Kolejny pozew dewelopera wiatrowego przeciwko Tauronowi

Kolejny pozew dewelopera wiatrowego przeciwko Tauronowi
Farma wiatrowa w Zagórzu / foto: Tauron
REKLAMA

Tauron poinformował o otrzymaniu pozwu od dewelopera wiatrowego Gorzyca Wind Invest w związku z rozwiązaniem kontraktu na zakup zielonych certyfikatów.

Jak podaje Tauron, Gorzyca Wind Invest wniosła o zapłatę odszkodowania w kwocie 39,7 mln zł oraz ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 465,9 mln zł.

 Podstawą faktyczną żądania pozwu, według twierdzeń spółki powodowej, jest wypowiedzenie przez spółkę zależną Emitenta: Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umów długoterminowych na zakup energii elektrycznej i praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, a łączna kwota przyszłej szkody poniesionej przez wszystkie spółki grupy Wind Invest wyniesie według twierdzeń spółki powodowej 1 212,9 mln zł – czytamy w wiadomości opublikowanej przez Taurona. 

Tauron informuje, że przystąpił do analizy treści pisma i załączonych dokumentów oraz przygotowania odpowiedzi na pozew w zakreślonym przez sąd 14-dniowym terminie. Spółka jednocześnie zapewnia, że „wstępna ocena uzasadnienia żądań zawartych w pozwie wskazuje na ich całkowitą bezzasadność”.

Ostatnio o złożeniu pozwu przeciwko Tauronowi ws. wypowiedzenia umowy na zakup zielonych certyfikatów informował wywodzący się z USA deweloper wiatrowy Invenergy.

Invenergy podkreślił, że będzie dochodzić przed sądem odszkodowania za szkody wynikłe z rozwiązania umów na zakup energii z jego farm wiatrowych, które działają w naszym kraju, a także umów na zakup certyfikatów, które otrzymywał za produkcję zielonej energii. W sumie wartość roszczeń Invenergy ma sięgać aż 1,2 mld zł. 

Tauron odpowiedział, że „te spory powinny zostać rozstrzygnięte zgodnie z obowiązującym prawem prawomocnym wyrokiem sądowym” i przyznaje, że aktualnie toczą się postępowania, których przedmiotem jest ustalenie skuteczności rozwiązania umów.

Jak dotąd został rozstrzygnięty jeden spór między PE-PKH, a właścicielami farm wiatrowych w sądzie pierwszej instancji. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Dobiesław Wind Invest sp. z o.o., będącej spółką z Grupy Enerco, przeciwko PE-PKH.

Wcześniej sprawę przeciwko Tauronowi skierowała do sądu również grupa właścicieli małych elektrowni wodnych. Więcej na ten przyczyn i efektów sądowego postępowania w tej sprawie w artykule: Producenci zielonej energii wygrali sprawę z Tauronem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Pan Deweloper |
Towarzyszu Tchórzewski w zębach mi przyniesiesz moja kasę :
Windturbiness |
Smutne jest to że za decyzje pisu zapłacimy wszyscy a mali Polscy inwestorzy zbankrutują bo zagraniczni inwstorzy swoje odbiorą z nawiązką
. |
pisowskie przygłupy, czego nie dotkną to obracają w g..no
jojo |
Dla zainteresowanych poprzednimi poczynaniami Tauronu Sprzedaż z operatorami MEW , do których link jest na końcu artykułu , podaję namiar sygnatury wyroku XVII AmE 11/15 z 26 lipca 2016 r. SOKiK w Warszawie od którego T.S. się podobno odwołał . W/g mnie Tauron Sprzedaż wcale nie wygląda tak krystalicznie jak to opisuje rzeczniczka prasowa Tauronu Sprzedaż
zeon |
W takim razie kiedy osoby odpowiedzialne za podpisanie takich umów zostaną pociagniete do odpowiedzialności za działalność na szkodę Tauron ?!?

Giełda OZE

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...

Projekty budowlane biogzowni

Projekty budowlane biogazowni. Od opracowania koncepcji technologicznej poprzez uzyskanie decyzji śr czytaj dalej...

Dokumentacja Prosument II

Wykonuję dokumentację techniczną systemów fotowoltaicznych do programu Prosument II. Krótkie termi czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV z wygraną aukcją i możliwą dotacją.

Sprzedamy Sp. z o.o. z projektem PV o mocy 0,54 MW z wygraną aukcją oraz z możliwą dotacją - obecn czytaj dalej...