Pierwsza morska farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym

Pierwsza morska farma wiatrowa na Morzu Śródziemnym
Fot. Senvion
REKLAMA

Nie japońsko-duńskie konsorcjum MHI Vestas, jak początkowo zakładano, ale niemiecki Senvion dostarczy turbiny na pierwszą morską farmę wiatrową, która powstanie na Morzu Śródziemnym, u wybrzeży Włoch.

Inwestycja to efekt aukcji przeprowadzonej przez włoskie władze pod koniec ubiegłego roku. Wśród projektów, które zakwalifikowano wówczas do wsparcia, znalazła się morska farma wiatrowa mająca powstać w pobliżu miasta Tarent.

W aukcji dla projektów offshore wprowadzono osobną kategorię, dla której cenę referencyjną ustalono na 165 EUR/MWh. Aukcję wygrała spółka Belenergia, która nie miała konkurencji i która zaproponowała cenę 161,7 EUR/MWh zakładającą minimalny przyjęty przez włoskie władze rabat od ceny referencyjnej.

Dużo niższe stawki w tej samej aukcji zgłosili inwestorzy planujący budowę lądowych farm wiatrowych. Średnia ze zwycięskich ofert wyniosła 66 EUR/MWh przy cenie referencyjnej ustalonej na 110 EUR/MWh. Taryfę dla projektu offshore przyznano nie na 20 lat, jak dla projektów lądowych, ale na 25 lat. 

Belenergia wstępnie przyjęła, że morska farma wiatrowa o nazwie Beleolico będzie się składać z 10 elektrowni wiatrowych MHI Vestas o mocy 3 MW każda. Włoski deweloper podpisał jednak ostatecznie kontrakt na dostawę wiatraków z niemieckim producentem Senvion, który dostarczy turbiny w modelu 3.0M122, umieszczone na wieżach o wysokości 100 metrów. Umowa obejmie również serwisowanie w okresie 25 lat.

Farma wiatrowa Beleolico ma kosztować około 63 mln euro. Aktualnie przyjmuje się, że budowa ruszy w lecie przyszłego roku i zostanie zakończona jesienią 2018 r.

Elektrownie wiatrowe zostaną zainstalowane w niedalekiej odległości od brzegu wynoszącej ok. 100 metrów, na głębokościach sięgających 4-18 m. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Reklama

Baza firm

Znajdź instalatora w swojej okolicy + Dodaj firmę

Giełda OZE

Przejmiemy projekty PV na wczesnym poziomie rozwoju; CAŁA Polska;

Poszukujemy projektów na wczesnym etapie rozwoju: umowa dzierżawy, lub ustalona własność do działki, czytaj dalej...

Montaz farmy PV - Niemcy 3,5MW

Zlecimy ekipie (do 12 osob) montaz konstrukcji PV (CWF) + moduly PV 3,5MW w Niemczech. Praca na rbh. czytaj dalej...

Wydzierżawię działkę pod farmę fotowoltaiczną

Wydzierżawimy działki niezacienione pod farmy fotowoltaiczne. Brak miejscowego planu zagospodarowani czytaj dalej...

Projekt na sprzedaż - biogazownia 0,5 MW

Projekt budowlany biogazowni. Moc 0,5 MW, lokalizacja województwo lubelskie. Projekt uzyskał decyzje czytaj dalej...