Szwedzi zwiększają zyski dzięki inwestycjom w wiatr

Szwedzi zwiększają zyski dzięki inwestycjom w wiatr
Fot. Vattenfall
REKLAMA

W pierwszej połowie br. wiatrowy oddział szwedzkiego koncernu eneretycznego Vattenfall zwiększył zyski o 76 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2016 r. To efekt zwiększenia generacji z morskich i lądowych wiatraków. Szwedzi mają w planach budowę kolejnych, ogromnych farm wiatrowych. 

Szwedzki koncern energetyczny, który obok duńskiego Dong Energy jest obecnie największym inwerstorem w morskiej energetyce wiatrowej, właśnie ogłosił uruchomienie kolejnych wiatraków na morzu. Chodzi o farmę wiatrową Sandbank o mocy 288 MW, która jest zlokalizowana w niemieckiej części Morza Północnego, 90 km na północ od wyspy Sylt.

Ta inwestycja, wyceniona na 1,2 mld euro, została zrealizowana we współpracy z niemiecką spółką komunalną z Monachium Stadtwerke München (SWM), która posiada w niej 49 proc. udziałów. Dla obu firm to kolejny wspólny projekt po uruchomionej wcześniej morskiej farmie wiatrowej Dan Tysk o takiej samej mocy.

Farma wiatrowa Sandbank składająca się z 72 elektrowni wiatrowych ma produkować energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 400 tys. niemieckich gospodarstw domowych.

Niemal równocześnie z oficjalnym uruchomieniem Sandbank Vattenfall podał swoje wyniki finansowe za I połowę 2017 r. Dział wiatrowy szwedzkiego koncernu energetycznego zwiększył zyski z około 62 mln euro do 110 mln euro w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

Tak znaczący wzrost to efekt uruchomienia w tym roku farm wiatrowych o łącznej mocy 570 MW – w tym farmy wiatrowej Sandbank, która rozpoczęła generację już wcześniej, a także ogromnej lądowej farmy wiatrowej Pen y Cymoedd o mocy 228 MW, która powstała w Walii.

Szwedzi podali, że w pierwszej połowie tego roku zwiększyli produkcję z elektrowni wiatrowych z 2,8 TWh przed rokiem do 3,9 TWh.

W całym ubiegłym roku Vattenfall wyprodukował z wiatru niemal 6 TWh energii. Ten wynik wypracowało ponad tysiąc turbin zlokalizowanych w Szwecji, Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii.

W trakcie realizacji Szwedzi mają kolejne ogromne morskie farmy wiatrowe. Chodzi m.in. o zlokalizowane u wybrzeży Danii projekty Horns Rev o mocy 407 MW oraz Kriegers Flak o mocy 600 MW, położony u wybrzeży Niemiec projekt Global Tech II mający składać się z 79 turbin czy morską farmę wiatrową o mocy 92 MW, która powstanie w pobliżu szkockiego miasta Aberdeen.

Cała, należąca wyłącznie do szwedzkiego państwa grupa energetyczna w I poł. 2017 r. zwiększyła przychody rok do roku z 1,3 mld euro do 1,4 mld euro, jednocześnie zwiększając zyski aż sześciokrotnie – ze 104 mln euro do 616 mln euro r/r. Znacząca część zysków odnotowanych w I połowie br. to efekt sprzedaży biznesu związanego z węglem. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
. |
A tchorzewski na to "niemozliwe" ... :)
ElektrowniaPV |
Nie Szwedzi a konkretnie Vattenfall a na te zyski własnie składają się Szwedzi.
SPS |
Tak, Szwedzi Szwedom składają się na zyski. A beton dalej swoje...
MojaPV |
A na moje wynagrodzenie od posta składa się PiSss.
SPS |
Lucky you!
MojaPV |
@SPS Jak PGE zwiększa zyski to też napiszesz, że Polacy zarabiają ? Ja wiem, że masz problem z hmmm.... symetrią ale z logiką też ?
SPS |
A widzisz to zależy... jak PGE zwiększy zyski z inwestycji w OZE to powiem, że "to właściwy kierunek" ale gdy PGE zwiększy zyski bo im pan minister dołoży z 'abonementu węglowego' to nie mogę siedzieć cicho.
ElektrowniaPV |
@SPS widzisz właśnie potwierdziłeś moje przypuszczenia - masz bardzo jednostronne podejście. Zwykle w takim przypadku żadne argumenty nie mają szansy się przebić.
SPS |
@Elektrownia: bo widzisz, moim zdaniem właściwy kierunek jest tylko jeden i nie jest to rozbudowa i inwestowanie miliardów w nowe źródła energii na kopaliny, szczególnie na węgiel. Czas tej technologii już minął, pora rozejrzeć się wkoło i w końcu obudzić - jest XXI wiek i ludzkość naprawdę stać na coś więcej niż spalanie tego co wygrzebali spod ziemi. Pomyśl o tym gdy następnym razem znów zarzucisz komuś "brak otwartości na argumenty".

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...