Kolejny pozew dewelopera wiatrowego przeciwko Tauronowi

Kolejny pozew dewelopera wiatrowego przeciwko Tauronowi
Farma wiatrowa w Zagórzu / foto: Tauron
REKLAMA

Tauron poinformował o otrzymaniu pozwu od dewelopera wiatrowego Gorzyca Wind Invest w związku z rozwiązaniem kontraktu na zakup zielonych certyfikatów.

Jak podaje Tauron, Gorzyca Wind Invest wniosła o zapłatę odszkodowania w kwocie 39,7 mln zł oraz ustalenie odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć w przyszłości z czynów niedozwolonych, w tym z czynów nieuczciwej konkurencji, o wartości szacowanej przez spółkę powodową na kwotę 465,9 mln zł.

 Podstawą faktyczną żądania pozwu, według twierdzeń spółki powodowej, jest wypowiedzenie przez spółkę zależną Emitenta: Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie umów długoterminowych na zakup energii elektrycznej i praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia, a łączna kwota przyszłej szkody poniesionej przez wszystkie spółki grupy Wind Invest wyniesie według twierdzeń spółki powodowej 1 212,9 mln zł – czytamy w wiadomości opublikowanej przez Taurona. 

Tauron informuje, że przystąpił do analizy treści pisma i załączonych dokumentów oraz przygotowania odpowiedzi na pozew w zakreślonym przez sąd 14-dniowym terminie. Spółka jednocześnie zapewnia, że „wstępna ocena uzasadnienia żądań zawartych w pozwie wskazuje na ich całkowitą bezzasadność”.

Ostatnio o złożeniu pozwu przeciwko Tauronowi ws. wypowiedzenia umowy na zakup zielonych certyfikatów informował wywodzący się z USA deweloper wiatrowy Invenergy.

Invenergy podkreślił, że będzie dochodzić przed sądem odszkodowania za szkody wynikłe z rozwiązania umów na zakup energii z jego farm wiatrowych, które działają w naszym kraju, a także umów na zakup certyfikatów, które otrzymywał za produkcję zielonej energii. W sumie wartość roszczeń Invenergy ma sięgać aż 1,2 mld zł. 

Tauron odpowiedział, że „te spory powinny zostać rozstrzygnięte zgodnie z obowiązującym prawem prawomocnym wyrokiem sądowym” i przyznaje, że aktualnie toczą się postępowania, których przedmiotem jest ustalenie skuteczności rozwiązania umów.

Jak dotąd został rozstrzygnięty jeden spór między PE-PKH, a właścicielami farm wiatrowych w sądzie pierwszej instancji. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Dobiesław Wind Invest sp. z o.o., będącej spółką z Grupy Enerco, przeciwko PE-PKH.

Wcześniej sprawę przeciwko Tauronowi skierowała do sądu również grupa właścicieli małych elektrowni wodnych. Więcej na ten przyczyn i efektów sądowego postępowania w tej sprawie w artykule: Producenci zielonej energii wygrali sprawę z Tauronem.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (5)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Pan Deweloper |
Towarzyszu Tchórzewski w zębach mi przyniesiesz moja kasę :
Windturbiness |
Smutne jest to że za decyzje pisu zapłacimy wszyscy a mali Polscy inwestorzy zbankrutują bo zagraniczni inwstorzy swoje odbiorą z nawiązką
. |
pisowskie przygłupy, czego nie dotkną to obracają w g..no
jojo |
Dla zainteresowanych poprzednimi poczynaniami Tauronu Sprzedaż z operatorami MEW , do których link jest na końcu artykułu , podaję namiar sygnatury wyroku XVII AmE 11/15 z 26 lipca 2016 r. SOKiK w Warszawie od którego T.S. się podobno odwołał . W/g mnie Tauron Sprzedaż wcale nie wygląda tak krystalicznie jak to opisuje rzeczniczka prasowa Tauronu Sprzedaż
zeon |
W takim razie kiedy osoby odpowiedzialne za podpisanie takich umów zostaną pociagniete do odpowiedzialności za działalność na szkodę Tauron ?!?

Giełda OZE

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha

Ziemia pod PV lub wiatr. Działki; 20, 30, 40 i 56 ha. Klasa ziemi IV-VI. Lubelskie i Podkarpackie. D czytaj dalej...

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę

Sprzedam projekt FW 1 MW z pozwoleniem na budowę. kontakt 607 64 64 64 czytaj dalej...

Sprzedaż dokumentacji pod budowę elektrowni PV 0,5 MW z wygraną aukcją (394 zł)

Sprzedam pełną dokumentację wraz z pozwoleniem na budowę i wygraną aukcją ( 394 zł.) na budowę elekt czytaj dalej...

Ekipa montażowa poszukuje zleceń

Doświadczona ekipa montażowa poszukuje zleceń na montaże PV. Zlecenia w centralnej Polsce bez kosztó czytaj dalej...