Kolejny pozew przeciwko Tauronowi

Kolejny pozew przeciwko Tauronowi
Fot. Invenergy
REKLAMA

Kilka tygodni temu o skierowaniu pozwu przeciwko Tauronowi z powodu rozwiązania umów na zakup zielonych certyfikatów informował amerykański deweloper Invenergy. Teraz Tauron informuje o roszczeniach kolejnego operatora wiatraków.

Spółka Invenergy, która w naszym kraju zainwestowała w farmy wiatrowe około 2,2 mld zł, podała, że będzie domagać się przed sądem odszkodowania w wysokości ponad 1,2 mld zł. Przyczyna to wypowiedzenie przez Tauron długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Teraz Tauron informuje o wpłynięciu roszczeń z tego tytułu od dewelopera farm wiatrowych, z którym jego spółki miały podpisane umowy na zakup energii i zielonych certyfikatów i który jest związany z Invenergy. 

Spółka Dobiesław Wind Invest domaga się zapłaty 34,7 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi od dnia zgłoszenia roszczenia do dnia zapłaty, a także ustalenia, że Tauron ponosi względem tej spółki odpowiedzialność za szkody mogące powstać w przyszłości, szacowane przez powodową spółkę na 254 mln zł.

Tauron podaje, że podstawą żądania, według twierdzeń spółki powodowej, jest wypowiedzenie przez spółkę Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o., spółkę zależną Taurona, umów długoterminowych sprzedaży energii elektrycznej i sprzedaży praw majątkowych za energię odnawialną.

Tauron dodaje, że przystąpił do analizy treści pisma oraz przygotowania repliki na pismo powodowej spółki w zakreślonym przez sąd 6-tygodniowym terminie. – Wstępna ocena uzasadnienia żądań pozwu wskazuje na ich całkowitą bezzasadność – komentuje Tauron.

Wkrótce do Taurona mają wpłynąć kolejne pozwy od spółek związanych z Invenergy.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (7)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seas |
Nie wchodząc w szczegóły kto ma rację, Czy w rządowym sądzie, rządowa spółka może przegrać.
Bip |
Nie i dlatego lepiej było zrejestrować spółkę w Czechach.
CoNieCo |
do Bip: do takich własnie sposobów trzeba się uciekać by był bat na Prawo i SpraNieWiedliwość......
Seba |
Jak to, kto ma racje. Umowy należy respektować. Jeżeli oszukuje firma państwowa - to już jakaś groteska.
Bip |
Stare dziady rządzą i na efekty nie trzeba było długo czekać.
TK |
Rządowa spółka w sądzie zależnym od Rządu. Kto może wygrać??? W ten sposób PiS niszczy demokrację i wprowadza totalitaryzm. Dzisiaj do zniszczenia są wiatraki , jutro to może być Twój pozew przeciwka ZUZ, Skarbówce czy państwowemu pracodawcy.
IXI |
Bez paniki i bez polityki, proponuję. Jak na razie sądy są opanowane przez POpleczników starego układu. Zresztą za tamtych czasów z sądami też nie było łatwo wygrać. Tak zwany "interes społeczny" (oceniany przez pryzmat widzimisię, czyli kaprys jakiegoś sędziny) zawsze stoi ponad wszelką logiką i prawem.

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...