Deweloper, który skarży Taurona, zbuduje gigantyczną farmę wiatrową

Deweloper, który skarży Taurona, zbuduje gigantyczną farmę wiatrową
Fot. Invenergy
REKLAMA

Wywodzący się z USA deweloper Invenergy informował ostatnio o pozwie przeciwko Tauronowi za zerwanie umów na zakup zielonych certyfikatów otrzymywanych za produkcję energii z farm wiatrowych w naszym kraju. Teraz amerykańska firma informuje o rozpoczęciu budowy jednej z największej farm wiatrowych na świecie.

Amerykańska spółka Invenergy informowała na początku tego miesiąca, że pozwała koncern energetyczny Tauron, domagając się wypłaty odszkodowania o wartości ponad 1,2 miliarda zł. Przyczyna to wypowiedzenie przez Tauron długoterminowych umów na zakup energii i zielonych certyfikatów.

Invenergy działa w naszym kraju od roku 2005 i zainwestował w 11 farm wiatrowych w sumie 2,2 mld zł. Więcej o sporze Invenergy z Tauronem w artykule: Amerykański deweloper wiatrowy pozywa Taurona na 1,2 mld zł. 

Teraz Invenergy informuje, że razem z General Electric zbuduje jedną z największych farm wiatrowych na świecie. Moc farmy wiatrowej, która powstanie w Oklahomie, sięgnie docelowo 2 GW. Koszt inwestycji szacuje się na 4,5 mld dolarów. Elektrownie wiatrowe w liczbie 800, każda o mocy 2,5 MW, dostarczy GE.

Budowa farmy wiatrowej o nazwie Wind Catcher już się rozpoczęła, a całość ma zostać uruchomiona w roku 2020. Pracę w trakcie konstrukcji ma znaleźć 4 tys. pracowników, a przy obsłudze ma być na stałe zatrudnionych 80 osób.

W celu wyprowadzenia energii zostanie zbudowana linia przesyłowa o długości aż 350 mil, łącząca farmę wiatrową z Tusla, miastem w Oklahomie zamieszkałym przez około 400 tys. osób.

Invenergy zaznacza, że ogromną farmę wiatrową mają przejąć po jej uruchomieniu działające w Oklahomie koncerny energetyczne Public Service Company of Oklahoma oraz Southwestern Electric Power Company.

Invenergy zapewnia w komunikacie, że dzięki odnotowanemu w ostatnich latach spadkowi kosztów inwestycji w elektrownie wiatrowe, wykorzystanie energii z farmy wiatrowej Wind Catcher będzie oznaczać oszczędności dla odbiorców energii liczone na ponad 7 mld dolarów w ciągu 25 lat pracy wiatraków. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (16)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
pipka |
Szanowny wyborco PIS: podziękuj swojej światłej władzy, bo z twoich pieniędzy amerykanie będą budować swoje farmy.
ElektrowniaPV |
Czyli krzywda im się nie stała skoro ostro inwestują. Dobrze, argument dla sadu.
GniazdoPislamu |
Wyrabiaj normy trollu, wyrabiaj. Towarzysz Tobiszowski doceni cię, w skłonie.
ZawracacieGitare |
Co mnię to interesuje że jakaś firma wybuduje farme wiatrową która powstanie w Oklahomie... W polsce wiatraki umarły śmiercią naturalną! Może GWZ zacznie pisac po ile sa hamburgery w Los Angeles!!!
MojaPV |
Brawo, brawo teksty o "skłonach", wyrabianie normy no, no pogratulować poziomu :)
Seba |
Skąd PIS bierze idiotów ?
Seb |
Przecież to twój poziom właśnie PawianPV, co się burzysz, istota funkcjonowania w waszej partii opiera się na schylaniu po mydło przed kim trzeba, zresztą w każdej ;) myślę że pytanie skąd PiS bierze takie szemrane kadry należało by zadać właśnie PawianowiPV, on wie dobrze;) I na pewno nie jest tu dla własnego widzimisie:)
Do elektrowniaPV |
Czyli sąd ma patrzeć na to czy ktoś inwestuje czy nie i na tej podstawie wydawać wyrok? Weź napisz do administratora żeby skasował ten wpis,bo do teraz to chyba tak się nie zbłaźniłeś.
,,,, |
Do MojapipaelektrowniaPv.Umowy trzeba respektować zawsze i płacić za błędy. A gdyby wam z.pis.sponsor nie zapłacił za waszą tak ciężką pracę ?
Zoo |
@Sebik i inne pawianki Skoro uważacie że ktokolwiek płaci za wpisy to tym samym rzucacie cień podejrzeń na siebie. Te piski, obelgi i hałas który podnosicie przypominają pawianie harce w zamkniętej szczelnie klatce.
MojaPV |
@do elektrowniaPV Tak jeśli ktoś twierdzi ze doznał znaczących krzywd i pogorszyła się jego sytuacja A jednocześnie uruchamia dużą inwestycję to oznacza ze nie jest z nim tak źle.
Seb |
Zoo inaczej MojaPV inaczej PawianPV - daj sobie siana i idź trollowac na forum Onetu, widać PiS dobrało złe kadry do forum OZE, bo te wasze PiSki są strasznie amatorskie:) coś jak piski z klatki Naimski&Tchórzewski :)
Kolis |
MojaPV@ No szkoda gadać!!! Przecież zaraz będziesz dowodził,że właśnie przez tą decyzję jego sytuacja się polepszyła bo inwestuje!!!
SPS |
@Kolis: dobre ;o). Kolega "MojaPV" zaczyna się przekręcać. W nowym państwie "czwartej erpe" sądy nie będą się opierać na przepisach prawa i na podpisanych umowach/kontraktach ale na tym "jak się komu dzisiaj wiedzie"! Wymarzony kraj do życia i inwestowania!
Windturbiness |
Jak widze jak co nie którzy rozumują w tej Polsce i myślą że w umowach biznesowych jest jak w polityce w Polsce że za nic się nie bierze odpowiedzialności to nie dziwie się że do niczego dobrego nie dojdziemy.Przez takich ludzi będziemy dalej zacofani
Paweł |
Macie rację Panie i Panowie . Tak utarło się nad Wisłą ,że jeżeli ktoś wymyślił sobie sposób na życie , poświęci mu całe zaangarzowanie ,życie rodzinne , ciężko zdobyte środki to, natychmiast znajdują się tacy którzy lepiej wiedzą , że Twoja idea jest wroga . Lud domaga się abys nie wybijał się ponad krawędź miernoty . A dla uwielbiających być miernotami - poprowadzcie przez kilka lat swojego życia , przygotowanie do Inwestycji swojego życia ,a kiedy jesteście na finiszu , dostaniecie od tak uwielbianego " suwerennego rządu " kopa w d...e. Mimo wszystko oprócz miernot , w kraju nad Wisłą żyje wielu wspaniałych ludzi . I jak najczęstszych spotkań z nimi Wam życzę .

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...