Niemcy zbudują w Turcji farmę wiatrową za miliard USD

Niemcy zbudują w Turcji farmę wiatrową za miliard USD
Fot. Siemens
REKLAMA

Tureckie władze wybrały w przeprowadzonej aukcji inwestora, który zbuduje gigantyczną farmę wiatrową. Wygranym aukcji okazało się konsorcjum, którego liderem jest Siemens.

Złe relacje pomiędzy Ankarą i Berlinem nie przeszkodziły Siemensowi w wygraniu tureckiej aukcji na budowę ogromnej farmy wiatrowej, której koszt szacuje się na miliard dolarów. W aukcji startowały też konsorcja z udziałem m.in. chińskiego Ming Yang czy duńskiego Vestas.

Kierowane przez Siemensa konsorcjum, w skład którego wchodzą również podmioty z Turcji, ma zbudować w farmę wiatrową o mocy liczonej na 1 GW.

Produkcja energii ma ruszyć już za dwa lata. Energia będzie sprzedawana po zaoferowanej w aukcji cenie rzędu 0,0348 dol./kWh.

Ankara szacuje, że po uruchomieniu tej farmy wiatrowej generacja z wiatru w Turcji zwiększy się o 17 proc.

Na koniec ubiegłego roku potencjał wiatrowy Turcji wynosił niewiele ponad 6 GW. Tylko w I połowie br. Turcy uruchomili nowe farmy wiatrowe o mocy 377,8 MW. W całym 2016 r. do sieci podłączono instalacje wiatrowe o mocy 1,38 GW, a rok wcześniej – 0,95 GW. 

Siemens to jeden z liderów w produkcji elektrowni wiatrowych, w tym zdecydowany lider w produkcji wiatraków przeznaczonych do pracy na morzu. Jego pozycję w lądowej energetyce wiatrowej może wzmocnić sfinalizowane w tym roku przejęcie hiszpańskiego producenta elektrowni wiatrowych Gamesy. Siemens przejął 59 proc. udziałów w Gamesie. 8 proc. utrzymał inny hiszpański koncern Iberdrola. Przejęcie udziałów Gamesy ma kosztować Siemensa około miliard euro.

Korzyści, które wynikną z połączenia działu wiatrowego Siemensa i Gamesy, mają według hiszpańskiej firmy zwiększyć zysk operacyjny nowego podmiotu o nazwie Siemens Gamesa Renewable Energy w czwartym roku działalności o 230 mln euro.

Warunkiem wsparcia przyznawanego w energetyce odnawialnej przez Ankarę jest produkcja części komponentów instalacji w Turcji. To może oznaczać dla Siemens Gamesa Renewable Energy konieczność uruchomienia zakładu produkcyjnego w tym kraju. 

Fabrykę komponentów elektrowni wiatrowych w Turcji ma uruchomić w tym roku, stanowiący obecnie część grupy GE, wywodzący się z Danii producent łopat wiatraków LM Wind Power. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...