Powstało największe na świecie połączenie między morskimi wiatrakami

Powstało największe na świecie połączenie między morskimi wiatrakami
Fot. ABB
REKLAMA

ABB uruchomiło i oddało do użytku połączenie energetyczne DolWin2 między morskimi elektrowniami wiatrowymi i siecią holendersko-niemieckiego operatora TenneT.

DolWin2 jest trzecim, po BorWin1 i DolWin1, projektem morskiego połączenia energetycznego zrealizowanym przez ABB dla TenneT w niemieckiej części Morza Północnego. Linia wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) łączy morskie farmy wiatrowe z siecią na lądzie i może dostarczyć energię ze źródeł odnawialnych w ilości pozwalającej na zasilenie ponad miliona gospodarstw domowych.

ABB zaznacza, że projekt DolWin2 jest realizowany w ramach niemieckiej transformacji energetycznej Energiewende, która zakłada, że do 2030 roku powstaną morskie elektrownie wiatrowe o mocy 6,5 GW, a do 2030 roku o mocy 15 GW.

HVDC jest technologią preferowaną ze względu na niezawodność i efektywność przesyłu dużych ilości energii na znaczne odległości przy minimalnych stratach. Ten system sprawdza się idealnie przy łączeniu odległych instalacji pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych z siecią elektroenergetyczną – komentuje Claudio Facchin, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Energetyki ABB.

916-megawatowe (MW) łącze wykorzystuje opartą na przekształtniku VSC technologię HVDC Light® firmy ABB. Na platformie znajdującej się około 45 km od brzegu wybudowano stację przekształtnikową 320 kV, która może połączyć trzy morskie farmy wiatrowe z siecią elektroenergetyczną w Niemczech.

W ramach zamówienia ABB było odpowiedzialne za projekt, dostawę, instalację i uruchomienie kompaktowych morskich i lądowych stacji przekształtnikowych, a także podmorskich i podziemnych systemów kablowych.

ABB podkreśla, że 20 lat temu jako pierwsze wprowadziło technologię HVDC Light opartą na rozwiązaniu VSC. Spośród 25 instalacji VSC HVDC uruchomionych w różnych częściach świata, ABB zrealizowało 19, stając się liderem w tym obszarze. Ta technologia pozwala obecnie na osiągnięcie maksymalnego napięcia ±640 kV i przesłanie 3000 MW.

ABB zaznacza, że to wystarczająca ilość energii do zasilenia kilku milionów gospodarstw domowych na odległość ponad 2 tys. kilometrów. Konstrukcja systemu umożliwia stosowanie kompaktowych stacji przekształtnikowych, co jest szczególnie korzystne w przypadku morskich farm wiatrowych oraz interkonektorów.

Lokalizacja połączenia DolWin2. Fot. ABB.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
SPS |
B. dobry pomysł. HVDC i podziemne kable przesyłające energię na duże odległości - efektywnie i praktycznie. Rozbudowa sieci powinna uwzględniać tę technologię.

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

kabel solarny 6 mm kw. TUV 1500 V cena 600 EUR/km

Kable solarne 2,5 -16 mm kw w kolorze czarnym, czerwonym i żółto-zielonym. Certyfikowane przez TUV R czytaj dalej...

panele 270W TIER1* cena 0,31 EUR

Dostawy kontenerowe prosto od producenta TIER 1* bezpośrednio na plac budowy. W celu omówienia szcze czytaj dalej...

Wydzierżawimy działki pod Farmy Fotowoltaiczne PV

Wydzierżawimy działki pod farmy fotowoltaiczne PV. Wymagana powierzchnia działki min 2 ha oraz brak czytaj dalej...

Sprzedam moduły PV: Suntech Recom Amerisolar

Sprzedamy moduły PV uznanych producentów . Jesteśmy bezpośrednim importerem. Poszukujemy przedstawic czytaj dalej...