalnej mocy, nowa turbina może produkować w skali roku ok. 4-6 proc. więcej energii.

Nordex informuje, że jest w trakcie przygotowania instalacji kolejnych dwóch turbin o mocy 3,3 MW i wysokości 164 m, które staną w Hausbay.

Najwyższe elektrownie wiatrowe w Polsce zostały zainstalowane w 2012 r. w miejscowości Paproć koło Nowego Tomyśla. Wysokość wież dwóch zainstalowanych tam elektrowni wiatrowych wynosi po 160 metrów. Producentem turbin o mocy 2,5 MW jest niemiecka firma Fuhrlander. Szacowany uzysk energii to po ok. 9 GWh energii elektrycznej rocznie. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
królis |
Najwyższe elektrownie wiatrowe w Polsce są od dwóch lat w Gaju Oławskim. Enercon 3,0 MW - E115 na wieży 149m. Razem 214,5m każda. Produkcja ok. 8t MWh każda.
ekspert |
Elektrownia posadowiona w LESIE (jak widać na zdjęciu, a gdzie 10H!!!?) musi mieć wieżę wyższą o średnią wysokość drzew w stosunku do elektrowni oddalonych od lasu. Dla wiatru 6,1m/s 2727h/rok, to dobry wynik - osiągnięty dzięki długim łopatom. "Zaprojektowana dla wiatru 7,5m/s", a może warto w końcu zaprojektować turbinę z podobną wydajnością ale dla średniej prędkości wiatru 6,0m/s z krótszymi łopatami? Nie da się?? A może jednak da się, kiedy klient stanie się bardziej wybredny...
Sic |
@ekspert przecież Niemcy od samego początku stawiali wiatraki w lesie, gdy zabudowa nie pozwalała postawić ich gdzie indziej. Chociaż bardziej "bulwersujące“ jest stawianie elektrowni w odległości mniejszej niż wysokość turbiny od zabudowań. Niedowiarkom proponuję wycieczkę to Holsztynu pod granicę z Danią. Tam znajdziecie tysiące rolników z własnymi turbinami zaraz pod ich gospodarstwami. A zasada 10h w Bawarii już nie obowiązuje. To tylko kłamstwo z tej tuby propagandowej węglowej kurtyzany z stopwiatrakom.
elektryk |
No to policzmy. Turbina wyprodukowała przez rok 9000 MWh energii elektrycznej. Ma 3,3 MW mocy teoretycznej. Czyli wychodzi 9000/3,3=2727 MWh energii na 1 MW mocy teoretycznej. Dzieląc to przez liczbę godzin w roku (8760) mamy sprawność elektryczną 31,1% - to jest kompletna żenada. Oznacza to, że ta elektrownia wiatrowa o mocy teoretycznej 3,3 MW pracuje średnio z realną mocą 0,934 MW. Porównajmy z biogazownią: dobra biogazownia 1 MW pracująca w polskiej technologii głównie na bioodpadach kręci 8500 MWh rocznie (wynik za 2016 rok) - to daje sprawność ponad 97%. I to jest technologia, która powinna być w Polsce rozwijana.
TchorzewskiZajaczkowski |
Nie elektryk, tylko pisownik chyba.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...