Szwedzi zwiększają zyski dzięki inwestycjom w wiatr

Szwedzi zwiększają zyski dzięki inwestycjom w wiatr
Fot. Vattenfall
REKLAMA

W pierwszej połowie br. wiatrowy oddział szwedzkiego koncernu eneretycznego Vattenfall zwiększył zyski o 76 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2016 r. To efekt zwiększenia generacji z morskich i lądowych wiatraków. Szwedzi mają w planach budowę kolejnych, ogromnych farm wiatrowych. 

Szwedzki koncern energetyczny, który obok duńskiego Dong Energy jest obecnie największym inwerstorem w morskiej energetyce wiatrowej, właśnie ogłosił uruchomienie kolejnych wiatraków na morzu. Chodzi o farmę wiatrową Sandbank o mocy 288 MW, która jest zlokalizowana w niemieckiej części Morza Północnego, 90 km na północ od wyspy Sylt.

Ta inwestycja, wyceniona na 1,2 mld euro, została zrealizowana we współpracy z niemiecką spółką komunalną z Monachium Stadtwerke München (SWM), która posiada w niej 49 proc. udziałów. Dla obu firm to kolejny wspólny projekt po uruchomionej wcześniej morskiej farmie wiatrowej Dan Tysk o takiej samej mocy.

Farma wiatrowa Sandbank składająca się z 72 elektrowni wiatrowych ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Niemal równocześnie z oficjalnym uruchomieniem Sandbank Vattenfall podał swoje wyniki finansowe za I połowę 2017 r. Dział wiatrowy szwedzkiego koncernu energetycznego zwiększył zyski z około 62 mln euro do 110 mln euro w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Tak znaczący wzrost to efekt uruchomienia w tym roku farm wiatrowych o łącznej mocy 570 MW – w tym farmy wiatrowej Sandbank, która rozpoczęła generację już wcześniej, a także ogromnej lądowej farmy wiatrowej Pen y Cymoedd o mocy 228 MW, która powstała w Walii.

Szwedzi podali, że w pierwszej połowie tego roku zwiększyli produkcję z elektrowni wiatrowych z 2,8 TWh przed rokiem do 3,9 TWh.

W całym ubiegłym roku Vattenfall wyprodukował z wiatru niemal 6 TWh energii. Ten wynik wypracowało ponad tysiąc turbin zlokalizowanych w Szwecji, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

W trakcie realizacji Szwedzi mają kolejne ogromne morskie farmy wiatrowe. Chodzi m.in. o zlokalizowane u wybrzeży Danii projekty Horns Rev o mocy 407 MW oraz Kriegers Flak o mocy 600 MW, położony u wybrzeży Niemiec projekt Global Tech II mający składać się z 79 turbin czy morską farmę wiatrową o mocy 92 MW, która powstanie w pobliżu szkockiego miasta Aberdeen.

Cała, należąca wyłącznie do szwedzkiego państwa grupa energetyczna w I poł. 2017 r. zwiększyła przychody rok do roku z 1,3 mld euro do 1,4 mld euro, jednocześnie zwiększając zyski aż sześciokrotnie – ze 104 mln euro do 616 mln euro r/r. Znacząca część zysków odnotowanych w I połowie br. to efekt sprzedaży biznesu związanego z węglem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
A tchorzewski na to "niemozliwe" ... :)
ElektrowniaPV |
Nie Szwedzi a konkretnie Vattenfall a na te zyski własnie składają się Szwedzi.
SPS |
Tak, Szwedzi Szwedom składają się na zyski. A beton dalej swoje...
MojaPV |
A na moje wynagrodzenie od posta składa się PiSss.
SPS |
Lucky you!
MojaPV |
@SPS Jak PGE zwiększa zyski to też napiszesz, że Polacy zarabiają ? Ja wiem, że masz problem z hmmm.... symetrią ale z logiką też ?
SPS |
A widzisz to zależy... jak PGE zwiększy zyski z inwestycji w OZE to powiem, że "to właściwy kierunek" ale gdy PGE zwiększy zyski bo im pan minister dołoży z 'abonementu węglowego' to nie mogę siedzieć cicho.
ElektrowniaPV |
@SPS widzisz właśnie potwierdziłeś moje przypuszczenia - masz bardzo jednostronne podejście. Zwykle w takim przypadku żadne argumenty nie mają szansy się przebić.
SPS |
@Elektrownia: bo widzisz, moim zdaniem właściwy kierunek jest tylko jeden i nie jest to rozbudowa i inwestowanie miliardów w nowe źródła energii na kopaliny, szczególnie na węgiel. Czas tej technologii już minął, pora rozejrzeć się wkoło i w końcu obudzić - jest XXI wiek i ludzkość naprawdę stać na coś więcej niż spalanie tego co wygrzebali spod ziemi. Pomyśl o tym gdy następnym razem znów zarzucisz komuś "brak otwartości na argumenty".

Giełda OZE

Spółka celowa z projektem 2.6 MW PV

Sprzedam spółkę celową posiadającą własność działki o pow. 5.66 ha z mpzp pod elektrownię słoneczną czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV w całej Polsce

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV w całej Polsce. Wymagana powierzchnia działki min czytaj dalej...

Projekt decentralnej elektrociepłowni

Gotowy projekt. Koncepcja wraz z pełnym łańcuchem wartości. Wsparcie wdrożenia. Przychody ok. 550 zł czytaj dalej...