Niemcy zbudują w Turcji farmę wiatrową za miliard USD

Niemcy zbudują w Turcji farmę wiatrową za miliard USD
Fot. Siemens
REKLAMA

Tureckie władze wybrały w przeprowadzonej aukcji inwestora, który zbuduje gigantyczną farmę wiatrową. Wygranym aukcji okazało się konsorcjum, którego liderem jest Siemens.

Złe relacje pomiędzy Ankarą i Berlinem nie przeszkodziły Siemensowi w wygraniu tureckiej aukcji na budowę ogromnej farmy wiatrowej, której koszt szacuje się na miliard dolarów. W aukcji startowały też konsorcja z udziałem m.in. chińskiego Ming Yang czy duńskiego Vestas.

Kierowane przez Siemensa konsorcjum, w skład którego wchodzą również podmioty z Turcji, ma zbudować w farmę wiatrową o mocy liczonej na 1 GW.

Produkcja energii ma ruszyć już za dwa lata. Energia będzie sprzedawana po zaoferowanej w aukcji cenie rzędu 0,0348 dol./kWh.

Ankara szacuje, że po uruchomieniu tej farmy wiatrowej generacja z wiatru w Turcji zwiększy się o 17 proc.

Na koniec ubiegłego roku potencjał wiatrowy Turcji wynosił niewiele ponad 6 GW. Tylko w I połowie br. Turcy uruchomili nowe farmy wiatrowe o mocy 377,8 MW. W całym 2016 r. do sieci podłączono instalacje wiatrowe o mocy 1,38 GW, a rok wcześniej – 0,95 GW. 

Siemens to jeden z liderów w produkcji elektrowni wiatrowych, w tym zdecydowany lider w produkcji wiatraków przeznaczonych do pracy na morzu. Jego pozycję w lądowej energetyce wiatrowej może wzmocnić sfinalizowane w tym roku przejęcie hiszpańskiego producenta elektrowni wiatrowych Gamesy. Siemens przejął 59 proc. udziałów w Gamesie. 8 proc. utrzymał inny hiszpański koncern Iberdrola. Przejęcie udziałów Gamesy ma kosztować Siemensa około miliard euro.

Korzyści, które wynikną z połączenia działu wiatrowego Siemensa i Gamesy, mają według hiszpańskiej firmy zwiększyć zysk operacyjny nowego podmiotu o nazwie Siemens Gamesa Renewable Energy w czwartym roku działalności o 230 mln euro.

Warunkiem wsparcia przyznawanego w energetyce odnawialnej przez Ankarę jest produkcja części komponentów instalacji w Turcji. To może oznaczać dla Siemens Gamesa Renewable Energy konieczność uruchomienia zakładu produkcyjnego w tym kraju. 

Fabrykę komponentów elektrowni wiatrowych w Turcji ma uruchomić w tym roku, stanowiący obecnie część grupy GE, wywodzący się z Danii producent łopat wiatraków LM Wind Power. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...