Orlen szuka wykonawcy mikroinstalacji wiatrowych

Orlen szuka wykonawcy mikroinstalacji wiatrowych
Fot. Orlen

PKN Orlen poinformował o rozpoczęciu procesu wyboru dostawcy w zakresie budowy elektrowni wiatrowych, które mają jednocześnie pełnić funkcję „witacza” i masztu reklamowego. To kolejne instalacje OZE, dzięki którym polski koncern paliwowy chce ograniczać koszty funkcjonowania swoich stacji. 

Orlen zapewnia, że to jego kolejny krok w kierunku zwiększania samowystarczalności energetycznej jego obiektów w sieci detalicznej. Wytworzona energia w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw. Ewentualne nadwyżki mogą zostać wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej.

Inwestycja zostanie zrealizowana w formule „pod klucz” (EPC) i obejmować będzie całość prac projektowych i budowlanych, łącznie z procedurami związanymi z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przyłączeniem elektrowni wiatrowych o pionowej osi obrotu.

REKLAMA

Skąd wybór właśnie takiej technologii? – Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy niskiej prędkości wiatru pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok. Konstrukcje o pionowej osi charakteryzują się mniejszym poziomem hałasu od swoich tradycyjnych odpowiedników o poziomej osi. W związku z tym eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji – zapewnia Orlen.

Orlen przyjął, że turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy w zakresie 20-40 kW umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania stacji benzynowych na energię elektryczną, a jednocześnie ma stanowić funkcję „witacza”, masztu reklamowego.

REKLAMA

Zgodnie z założeniami projektu turbina wiatrowa ma zostać wyposażona w system SCADA rejestrujacy warunki atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru, temperaturę powietrza, wilgotność powietrza czy ciśnienie atmosferyczne, jak i parametry pracy takie jak prędkość obrotową wirnika, napięcie oraz natężenie po stronie stałoprądowej i zmiennoprądowej. 

Instalacja pilotażowych siłowni wiatrowych o pionowej osi obrotu i mocy do 40 kW jest planowana na stacjach PKN Orlen na 2018 r.

Tymczasem Orlen ma już za sobą montaż instalacji fotowoltaicznych na pierwszych dachach swoich stacji. Plan koncernu paliwowego przewidywał montaż instalacji fotowoltaicznych na stacjach benzynowych m. in. w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu, Bielsku-Białej, miejscowości Guzów przy trasie Sochaczew-Mszczonów, a także w Krakowie i Katowicach.

Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Orlen zapewnia, że w tym przypadku monitorowane są wszystkie najważniejsze parametry instalacji i dokonywane są niezbędne korekty.

Orlen sygnalizował ponadto zainteresowanie wdrożeniem pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej. – Zabudowa układu magazynowania energii elektrycznej stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych OZE. Instalacja pilotażowej jednostki, wyposażonej w akumulatory energii pozwoli na oszacowanie potencjału wykorzystania magazynu do integracji OZE – informował polski koncern paliwowy. 

red. gramwzielone.pl