Niemcy zbudują w Turcji farmę wiatrową za miliard USD

Niemcy zbudują w Turcji farmę wiatrową za miliard USD
Fot. Siemens
REKLAMA

Tureckie władze wybrały w przeprowadzonej aukcji inwestora, który zbuduje gigantyczną farmę wiatrową. Wygranym aukcji okazało się konsorcjum, którego liderem jest Siemens.

Złe relacje pomiędzy Ankarą i Berlinem nie przeszkodziły Siemensowi w wygraniu tureckiej aukcji na budowę ogromnej farmy wiatrowej, której koszt szacuje się na miliard dolarów. W aukcji startowały też konsorcja z udziałem m.in. chińskiego Ming Yang czy duńskiego Vestas.

Kierowane przez Siemensa konsorcjum, w skład którego wchodzą również podmioty z Turcji, ma zbudować w farmę wiatrową o mocy liczonej na 1 GW.

Produkcja energii ma ruszyć już za dwa lata. Energia będzie sprzedawana po zaoferowanej w aukcji cenie rzędu 0,0348 dol./kWh.

Ankara szacuje, że po uruchomieniu tej farmy wiatrowej generacja z wiatru w Turcji zwiększy się o 17 proc.

Na koniec ubiegłego roku potencjał wiatrowy Turcji wynosił niewiele ponad 6 GW. Tylko w I połowie br. Turcy uruchomili nowe farmy wiatrowe o mocy 377,8 MW. W całym 2016 r. do sieci podłączono instalacje wiatrowe o mocy 1,38 GW, a rok wcześniej – 0,95 GW. 

Siemens to jeden z liderów w produkcji elektrowni wiatrowych, w tym zdecydowany lider w produkcji wiatraków przeznaczonych do pracy na morzu. Jego pozycję w lądowej energetyce wiatrowej może wzmocnić sfinalizowane w tym roku przejęcie hiszpańskiego producenta elektrowni wiatrowych Gamesy. Siemens przejął 59 proc. udziałów w Gamesie. 8 proc. utrzymał inny hiszpański koncern Iberdrola. Przejęcie udziałów Gamesy ma kosztować Siemensa około miliard euro.

Korzyści, które wynikną z połączenia działu wiatrowego Siemensa i Gamesy, mają według hiszpańskiej firmy zwiększyć zysk operacyjny nowego podmiotu o nazwie Siemens Gamesa Renewable Energy w czwartym roku działalności o 230 mln euro.

Warunkiem wsparcia przyznawanego w energetyce odnawialnej przez Ankarę jest produkcja części komponentów instalacji w Turcji. To może oznaczać dla Siemens Gamesa Renewable Energy konieczność uruchomienia zakładu produkcyjnego w tym kraju. 

Fabrykę komponentów elektrowni wiatrowych w Turcji ma uruchomić w tym roku, stanowiący obecnie część grupy GE, wywodzący się z Danii producent łopat wiatraków LM Wind Power. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

3kW OFF GRID /ON GRID :zestawy hybrydowe PV: TRINA SOLAR 270W +SKYMAX Hybrid (EN50438)

Kolejny huragan zerwał przewody energetyczne? Brak prądu... ..UPS przestał działać? Aby zabezpiecz czytaj dalej...

SPRZEDAM PRĄD

Sprzedam energię elektryczną z farmy wiatrowej. Produkcja 3000-5000 MW rocznie. Preferowana stała ce czytaj dalej...

Sprzedaż 100 udziałów sp.z.o.o , OZE fotovoltaica łącznie 4,7 MW, dotacje ,aukcje

Spółka z.o.o sprzeda 100 udziałów Spółka działa od 4 lat na rynku OZE , prowadzi obecnie 4 projekty czytaj dalej...

Przygotowanie Pełnej Dokumentacji Projektowej Farma Fotowoltaiczna

Przygotowujemy pełną dokumentację projektową do budowy Elektrowni Fotowoltaicznych wraz z kwalifikac czytaj dalej...