Europa przyłączyła wiatraki o mocy 6,1 GW. Wynik Polski symboliczny

Europa przyłączyła wiatraki o mocy 6,1 GW. Wynik Polski symboliczny
Fot. LM Wind
REKLAMA

W pierwszej połowie 2017 roku w Europie powstały nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 6,1 GW. To zasługa głównie inwestycji w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji. W Polsce, która w 2015 r. była drugim największym rynkiem wiatrowym w Europie, przyłączono jedynie kilka turbin.

Na nowy potencjał wiatrowy, który powstał w Europie w I połowie br., złożyły się lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 4,8 GW. Pozostałe 1,3 GW to morskie farmy wiatrowe przyłączone u wybrzeży Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii i Finlandii.

Najwięcej farm wiatrowych w I połowie br. uruchomili Niemcy (2,2 GW), Brytyjczycy (1,2 GW) oraz Francuzi (492 MW).

W Polsce uruchomiono w tym czasie farmy wiatrowej o mocy jedynie 5,82 MW. Mimo to nasz kraj był w I półroczu liderem wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej – Czesi, Słowacy, Węgrzy, Bułgarzy, Rumunii, Ukraińcy, Litwini, Łotysze i Estończycy w pierwszej połowie br. nie uruchomili żadnej elektrowni wiatrowej.

Wartość inwestycji w nowe farmy wiatrowe, które zanotowano w I połowie br., sięgnęła – według wstępnych szacunków WindEurope – 8,3 mld euro (w tym 5,4 mld euro w lądowej energetyce wiatrowej i 2,9 mld euro w morskiej), co jest wartością znacznie niższą niż 14 mld euro inwestycji wygenerowanych w I połowie 2016 r.

W całym 2016 r. w Europie powstały farmy wiatrowe o mocy 12,5 GW, co było wynikiem o 3 proc. gorszym niż za 2015 r. Na ubiegłoroczny wynik europejskiego sektora wiatrowego złożyły się przyłączenia farm wiatrowych na lądzie o mocy 10,923 GW, a także na morzu o mocy 1,567 GW. Wartość inwestycji w 2016 r. wyniosła w sumie 27,5 mld euro – o 5 proc. więcej niż w roku 2015.  

To powinien być dobry rok dla energetyki wiatrowej, jednak wzrost jest napędzany jedynie przez kilka rynków. Przynajmniej 10 krajów Unii Europejskiej nie zainstalowało jeszcze w tym ryku ani jednego megawata – komentuje Pierre Tardieu z WindEurope.

Europejskie stowarzyszenie sektora wiatrowego zwraca uwagę, że w coraz większym stopniu rozwój lądowej energetyki wiatrowej w UE to zasługa Niemiec. Ten trend ma się jeszcze nasilić po zakończeniu systemu zielonych certyfikatów w Wielkiej Brytanii, który w I połowie br. jeszcze napędzał inwestycje wiatrowe w tym kraju.

W pierwszych sześciu miesiącach br. Niemcy uruchomili lądowe farmy wiatrowe o mocy 2,28 GW, a także morskie o mocy 641 MW. Natomiast Brytyjczycy uruchomili w tym czasie lądowe wiatraki o mocy 1151 MW oraz morskie o mocy 518 MW.

WindEurope w zakresie morskiej energetyki wiatrowej zwraca uwagę na spadek aktywności instytucji finansowych. Problemem jest niejasna perspektywa inwestycyjna na europejskich rynkach OZE po roku 2020. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (22)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Aldebaran |
I jak tu nie zgodzić się z rządem, który mówi, że wiatraki i PV to kupno zachodnich technologii ?
Daniel |
do Aldebaran To trzeba się odwrócić plecami do tego strasznego zachodu! Najlepiej zapatrzeć się na wschód. Już za długo będziemy mieć sankcje więc powoli przechodzimy na lepsza stronę mocy - tzn. na wschód! Polski patrioto/idioto!
Wiatrkowiec |
Daniel dobre ;) a ja dodam że niech kolega się przeżuci na dorozke konną a nie jeździ samochodami ;)
.. |
Zgniły zachód - też mam obrzydzenie do Audi, BMW a z rozrzewnieniem myślę o Syrenie, Philips też mnie mierzi wolę Unitrę a marzę o Elektronie. A czekoladopodobne wyroby to ulubiony smak z dzieciństwa - czy aby to prawda?!
Seb |
znaczy się MojaPV, przejęzyczenie w poprzednim poście :)
Seb |
dobrze że moderator cię uratował ;)
Aldebaran |
Zamiast nazywać mnie idiotą i siać jadem (to takie europejskie zachowanie, prawda koledzy ?), można rozwijać własne technologie np. biogazowni, hydroelektowni, elektrowni szczytowo-pomopowych, itp.
Aldebaran |
Zamiast nazywać mnie idiotą i siać jadem (to takie europejskie zachowanie, prawda koledzy ?), można rozwijać własne technologie np. biogazowni, hydroelektowni, elektrowni szczytowo-pomopowych, itp.
as |
Oczywiście! Rozwijać! Syrenka 2 w zasięgu ręki...
Daniel |
do Aldebaran. Oczywiście, że to o czym piszesz też powinno być rozwijane ale PV i EW też muszą być mocno rozwijane. Nie wiem czy wiesz, że Polska ma bardzo słabe warunki wodne (niski stan w lato i spiętrzanie się kry w zimie). Zapomniałeś dodać coś o węglu - że trzeba iść w to co raz więcej
Daniel |
do Aldebaran. O tym węglu to oczywiście była moja uszczypliwość względem ciebie.
Luis |
DoAldebaran Zapomniales jeszcze o cebuli.
pol |
Na razie symbolicznie są demontowane małe instalacje wiatrowe moja również bo wiadomo mały krócej wytrzymuje pod wodą , za pewne i te duże tez zatoną - będzie się czym chwalić
Seb |
ŚciemaPV poszedł chyba potrollować trochę na Onecie, wyrobi limit to wróci na gramwzielone. Później tylko już fakturka do ME.
Aldebaran |
Czy się komu podoba czy nie, ale to znienawidzony węgiel jest podstawą życia oraz jednym z najbardziej rozpowszechnionym pierwiastków we Wszechświecie ;). Biomasa oparta na węglu jest dobrym nośnikiem energii, zwłaszcza cieplnej. @Luis nie słyszałem o cebuli jako źródle/nośniku energii, ale chyba wiesz coś o tym ? Produkujesz biogaz z cebuli ?
SPS |
Zwariowały te Niemce, Anglicy i cały ten ich zgniły Zachód wogóle , żeby tyle tych wiatroków stawiać - przeca to takie niestabilne, nic ino patrzeć jak im się sieć zawali i będą świecić gromnicami po nocach.
/// |
Otóż to .Tacy głupi ,a tacy bogaci, a my tacy mądrzy , a tacy biedni.
Masterofplaster |
Polak bogaty? Chyba na emigracji. "Somsiad" w kraju nie pozwoli. Teraz jeszcze się wsiury dorwały do rządzenia, co by tu jeszcze spieprzyć panowie? Całe szczęście że jest klątwa 2 lat rządzenia tej formacji, już się zaczynają podgryzać.
ElektrowniaPV |
Niemcy czy Anglicy budowali swoje bogactwo na energii z wiatru ? Hmmm... chyba nie. Czyli z czego ? Ups; ) Kto ma obecnie lepsza dynamikę wzrostu Niemcy czy PL ?
TchorzewskiZajaczkowski |
PisowskiPR odlatuje na orbite juz widze, zmien leki gosciu. Na weglu jest swiat zbudowany to chciales uslyszec? Ave Cezar ! (KACZAFI)
.. |
do @ElektrowniaPV - mam (Polak) 100 zł powiększyłem to do 200 zł - procentowy wzrost olbrzymi. Niemiec 10.000 EUR powiększył do 12.000 EUR - wzrost zaledwie 20 % - kto lepiej żyje? Tłumacze jak kilkuletniemu synowi, on rozumie.
ElektrowniaPV |
@.. masz do zainwestowania X$ - zainwestujesz je na 100% czy 20%?

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...