PSEW apeluje o weto ws. nowelizacji ustawy o OZE

PSEW apeluje o weto ws. nowelizacji ustawy o OZE
Fot. EDP Renovaveis
REKLAMA

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej apeluje do prezydenta o skorzystanie z uprawnień wynikających z art. 122 Konstytucji RP i skierowanie do Sejmu wniosku o ponowne rozpatrzenie nowelizacji ustawy o OZE, bądź o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie jej zgodności z Konstytucją.

W ostatni czwartek Senat przyjął bez poprawek przygotowaną przez posłów PiS nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wprowadza gruntowne zmiany w systemie zielonych certyfikatów i może – jak wskazywał m.in. PSEW – pogorszyć perspektywy producentów energii odnawialnej działających w systemie certyfikatów.

Teraz, już po przyjęciu nowelizacji przez parlament, PSEW apeluje o zawetowanie ostatniej nowelizacji ustawy o OZE lub o skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

PSEW apeluje o podjęcie działań mających na celu wstrzymanie wejścia w życie przedmiotowej regulacji w obecnym kształcie oraz o podjęcie kroków mogących realnie poprawić sytuację rynku zielonych certyfikatów np. poprzez realizację wspieranego przez branżę OZE postulatu kroczącego obowiązku umorzenia w ramach przejrzystej, jawnej i otwartej formuły prac umożliwiającej udział strony społecznej, w tym wszystkich środowisk, których regulacja bezpośrednio dotyczy, a więc producentów zielonej energii – czytamy w komunikacie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W ocenie PSEW nowelizacja ustawy o OZE wywoła „katastrofalne skutki finansowe”, jest korzystna wyłącznie dla wąskiej grupy sprzedawców zobowiązanych, przyczyniając się do pogłębienia alarmującej sytuacji finansowej inwestorów OZE, z których wiele to przedsiębiorstwa ze znaczącym rodzimym kapitałem.

PSEW wylicza ponadto, że przyjęta przez parlament nowelizacja nie przyczyni się do ograniczenia problemu nadpodaży świadectw pochodzenia na rynku, pogłębi istotne problemy banków polskich oraz EBOiR i innych banków zagranicznych w utrzymaniu płynności finansowania inwestycji w OZE i może uniemożliwić finansowanie projektów OZE – nawet tych, które już wygrały aukcje.

Zdaniem PSEW konsekwencją wdrożenia przeforsowanych przez PiS regulacji mogą być roszczenia odszkodowawcze wobec Skarbu Państwa, które będą wynikać z możliwych zmian lub wypowiedzeń wieloletnich kontraktów, co będzie można zakwalifikować jako złamanie postanowień umów w sprawie wzajemnego popierania i ochrony inwestycji, a także Traktatu Karty Energetycznej.

Stowarzyszenie zwraca też uwagę, że – mimo zapewnień Ministerstwa Energii o braku konieczności notyfikacji – nowelizacja, która trafiła do podpisu prezydenta, może wymagać notyfikacji w Komisji Europejskiej, a stwierdzenie niedochowania obowiązku notyfikacji może implikować konieczność zwrotu nienależnej pomocy publicznej z odsetkami przez inwestorów, którzy nie zawinili zaistniałej sytuacji.

W trybie procedowania ustawy przyjętym przez Sejm nie było możliwości zgłaszania przez stronę społeczną jakichkolwiek uwag do projektu, przez co praktycznie wyłączona jest możliwość przedyskutowania jego skutków i wzięcia pod uwagę jego oceny przez przedstawicieli branży OZE, których bezpośrednio dotyczą dotkliwe skutki ustawy w uchwalonym brzmieniu – komentuje PSEW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (15)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Marcin |
Przecież to naruszenie praw nabytych. Złamanie konstytucji. PSEW powinnno zebrać podpisy i sama złożyć wniosek do TK.
Robert |
Dobra zmiana hehe
prej |
Znowu chcą weto ,chyba przypadło do gustu w tym naszym kraju. NIech sobie kupią krowę to będą ją doić a nie pieniądze podatników..
GniazdoPislamu |
Kropka nie piernicz za pieniądze podatników, bo uszy więdną.
prej |
Jak ci uszy zwiędną to nie będziesz osioł.
szyszko |
a jak się roztyje to będzie szydło
Płaczek |
A ci zaś płaczą
GniazdoPislamu |
Ile Szyszkowiec od posta płaci? czy po snickersie na kolanach pisowskie trolle?
,,.,, |
Znowu rząd uchwała szybkie buble ,a kto płaci za to w końcowym rozrachunku? Ja , ty ( . prej ) i cała reszta nieświadomych polaków.
Felek |
PSEW to niech już upadnie! Dziwi mnię jeszcze że ktoś tą fałszywą organizacje samych nierobów wspiera, przecież oni tam poza durnymi artykułami nic nie robią. W dodatku żyją z danin innych zagranicznych firm.
TchorzewskiZajączkowski |
Kropka! mówiłem ci żebyś się nie ukrywał pod innym imieniem!
troll |
PSEW - morda w kubeł! jestescie skonczeni! czas na prosumenta!
SPS |
@troll: nie bądź pan troll... gospodarstwa domowe to poniżej 30% odbiorców energii, ponad 70% odbiera przemysł. Instalacje prosumenckie mają nikłe (jeśli nie zerowe) zastosowanie w dostarczaniu energii przemysłowi.
as |
Do kropka. Pisz dalej. Jakieś konkretne dane na temat planów i tego co można się spodziewać są od ciebie
Seb |
jak na razie sprawdziło się 0,00 % :)))))))))))))))))))))))))))))))

Giełda OZE

kupię spółkę z koncesją URE na obrót energią

Kupię spółkę z ważną koncesją na obrót energią. Najchętniej bez działalności operacyjnej. Oferty z d czytaj dalej...

Przyjmiemy zlecenia montażu instalacji PV

Doświadczona ekipa monterska poszukuje zleceń budowy PV na terenie i bliskiej odległości od woj. łód czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Poszukiwane tereny pod fotowoltaikę

Wydzierżawię niezacieniony teren ok. 2 ha gorszej klasy ziemi (IV, V, VI klasa) pod instalację foto czytaj dalej...