Czesi inwestują w wiatraki

Czesi inwestują w wiatraki
General Electric press

Mimo, że Czesi nie należą do potentatów w produkcji energii wiatrowej, posiadając farmy wiatrowe o mocy jedynie około 300 MW, ich flagowy, państwowy koncern energetyczny realizuje kolejne inwestycje w europejskim sektorze wiatrowym, tym razem przejmując projekty we Francji.

CEZ poinformował o przejęciu znajdujących się na różnym etapie rozwoju 9 projektów farm wiatrowych we Francji od niemieckiego dewelopera ABO Wind. Po sfinalizowaniu tych projektów, moc w energetyce wiatrowej, którą we Francji uruchomi CEZ, wyniesie niemal 100 MW, a w przypadku każdego z uruchomionych wiatraków Czesi będą mieć prawo do sprzedaży energii w 15-letnim okresie w systemie taryf gwarantowanych.

Nadzorowany przez czeskie państwo koncern energetyczny przyjął, że do 2020 r. będzie generować zyski z odnawialnych źródeł energii na poziomie około 3 mld CZK, czyli ok. 114 mln euro.

REKLAMA

Jako obszary potencjalnych inwestycji wskazuje farmy wiatrowe, w tym instalacje na morzu, których na razie Czesi nie mają w swoim portfolio. Do tej pory CEZ zainwestował na rynkach OZE m.in. w Turcji, Bułgarii i Rumunii, gdzie w 2012 r. uruchomił największą w Europie lądową farmę wiatrową o mocy 600 MW.

Pod koniec ubiegłego roku czeski koncern energetyczny CEZ poinformował o zakupie położonych w Niemczech farm wiatrowych o łącznej mocy 85,25 MW. Czesi przejęli farmy wiatrowe na północy Niemiec, których właścicielem była wcześniej spółka wpd AG. Kilka tygodni wcześniej CEZ stał się właścicielem swojej pierwszej farmy wiatrowej na niemieckim rynku – projektu o mocy 12,8 MW zlokalizowanego w południowo-zachodnich Niemczech.

Czeski koncern energetyczny zapewniał wtedy, że jest zainteresowany przejmowaniem kolejnych OZE w Europie i sprawdził już pod tym kątem projekty o łącznej mocy 2,5 GW.

REKLAMA

Kilka lat temu CEZ przymierzał się także do ekspansji na polskim rynku wiatrowym, przejmując w 2011 r. dewelopera Eco-Wind Construction z portfolio projektów szacowanym na 700 MW. Żadnej inwestycji wiatrowej na naszym rynku jednak nie sfinalizował.

CEZ przejmuje start-upy

CEZ inwestuje także w zielone technologie za pośrednictwem swojego funduszu venture-capital o nazwie Inven Capital, którego początkowy budżet ustalono na 180 mln euro.

W ubiegłym roku Inven Capital zainwestował 20 mln euro w mającą siedzibę w Monachium firmę Tado, która pracuje nad rozwiązaniami umożliwiającymi kontrolę systemów ogrzewania i klimatyzacji.

Wcześniej Inven Capital zainwestował w dwie inne niemieckie firmy. Pierwszą inwestycją był zakup udziałów w niemieckiej firmie Sonnen, która obecnie jest już jednym z największych na świecie producentów domowych magazynów energii.

Druga firma, w którą Inven Capital zainwestował m.in. wraz z francuskim EDF, to mający siedzibę w Dreźnie startup Sunfire, który pracuje nad technologiami CHP i power-to-gas. 

red. gramwzielone.pl