Kolejny pozew przeciwko Tauronowi

Kolejny pozew przeciwko Tauronowi
Fot. Invenergy
REKLAMA

Kilka tygodni temu o skierowaniu pozwu przeciwko Tauronowi z powodu rozwiązania umów na zakup zielonych certyfikatów informował amerykański deweloper Invenergy. Teraz Tauron informuje o roszczeniach kolejnego operatora wiatraków.

Spółka Invenergy, która w naszym kraju zainwestowała w farmy wiatrowe około 2,2 mld zł, podała, że będzie domagać się przed sądem odszkodowania w wysokości ponad 1,2 mld zł. Przyczyna to wypowiedzenie przez Tauron długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Teraz Tauron informuje o wpłynięciu roszczeń z tego tytułu od dewelopera farm wiatrowych, z którym jego spółki miały podpisane umowy na zakup energii i zielonych certyfikatów i który jest związany z Invenergy. 

Spółka Dobiesław Wind Invest domaga się zapłaty 34,7 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia zgłoszenia roszczenia do dnia zapłaty, a także ustalenia, że Tauron ponosi względem tej spółki odpowiedzialność za szkody mogące powstać w przyszłości, szacowane przez powodową spółkę na 254 mln zł.

Tauron podaje, że podstawą żądania, według twierdzeń spółki powodowej, jest wypowiedzenie przez spółkę Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o., spółkę zależną Taurona, umów długoterminowych sprzedaży energii elektrycznej i sprzedaży praw majątkowych za energię odnawialną.

Tauron dodaje, że przystąpił do analizy treści pisma oraz przygotowania repliki na pismo powodowej spółki w zakreślonym przez sąd 6-tygodniowym terminie. – Wstępna ocena uzasadnienia żądań pozwu wskazuje na ich całkowitą bezzasadność – komentuje Tauron.

Wkrótce do Taurona mają wpłynąć kolejne pozwy od spółek związanych z Invenergy.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seas |
Nie wchodząc w szczegóły kto ma rację, Czy w rządowym sądzie, rządowa spółka może przegrać.
Bip |
Nie i dlatego lepiej było zrejestrować spółkę w Czechach.
CoNieCo |
do Bip: do takich własnie sposobów trzeba się uciekać by był bat na Prawo i SpraNieWiedliwość......
Seba |
Jak to, kto ma racje. Umowy należy respektować. Jeżeli oszukuje firma państwowa - to już jakaś groteska.
Bip |
Stare dziady rządzą i na efekty nie trzeba było długo czekać.
TK |
Rządowa spółka w sądzie zależnym od Rządu. Kto może wygrać??? W ten sposób PiS niszczy demokrację i wprowadza totalitaryzm. Dzisiaj do zniszczenia są wiatraki , jutro to może być Twój pozew przeciwka ZUZ, Skarbówce czy państwowemu pracodawcy.
IXI |
Bez paniki i bez polityki, proponuję. Jak na razie sądy są opanowane przez POpleczników starego układu. Zresztą za tamtych czasów z sądami też nie było łatwo wygrać. Tak zwany "interes społeczny" (oceniany przez pryzmat widzimisię, czyli kaprys jakiegoś sędziny) zawsze stoi ponad wszelką logiką i prawem.

Giełda OZE

15 MW PV pod Aukcję dużych farm

15 MW PV pod Aukcję 2018 dla dużych farm. Spodziewana pula w Aukcji 1000-1300 MW. Lubelskie. Teren 3 czytaj dalej...

PROJEKTY FOTOWOLTAICZNE Wykonujemy, Skupujemy, Sprzedajemy.

Wykonujemy projekty budowy farm fotowoltaicznych, obliczenia uzysków, modele finansowe dla farm foto czytaj dalej...

wykonamy Projekty PV 30 tyś zł 1 MW

160 lokalizacji cały kraj czytaj dalej...