Krajowy miks energii. W czerwcu więcej wiatru niż w styczniu

Krajowy miks energii. W czerwcu więcej wiatru niż w styczniu
Fot. Staffan Enbom, flickr cc
REKLAMA

Mimo, że w lecie tradycyjnie notowany jest spadek produkcji i udziału energetyki wiatrowej w krajowym miksie wytwarzania, tym razem wynik „wiatrówki” za ubiegły miesiąc jest lepszy niż na początku br.

Udział energetyki wiatrowej w krajowym miksie energii elektrycznej w czerwcu br. wyniósł 8,30 proc. wobec 6,64. w maju, 9,78 proc. w kwietniu, 8,23 proc. w marcu czy 8,59 proc. w lutym, a także wobec 7,04 proc. w styczniu br.

W stosunku do wyniku sprzed roku wynik energetyki wiatrowej jest dwukrotnie lepszy, W czerwcu 2016 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały udział produkcji z wiatru na poziomie tylko 4,8 proc. W ubiegłym miesiącu działające w kraju farmy wiatrowe wyprodukowały w sumie 1051 GWh energii elektrycznej wobec 605 GWh w czerwcu 2016 r.

Udział źródeł zaliczonych do grupy "inne odnawialne" w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce w ubiegłym miesiącu wyniósł jedynie 0,09 proc. i był podobny jak w poprzednich miesiącach, a także przed rokiem.

Natomiast udział niewliczonych do powyższej kategorii zawodowych elektrowni wodnych w ubiegłym miesiącu sięgnął 1,15 proc. wobec 2,02 proc. miesiąc wcześniej.

Zawodowe elektrownie wodne wyprodukowały 146 GWh wobec 143 GWh w czerwcu 2016 r., natomiast OZE zaliczone do grupy „inne odnawialne” wytworzyły 12 GWh, czyli tyle samo, ile we wcześniejszym miesiącu i w czerwcu ubiegłego roku.

Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki zainstalowana moc OZE w Polsce na koniec I kwartału br. wzrosła do 8440,459 MW wobec 8415,5 MW na koniec 2016 r.

Potencjał energetyki wiatrowej w pierwszych trzech miesiącach br. wzrósł tylko o 5,82 MW, do poziomu 5813,2 MW.

W ubiegłym miesiącu dominującym źródeł energii w krajowym miksie wytwarzania były elektrownie pracujące na węglu kamiennym (47,49 proc.), następnie elektrownie korzystające z węgla brunatnego (33,25 proc.), elektrownie zaliczone przez PSE do grupy „przemysłowe” (5,69 proc.) oraz zawodowe elektrownie gazowe (4,02 proc.).

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (9)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Seb |
I to właśnie boli cwaniaczków z Big Energy, później ten ból dupy promieniuje na nierząd na wiejskiej, i ich pionków. Mniej kaski do podziału między swojaczków.
.. |
i co na to pan Witczak?
. |
„ szokujące gigantyczne " 3,5 % ?!?!? Ale jaki piękny propagandowy tytuł - a dlaczego zgodnie z prawda nie jest napisane „ W czerwcu mniej wiatru niż w lutym i kwietniu ” ? I cieszmy się że maj i czerwiec to ulewy, bo dzięki temu mamy więcej wody w rzekach i pewne jest że nie będzie zapaści w produkcji jak w 2015 roku.
. |
Ale najgorsza wiadomość jest tutaj - „ Udział źródeł zaliczonych do grupy "inne odnawialne" w wytwarzaniu energii elektrycznej w Polsce w ubiegłym miesiącu wyniósł jedynie 0,09 proc. i był podobny jak w poprzednich miesiącach, a także przed rokiem. " - TAK - inne odnawialne ( poza wiatrem i wodą ) - 0,09 % miksu energetycznego. Nie mamy biomasy ( współspalanie słusznie spacyfikowaliśmy ) , nie mamy biogazowni, wykorzystywania biogazu ze składowisk śmieci i oczyszczalni wody, nie mamy offshoru, nie mamy fotowoltaiki, nie mamy małej wody, nie mamy małych domowych wiatraków - mamy tylko patologicznie drogie wiatraki. Na szczęście jest nowelizacja oraz poselska ws zielonych i błękitnych - i skończą się umowy wieloletnie gdzie zielone po 200-300 zł i skończą się błękitne po 400 zł. Idzie czas dla FIT i FIP dla stabilnych i naprawdę ekologicznych źródeł. A PV jest już takie tanie, że odnajdzie się w aukcjach i klastrach. I wyjcie hejterzy. Wczoraj na budynku Sądu Najwyższego był wyświetlany napis - Ten sąd jest nasz ( POPSL ) . Parafrazując - „ OZE JEST NASZE, A NIE LOBBYSTÓW ".
. |
Komentarze z 11:12 i 11:24 nie są mojego autorstwa
... |
Do.. : jak zmieni się władza to Januszek przeprosi się z wiatrakami i będzie trollować antywiatrakowców z PiS
MojaPV |
Jakoś nie mogę odszukać tekstu z lutego gdzie napisano o fatalnym wyniku generacji wiatrowej w styczniu - dziwne! Mimo przyrostu mocy spadek produkcji w styczniu. Za to jest tekst, że w czerwcu lepiej niż w styczniu :) no taka logika ;)
.. |
niczego nie było i niczego nie bedzie :-) Jedyne co potraficie to niszczyć, patalachy dobrozmianowe !
PisowskiPawianPR |
Januszku lepiej zajmij sie szukaniem swoich przodkow na galeziach baobabow w czarnej afryce;)

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

PILNIE zlecę montaż KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH

Zlecę montaż instalacji solarnych w budynkach mieszkalnych na terenie powiatu Myszkowskiego. Zape czytaj dalej...

Sprzedam kartę Fronius Data Menager 2.0

Sprzedam kartę wifi do inwertera Fronius. Nowa, nigdy nie używana. Pozostałość po inwestycji - stąd czytaj dalej...

Doświadczona ekipa monterów PV

Jesteśmy doświadczoną ekipą monterów PV (również solary i pompy ciepła). Wykonamy zlecone instalacj czytaj dalej...

Wykonanie, budowa PV

Firma z doświadczeniem przyjmie zlecenie budowy na terenie Polski instalacji fotowoltaicznych (z wył czytaj dalej...