Resort infrastruktury nie chce zmian w ustawie odległościowej

Resort infrastruktury nie chce zmian w ustawie odległościowej
sam churchill, flickr cc
REKLAMA

Swoje uwagi do przygotowanego przez Ministerstwo Energii projektu nowelizacji ustawy o OZE zgłosiło Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Chodzi o proponowane przez ME przywrócenie poprzednich przepisów dotyczących definicji elektrowni wiatrowej.

Do przygotowanej przez PiS i przyjętej w połowie ubiegłego roku ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, nazywanej potocznie ustawą odległościową lub antywiatrakową, wpisano regulacje, które miały zmienić status elektrowni wiatrowych w kontekście Prawa budowlanego.

Te regulacje zmieniły jednak sytuację wiatraków także w kontekście ich opodatkowania, a od początku tego roku część gmin zdecydowała się na nałożenie wyższego opodatkowania wiatraków – mimo niejasności interpretacyjnych i mimo zapewnień formalnych autorów ustawy, czyli grupy posłów PiS, którzy przekonywali, że podatek nie zostanie zwiększony. 

Taka interpretacja oznaczała dla właścicieli wiatraków, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej na skutek drastycznego spadku cen zielonych certyfikatów, dodatkowo wyższe koszty funkcjonowania. Zdaniem branży nowe zasady przekładają się nawet na kilkukrotny wzrost kosztów związanych z podatkiem od nieruchomości.

Tymczasem w opublikowanym w czerwcu br. projekcie nowelizacji ustawy o OZE Ministerstwo Energii zaproponowało wyjaśnienie wątpliwości związanych z opodatkowaniem wiatraków poprzez przywrócenie w stanu prawnego sprzed zmian dokonanych ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Resort energii przewidział przywrócenie brzmienia definicji budowli zawartej w ustawie Prawo budowlane, obowiązującego przed dniem wejścia w życie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. W efekcie obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ma dotyczyć wyłącznie części budowlanych elektrowni wiatrowych.

Ministerstwo Infrastruktury nie chce jednak powrotu do poprzedniego stanu, funkcjonującego przed przyjęciem tzw. ustawy odległościowej, która weszła w życie w połowie ubiegłego roku.

Tomasz Żuchowski, wiceminister infrastruktury i budownictwa, napisał, że „proponowane zmiany będą miały negatywny wpływ m.in. na skuteczność działania nadzoru budowlanego, planowanie przestrzenne oraz lokalne społeczności”.

Z uzasadnienia wynika, iż motywacją do wprowadzenia powyższej zmiany są kwestie związane z podatkiem od nieruchomości (zwolnienie z niego części niebudowlanej elektrowni wiatrowej). Należy jednak podkreślić, iż definicja elektrowni wiatrowej zamieszczona w ustawie nie ma służyć celom podatkowym, w szczególności określaniu wymiaru podatku, tylko przygotowana została na użytek przepisów dotyczących prowadzenia inwestycji i utrzymania takiego obiektu – czytamy w stanowisku Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Procedowanie w Sejmie przygotowanego przez Ministerstwo Energii projekt nowelizacji ustawy o OZE, w którym zawarto propozycje skrytykowane przez resort infrastruktury, może rozpocząć się we wrześniu. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Lidia |
I bardzo dobrze, jestem za utrzymaniem 10x krotności wiatraków od zabudowań i lasów. Taki sam system działa w Niemczech w Bawarii i każdy tam sobie go chwali.
Szyszko |
A macie już dacze na Białorusi? Jak się skończy micha to was własny "żelazny" elektorat przepędzi.
Seb |
Partia rządzi, partia radzi, partia nigdy cię nie zdradzi.
Sic |
@lidia bredzisz kobieto. Bawaria już dawno odstąpiła od tej zasady, ale na stopwiatrakom ci o tym nie napisali. Bo tam cenzura i korupcja i brednie. Polecam powrót do lasu i świeczek. Na pewno Ci się spodoba powrót do średniowiecza.
prej |
Lidia | 2017-08-11 11:33:11Ale oni swoje i znowu kwiczą ,chcą stawiać to na bałtyk.
SPS |
Cyt.: "część gmin zdecydowała się na nałożenie wyższego opodatkowania wiatraków (...) mimo zapewnień formalnych autorów ustawy, czyli grupy posłów PiS, którzy przekonywali, że podatek nie zostanie zwiększony" - od zawsze wiadomo było, że politycy kłamią ale niektórzy z obecnej ekipy z kłamstwa i manipulacji informacją uczynili potoczny język porozumiewania się z suwerenem.
PanPolak |
Resort infrastruktury zatrudnia samych Debili ???????Czy Lachociagów Prezesa ????
Bozena |
Wystarczy krzywdzenia mieszkańców wsi i drenowania z kasy naszego kraju przez zagranicznych gości i ich krajowych slugusow panom już dziękujemy
Bozena |
Wystarczy krzywdzenia mieszkańców wsi i drenowania z kasy naszego kraju przez zagranicznych gości i ich krajowych slugusow panom już dziękujemy

Giełda OZE

Canadian Solar 275W (5BB) cena 420 zł

Nowa dostawa- nowe lepsze ceny najlepszych paneli polikrystalicznych 275 W globalnego lidera Canadia czytaj dalej...

Poszukuję działek pod biogazownie

Szanowni Państwo, w imieniu firmy inwestycyjnej poszukuję działek pod budowę biogazowni rolniczych czytaj dalej...

Vestas V80 2,0 MW 100 m Wieża

Sprzedam Turbiny Vestas V80 2, MW rok produckji 2002 rok uruchomienia 2003. Dostępne od ręki. czytaj dalej...

wykonam magazyn energii dużej mocy na bazie ogniw li-Ion dużej pojemności

Wykonam magazyn energii dużej mocy w oparciu o ogniwa li-ion wysokiej pojemności. Żywotność/Ilość czytaj dalej...