Europa przyłączyła wiatraki o mocy 6,1 GW. Wynik Polski symboliczny

Europa przyłączyła wiatraki o mocy 6,1 GW. Wynik Polski symboliczny
Fot. LM Wind
REKLAMA

W pierwszej połowie 2017 roku w Europie powstały nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 6,1 GW. To zasługa głównie inwestycji w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. W Polsce, która w 2015 r. była drugim największym rynkiem wiatrowym w Europie, przyłączono jedynie kilka turbin.

Na nowy potencjał wiatrowy, który powstał w Europie w I połowie br., złożyły się lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 4,8 GW. Pozostałe 1,3 GW to morskie farmy wiatrowe przyłączone u wybrzeży Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Finlandii.

Najwięcej farm wiatrowych w I połowie br. uruchomili Niemcy (2,2 GW), Brytyjczycy (1,2 GW) oraz Francuzi (492 MW).

W Polsce uruchomiono w tym czasie farmy wiatrowej o mocy jedynie 5,82 MW. Mimo to nasz kraj był w I półroczu liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej – Czesi, Słowacy, Węgrzy, Bułgarzy, Rumunii, Ukraińcy, Litwini, Łotysze i Estończycy w pierwszej połowie br. nie uruchomili żadnej elektrowni wiatrowej.

Wartość inwestycji w nowe farmy wiatrowe, które zanotowano w I połowie br., sięgnęła – według wstępnych szacunków WindEurope – 8,3 mld euro (w tym 5,4 mld euro w lądowej energetyce wiatrowej i 2,9 mld euro w morskiej), co jest wartością znacznie niższą niż 14 mld euro inwestycji wygenerowanych w I połowie 2016 r.

W całym 2016 r. w Europie powstały farmy wiatrowe o mocy 12,5 GW, co było wynikiem o 3 proc. gorszym niż za 2015 r. Na ubiegłoroczny wynik europejskiego sektora wiatrowego złożyły się przyłączenia farm wiatrowych na lądzie o mocy 10,923 GW, a także na morzu o mocy 1,567 GW. Wartość inwestycji w 2016 r. wyniosła w sumie 27,5 mld euro – o 5 proc. więcej niż w roku 2015.  

To powinien być dobry rok dla energetyki wiatrowej, jednak wzrost jest napędzany jedynie przez kilka rynków. Przynajmniej 10 krajów Unii Europejskiej nie zainstalowało jeszcze w tym ryku ani jednego megawata – komentuje Pierre Tardieu z WindEurope.

Europejskie stowarzyszenie sektora wiatrowego zwraca uwagę, że w coraz większym stopniu rozwój lądowej energetyki wiatrowej w UE to zasługa Niemiec. Ten trend ma się jeszcze nasilić po zakończeniu systemu zielonych certyfikatów w Wielkiej Brytanii, który w I połowie br. jeszcze napędzał inwestycje wiatrowe w tym kraju.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW. Natomiast Brytyjczycy uruchomili w tym czasie lądowe wiatraki o mocy 1151 MW oraz morskie o mocy 518 MW.

WindEurope w zakresie morskiej energetyki wiatrowej zwraca uwagę na spadek aktywności instytucji finansowych. Problemem jest niejasna perspektywa inwestycyjna na europejskich rynkach OZE po roku 2020. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aldebaran |
I jak tu nie zgodzić się z rządem, który mówi, że wiatraki i PV to kupno zachodnich technologii ?
Daniel |
do Aldebaran To trzeba się odwrócić plecami do tego strasznego zachodu! Najlepiej zapatrzeć się na wschód. Już za długo będziemy mieć sankcje więc powoli przechodzimy na lepsza stronę mocy - tzn. na wschód! Polski patrioto/idioto!
Wiatrkowiec |
Daniel dobre ;) a ja dodam że niech kolega się przeżuci na dorozke konną a nie jeździ samochodami ;)
.. |
Zgniły zachód - też mam obrzydzenie do Audi, BMW a z rozrzewnieniem myślę o Syrenie, Philips też mnie mierzi wolę Unitrę a marzę o Elektronie. A czekoladopodobne wyroby to ulubiony smak z dzieciństwa - czy aby to prawda?!
Seb |
znaczy się MojaPV, przejęzyczenie w poprzednim poście :)
Seb |
dobrze że moderator cię uratował ;)
Aldebaran |
Zamiast nazywać mnie idiotą i siać jadem (to takie europejskie zachowanie, prawda koledzy ?), można rozwijać własne technologie np. biogazowni, hydroelektowni, elektrowni szczytowo-pomopowych, itp.
Aldebaran |
Zamiast nazywać mnie idiotą i siać jadem (to takie europejskie zachowanie, prawda koledzy ?), można rozwijać własne technologie np. biogazowni, hydroelektowni, elektrowni szczytowo-pomopowych, itp.
as |
Oczywiście! Rozwijać! Syrenka 2 w zasięgu ręki...
Daniel |
do Aldebaran. Oczywiście, że to o czym piszesz też powinno być rozwijane ale PV i EW też muszą być mocno rozwijane. Nie wiem czy wiesz, że Polska ma bardzo słabe warunki wodne (niski stan w lato i spiętrzanie się kry w zimie). Zapomniałeś dodać coś o węglu - że trzeba iść w to co raz więcej
Daniel |
do Aldebaran. O tym węglu to oczywiście była moja uszczypliwość względem ciebie.
Luis |
DoAldebaran Zapomniales jeszcze o cebuli.
pol |
Na razie symbolicznie są demontowane małe instalacje wiatrowe moja również bo wiadomo mały krócej wytrzymuje pod wodą , za pewne i te duże tez zatoną - będzie się czym chwalić
Seb |
ŚciemaPV poszedł chyba potrollować trochę na Onecie, wyrobi limit to wróci na gramwzielone. Później tylko już fakturka do ME.
Aldebaran |
Czy się komu podoba czy nie, ale to znienawidzony węgiel jest podstawą życia oraz jednym z najbardziej rozpowszechnionym pierwiastków we Wszechświecie ;). Biomasa oparta na węglu jest dobrym nośnikiem energii, zwłaszcza cieplnej. @Luis nie słyszałem o cebuli jako źródle/nośniku energii, ale chyba wiesz coś o tym ? Produkujesz biogaz z cebuli ?
SPS |
Zwariowały te Niemce, Anglicy i cały ten ich zgniły Zachód wogóle , żeby tyle tych wiatroków stawiać - przeca to takie niestabilne, nic ino patrzeć jak im się sieć zawali i będą świecić gromnicami po nocach.
/// |
Otóż to .Tacy głupi ,a tacy bogaci, a my tacy mądrzy , a tacy biedni.
Masterofplaster |
Polak bogaty? Chyba na emigracji. "Somsiad" w kraju nie pozwoli. Teraz jeszcze się wsiury dorwały do rządzenia, co by tu jeszcze spieprzyć panowie? Całe szczęście że jest klątwa 2 lat rządzenia tej formacji, już się zaczynają podgryzać.
ElektrowniaPV |
Niemcy czy Anglicy budowali swoje bogactwo na energii z wiatru ? Hmmm... chyba nie. Czyli z czego ? Ups; ) Kto ma obecnie lepsza dynamikę wzrostu Niemcy czy PL ?
TchorzewskiZajaczkowski |
PisowskiPR odlatuje na orbite juz widze, zmien leki gosciu. Na weglu jest swiat zbudowany to chciales uslyszec? Ave Cezar ! (KACZAFI)
.. |
do @ElektrowniaPV - mam (Polak) 100 zł powiększyłem to do 200 zł - procentowy wzrost olbrzymi. Niemiec 10.000 EUR powiększył do 12.000 EUR - wzrost zaledwie 20 % - kto lepiej żyje? Tłumacze jak kilkuletniemu synowi, on rozumie.
ElektrowniaPV |
@.. masz do zainwestowania X$ - zainwestujesz je na 100% czy 20%?

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...