PSEW: cel na 2020 r. nieosiągalny bez nowych wiatraków

PSEW: cel na 2020 r. nieosiągalny bez nowych wiatraków
Fot. Senvion

Przez ostatnie 10 lat w naszym kraju zbudowany został potencjał odnawialnych źródeł energii będący w stanie wytwarzać nieco ponad 20 TWh zielonej energii rocznie, tymczasem by zrealizować cel 2020 w sektorze elektroenergetycznym, trzeba tej energii wytworzyć ponad 30 TWh. Wciąż więc jesteśmy daleko, a wdrożenie systemu aukcyjnego zahamowało inwestycje w OZE na półtora roku ocenia Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

PSEW podkreśla, że w publicznej dyskusji wielokrotnie mylone są wskaźniki dotyczące udziału odnawialnych źródeł energii w sektorze elektroenergetyki, udziału OZE w energetyce oraz kwoty obowiązkowego umorzenia zielonych certyfikatów.

Polska będzie rozliczana z realizacji 15 proc. celu udziału OZE w energetyce. By ten cel osiągnąć, została określona trajektoria rocznych celów w sektorze paliw, ciepła i elektroenergetyki, które łącznie mają dać właśnie 15 proc. Dla sektora energetyki wiatrowej ważny jest cel w sektorze elektroenergetyki, który dla 2020 roku wynosi 19,13 proc.

REKLAMA

Z kolei wskaźniki obowiązku umorzenia zielonych certyfikatów stanowią jedno z narzędzi mających wspierać rozwój elektroenergetyki odnawialnej na drodze osiągnięcia celu 2020 – przypomina stowarzyszenie reprezentujące krajową branżę wiatrową i zaznacza, że dane dotyczące mocy zainstalowanej w sektorze OZE, które są przytaczane w analizach rządowych, nie obrazują w pełni skali problemu. Po pierwsze dlatego, że cele roczne są mierzone produkcją, a nie mocą zainstalowaną. Po drugie zaś wsparcie sektora OZE w postaci zielonych certyfikatów rozliczane jest także w oparciu o MWh, a nie zainstalowane MW.

– Analiza wykonana przez PSEW pokazuje, że na przestrzeni ostatnich 6 lat, roczny cel udziału zielonej energii w krajowym zużyciu brutto energii był przekroczony w 2012, 2014 i 2015, podczas gdy produkcja zielonej energii była niższa niż wielkość wynikająca z celu rocznego w latach 2010, 2011, 2013. Prognoza wskazuje też, że nie został osiągnięty wymagany poziom w roku 2016. Nie ma więc mowy o nadmiernym rozwoju sektora OZE. Pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku udział energii OZE w krajowym zużyciu energii wyniósł 13,54 proc. Oznacza to wzrost o zaledwie 0,01 proc. przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Wynika to z dramatycznego zahamowania tempa rozwoju nowych inwestycji OZE w Polsce – tłumaczy Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

REKLAMA

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki potencjał OZE w Polsce w I kwartale 2017 r. wzrósł o niecałe 26 MW. Łączna moc zainstalowanych w naszym kraju elektrowni wiatrowych wzrosła w I kwartale br. z 5807,416 MW do 5813,236 MW, czyli o zaledwie 5,82 MW. Dla porównania w analogicznym okresie 2016 roku moc zainstalowana elektrowni wiatrowych wzrosła o 850 MW.

Tymczasem zakładany cel, który przyjęto na 2017 r. w rządowym Krajowym Planie Działań, wynosi 14,68 proc.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej przeprowadza co kwartał analizę pokazującą stopień realizacji planowanej trajektorii rocznych celów OZE oraz prognozę tego, jak daleko nam jeszcze do osiągnięcia celu 2020. 

Kliknij, aby powiększyć >>

red. gramwzielone.pl