Niemcy obniżą taryfy gwarantowane dla energetyki wiatrowej

Niemcy obniżą taryfy gwarantowane dla energetyki wiatrowej
Fot. Enercon

Niemcy obniżą taryfy gwarantowane dla nowych elektrowni wiatrowych na lądzie. To efekt przekroczenia przez energetykę wiatrową w ostatnich dwunastu miesiącach założonego przez rząd w Berlinie potencjału przyłączeń nowych wiatraków.

Zgodnie z niemieckim systemem taryf gwarantowanych (FiT), w przypadku przekroczenia przyjętego przez niemiecki rząd poziomu mocy nowych instalacji – zarówno w lądowej energetyce wiatrowej jak i fotowoltaice za okres 12 miesięcy – automatycznie wdrażane są redukcje stawek FiT dla nowych instalacji.

Ostatnio Niemcy zdecydowali o obniżeniu taryf gwarantowanych dla fotowoltaiki – pierwszy raz od wielu kwartałów – mimo, że łączny potencjał instalacji PV podłączonych do sieci w ostatnich 12 miesiącach nawet nie zbliżył się do założonego przez Berlin poziomu.

REKLAMA

Teraz niemieckie władze zredukują taryfy gwarantowane również dla nowych farm wiatrowych, ale już na skutek przekroczenia przez energetykę wiatrową 12-miesięcznego poziomu nowych przyłączeń, określonego na 3,5 GW. Od maja 2016 r. do kwietnia br. Niemcy uruchomili nowe farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy 4,676 GW. Efekt to planowana redukcja taryf dla kolejnych nowych wiatraków. 

Taryfy dla nowych instalacji, uruchamianych począwszy od 2018 r., zostaną obniżone z obowiązującego na początku br. poziomu 0,0838 EUR/kWh do 0,0749 EUR/kWh, a następnie do 0,0697 EUR/kWh dla farm wiatrowych uruchamianych od października 2018 r.

REKLAMA

Powyższe zmiany taryf nie dotkną instalacji uruchomionych wcześniej, którym przysługuje stała taryfa w okresie 20 lat od uruchomienia.

Obecnie Niemcy przechodzą na wsparcie lądowych farm wiatrowych mechanizmem aukcyjnym, w którym inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych o mocy ponad 750 kW będą musieli konkurować o wsparcie, oferując niższą od konkurencji cenę za energię. Do systemu taryf gwarantowanych, w którym inwestorom przysługuje prawo do stałej, preferencyjnej taryfy w okresie 20 lat, mogą jeszcze wejść projekty, których realizacja została zatwierdzona przez niemieckie władze do końca 2016 r. Niemieckie stowarzyszenie branży wiatrowej BWE szacuje potencjał takich projektów na 8,4 GW.

W pierwszej niemieckiej aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej, którą przeprowadzono w tym roku, wsparciem w postaci stałej ceny za energię nagrodzono projekty o łącznej mocy 807 MW. Średnia cena za energię dla nagrodzonych projektów wyniosła 0,0571 EUR/kWh.

Na przyszły rok niemiecki rząd planuje połączenie części aukcji dla lądowej energetyki wiatrowej i fotowoltaiki, dla której w ostatniej aukcji przeciętne ceny zbliżyły się do 0,06 EUR/kWh. 

red. gramwzielone.pl