Decyzje środowiskowe na wiatraki. Nowe wytyczne GDOŚ

Decyzje środowiskowe na wiatraki. Nowe wytyczne GDOŚ
Fot. Statkraft
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opublikowała zalecenia w zakresie uwzględniania wpływu farm wiatrowych na krajobraz w procedurach oceny oddziaływania na środowisko.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że od września  2015 r. obowiązują nowe przepisy wzmacniające rolę krajobrazu i oceny wpływu przedsięwzięć na krajobraz, które wprowadziła ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.

Zgodnie z tą ustawą przy wydawaniu decyzji środowiskowych na elektrownie wiatrowe – jak zapewnia GDOŚ – powinno analizować się „bezpośredni i pośredni wpływ na krajobraz, w tym krajobraz kulturowy”. – Elementy te zostały dodane do wykonywanego dotychczas zakresu oceny wpływu na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne, zabytki, wzajemne powiązania między tymi elementami i dostępność do złóż kopalin. Jest to poważne wzmocnienie rangi oceny krajobrazowej przedsięwzięć – komentuje Dyrekcja.

GDOŚ wskazuje, że konsekwencją zmian w prawie jest rozszerzenie niezbędnego zakresu raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko o opis krajobrazu, w którym przedsięwzięcie ma być zlokalizowane, a także o uzasadnienie proponowanego przez wnioskodawcę wariantu ze wskazaniem jego oddziaływania na krajobraz.

Wskazówki na temat wykonywania oceny oddziaływania inwestycji w farmy wiatrowe GDOŚ zebrał w dokumencie pt. Zalecenia w zakresie uwzględnienia wpływu farm wiatrowych na krajobraz w procedurach oddziaływania na środowisko, który ma stanowić wsparcie dla organów zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz wydających decyzje lokalizacyjne dla elektrowni wiatrowych.

Dodatkowo GDOŚ zamieścił na swoich stronach opracowanie pt. Analiza stosowanych w innych państwach rozwiązań w zakresie oceny wpływu farm wiatrowych: Czechy, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, USA.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (10)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
sol |
Wydaje mi się, że nikt już nie bedzie składać wniosków o PnB na farmy lądowe w Polsce, bo nie ma możliwości lokalizacyjnych na podstawie obowiązujących przepisów.
Seb |
Myślę że nikt z inwestorów nie ma już ochoty gadać z debilami z RDOSiów którzy nie mają zielonego pojęcia o czymkolwiek, do tego spełniać jakieś nowe abstrakcyjne wymagania.
zefir |
Czyli trzeba zablokować farmy na morzu.
irracjonalista |
Czy emisja infradźwięków nie wpłynie w szaleńczy sposób na migrujące łososie, ten temat należy dogłębnie pogłębić.
Duster |
paradoksalnie im więcej przydrożnych kapliczek z krzyżami w pobliżu planowanego wiatraka tym łatwiej uzasadnić wzajemne powiązania z krajobrazem kulturowym.
Michał |
Oderwanie od rzeczywistości. Chyba jest za dużo etatów w RDOŚu, bo już brakuje im tematów do pracy. O czym my mówimy jeśli nowe przedsięwzięcia w 100% eliminuje ustawa odległościowa. Pewien paradoks bo jeśli zakładając, że znajdzie się miejsce, które sprłnia wymogi ustawy odległościowej co jest niemożliwe, to napewno będzie to miejsce o pięknym krajobrazie. Zero industrializacji żadnych osad ludzkich :)))
elkom |
Nowe środowisko będzie robić farma przed repoweringem
Duster |
Jaki repowering? Jak zachowasz 10h?
elkom |
myślę,że do czasu pierwszych większych reinwestycji problem ten zostanie usunięty,podobno już w najbliższej nowelizacji ustawy oze ma to nastąpić
woka |
Te zalecania są tak niezbędne jak autoalarm we fiacie multipla. Brawo GDOŚ!

Giełda OZE

Kancelaria kupi projekty dla klienta- dużej korporacji PV

Kupimy projekty PV o mocy od 0.8-1 MW tylko (!) po aukcji . Oferty przyjmujemy tylko od właścicieli czytaj dalej...

Sprzedam projekty pV

Posiadamy projekty pV w różnej fazie rozwoju, poszukujemy inwestora zainteresowanego nawiązaniem wsp czytaj dalej...

Poszukujemy inwestorów do współpracy przy realizacji projektówPV

Poszukujemy inwestorów chcących uczestniczyć w realizacji projektów PV na aukcje w roku 2019-2020 po czytaj dalej...

Finansowanie farm PV oraz wiatrowych z wygranymi aukcjami.

Katana Konsulting zaprasza Inwestorów kupujących gotowe projekty OZE z wygranymi aukcjami do aplikow czytaj dalej...