Baterie od BMW na holenderskiej farmie wiatrowej
Niemiecki koncern motoryzacyjny dostarczył baterie, które są stosowane w elektrycznych modelach BMW, do magazynów energii pracujących przy farmie wiatrowej należącej do holenderskiej spółki szwedzkiego koncernu Vattenfall.
Magazyny energii złożone z baterii w wysokonapięciowej technologii HVS (High Voltage Systems), które są również wykorzystywane w elektrycznym modelu i3 i które BMW produkuje w Dingolfing w Bawarii, zostały zainstalowane na farmie wiatrowej Prinses Alexia w holenderskim Zeewolde.
W tym roku BMW wprowadza nową wersję elektrycznych i3, w których baterie o pojemności 21,6 kWh stosowane w poprzedniej wersji zostaną zastąpione bateriami o pojemności 33,4 kWh – jak zapewnia BMW – przy zachowaniu tego samego rozmiaru.
Moc magazynów energii na farmie wiatrowej Zeewolde wynosi na razie 3 MW, a docelowo zostanie rozbudowana do 12 MW. Wykonawca tej inwestycji nie podaje, jaka jest pojemność tych urządzeń i o ile zostanie zwiększona.
Dla spółki Alfen, która jest generalnym wykonawcą, to już drugi tego rodzaju projekt wykonany przy holenderskiej farmie wiatrowej. Wcześniej zainstalowała magazyn energii o mocy 1 MW przy farmie wiatrowej Giessenwind w Giessenburg.
Nuon, do którego należy farma wiatrowa Princes Alexia, już kreśli kolejne plany związane z technologią magazynowania energii.
Docelowo spółka należąca do szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall ma osiągnąć do roku 2050 neutralność jeśli chodzi o emisję CO2.
– Ta inwestycja pozwoli nam na bardziej elastyczne wykorzystanie OZE bez marnowania energii. I patrzymy dalej. Na przykład planujemy wykorzystanie magazynów energii w gospodarstwach domowych, które posiadają dachowe instalacje fotowoltaiczne. W ten sposób mieszkańcy mogą wykorzystać energię, którą produkują w ciągu dnia np. do ładowania samochodów w porze nocnej – komentuje Boudewijn Tjeertes z Nuon.
Kolejny przemysłowy magazyn energii, którego realizację planuje Vattenfall, ma działać przy farmie wiatrowej Pen y Cymoedd w Walii. W tym wypadu moc magazynu energii ma sięgnąć 22 MW, a inwestycja zostanie zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).
Trzeci magazyn energii ma powstać przy farmie wiatrowej, której budowę Szwedzi planują w pobliżu Hamburga.
W tym roku szwedzki koncern energetyczny informował ponadto, że za pośrednictwem Nuon zbuduje przy posiadanych w Holandii farmach wiatrowych instalacje fotowoltaiczne. Więcej na ten temat w artykule: Vattenfall postawi koło wiatraków elektrownie PV. Sfinansuje je z crowdfundingu.
red. gramwzielone.pl