Magazyny energii Tesli mają wesprzeć offshore w USA

Magazyny energii Tesli mają wesprzeć offshore w USA
Morska farma wiatrowa Block Island. Fot. Deepwater Wind
REKLAMA

Amerykański deweloper morskich farm wiatrowych Deepwater Wind ogłosił, że jego kolejna morska farma wiatrowa, która powstanie u wybrzeży stanu Massachusetts, będzie wyposażona w magazyny energii Tesli. 

Deepwater Wind to amerykański pionier w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, który stoi za budową jak na razie jedynej farmy wiatrowej u wybrzeży USA, która powstała w odległości 4,8 km od wyspy Block Island położonej w stanie Rhode Island. Jej moc wynosi zaledwie 30 MW i ma produkować w skali roku 125 GWh energii elektrycznej.

Kolejną morską farmą wiatrową w USA ma być fama wiatrowa Deepwater One – South Fork, która powstanie u wybrzeży Long Island w stanie Nowy Jork i składać się będzie z 15 turbin o łącznej mocy 90 MW. 

Planowany termin uruchomienia farmy wiatrowej Deepwater One – South Fork to 2022 r. Deweloper Deepwater Wind zapowiada, że będzie to dopiero pierwszy etap większego projektu, którego docelowa moc ma sięgnąć aż 1 GW.

Koło farmy wiatrowej South Fork ma zostać zrealizowany kolejny projekt firmy Deepwater Wind o nazwie Revolution Wind Farm o mocy 144 MW, produkujący energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 80 tys. amerykańskich gospodarstw domowych.

Amerykański deweloper wczoraj ogłosił, że morska farma wiatrowa Revolution Wind Farm, której uruchomienie planuje się na rok 2023, zostanie wyposażona w magazyny energii Tesli. Na razie nie podano szczegółów choćby na temat ich pojemności. W komunikacie możemy przeczytać jedynie, że ich celem będzie przechowanie energii i sprzedaż jej w okresach szczytowego zapotrzebowania. Wykorzystanie magazynów ma zmniejszyć zapotrzebowanie na budowę dodatkowych źródeł, których zadaniem byłoby dostarczanie energii wyłącznie w czasie największego zapotrzebowania.  

Ostatnio Tesla informowała, że zbuduje największy na świecie magazyn gromadzący energię produkowaną z wiatru, który stanie w pobliżu farmy wiatrowej zlokalizowanej w Australii Południowej. Jego moc ma wynieść 100 MW, a pojemność 129 MWh.

Deepwater Wind już wcześniej sygnalizował możliwość wykorzystania magazynów energii przy okazji ogłoszenia planów budowy farmy wiatrowej South Fork. Wówczas wskazywano jednak na technologię baterii, którą – jak wówczas zapowiadano – dostarczy należąca do GE firma Current.  

Amerykańscy inwestorzy, w przeciwieństwie do europejskich, na razie ostrożnie podchodzą do inwestycji w offshore, intensywnie inwestując póki co jedynie w farmy wiatrowe na lądzie.

Większe zainteresowanie budową farm wiatrowych u wybrzeży USA przejawiają koncerny energetyczne i paliwowe ze Starego Kontynentu. Prawo do wykorzystania stref do budowy morskich farm wiatrowych w Stanach Zjednoczonych zabezpieczyły dotąd m.in. duński Dong Energy, norweski Statoil, hiszpańska Iberdrola czy holendersko-brytyjski Shell. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Projekt z PNB na elektrownię wiatrową do 3 MW

Sprzedam PNB na EW do 3 MW. Może być V-80, V-90 lub inna. Brak określonego typu maszyny w pozwoleniu czytaj dalej...

WZ-ki w wlkp. na 2 PV

Mam do sprzedania WZ-ki z dzierżawą ok. 4 ha pod 2 MW w fotowoltaice. Przyłącze do linii 15 kV. Ofer czytaj dalej...

Dzialajaca farma PV 0,8MW

Sprzedam podlaczona do sieci farme PV o mocy 0,8MW z mozliwoscia rozbudowy o kolejne 0,8MW. czytaj dalej...

Kupię Enercony E-48 E-53

Kupię Enercona E-53 1MW E-48 0,8MW E-53 0,8MW nie starszy niż 5 lat czytaj dalej...