Decyzje środowiskowe na wiatraki. Nowe wytyczne GDOŚ

Decyzje środowiskowe na wiatraki. Nowe wytyczne GDOŚ
Fot. Statkraft

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska opublikowała zalecenia w zakresie uwzględniania wpływu farm wiatrowych na krajobraz w procedurach oceny oddziaływania na środowisko.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że od września  2015 r. obowiązują nowe przepisy wzmacniające rolę krajobrazu i oceny wpływu przedsięwzięć na krajobraz, które wprowadziła ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu.

Zgodnie z tą ustawą przy wydawaniu decyzji środowiskowych na elektrownie wiatrowe – jak zapewnia GDOŚ – powinno analizować się „bezpośredni i pośredni wpływ na krajobraz, w tym krajobraz kulturowy”. – Elementy te zostały dodane do wykonywanego dotychczas zakresu oceny wpływu na środowisko, zdrowie i warunki życia ludzi, dobra materialne, zabytki, wzajemne powiązania między tymi elementami i dostępność do złóż kopalin. Jest to poważne wzmocnienie rangi oceny krajobrazowej przedsięwzięć – komentuje Dyrekcja.

REKLAMA
REKLAMA

GDOŚ wskazuje, że konsekwencją zmian w prawie jest rozszerzenie niezbędnego zakresu raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko o opis krajobrazu, w którym przedsięwzięcie ma być zlokalizowane, a także o uzasadnienie proponowanego przez wnioskodawcę wariantu ze wskazaniem jego oddziaływania na krajobraz.

Wskazówki na temat wykonywania oceny oddziaływania inwestycji w farmy wiatrowe GDOŚ zebrał w dokumencie pt. Zalecenia w zakresie uwzględnienia wpływu farm wiatrowych na krajobraz w procedurach oddziaływania na środowisko, który ma stanowić wsparcie dla organów zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz wydających decyzje lokalizacyjne dla elektrowni wiatrowych.

Dodatkowo GDOŚ zamieścił na swoich stronach opracowanie pt. Analiza stosowanych w innych państwach rozwiązań w zakresie oceny wpływu farm wiatrowych: Czechy, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, USA.

red. gramwzielone.pl