EDF sprzedaje aktywa Polsce, inwestuje w energetykę wiatrową
Pod koniec ubiegłego tygodnia PGE potwierdziło, że kupi za 4,5 mld zł polskie aktywa, głównie elektrociepłownie, które należą do francuskiego koncernu energetycznego EDF. Dzięki temu Francuzi uzyskają kolejne środki, które ostatnio przeznaczają w dużej mierze na inwestycje w energetykę odnawialną.
Ostatnio należąca do grupy EDF spółka EDF Energies Nouvelles poinformowała, że przymierza się do repoweringu, czyli wymiany starych elektrowni wiatrowych na nowe, bardziej wydajne urządzenia, m.in. na farmach wiatrowych w Niemczech.
Ma to nastąpić dzięki zapowiedzianemu przez francuski koncern przejęciu dewelopera Futuren, który posiada m.in. przeznaczone do repoweringu farmy wiatrowe o mocy 50 MW w Maroku, a także wiatraki o mocy 140 MW w Niemczech. Jak zastrzega EDF, w pierwszym przypadku repowering będzie konieczny w ciągu 1-1,5 roku, a w drugim – w ciągu 3-4 lat.
Rozwój nowych projektów we Francji trwa od 6 do 8 lat, czyli średnio dwa razy dłużej niż w Niemczech, a projekty podlegające repoweringowi są z reguły ulokowane w najlepszych lokalizacjach i nie wymagane jest ponowne uzyskanie zgód koniecznych w przypadku realizacji projektów od zera.
Przejmowany przez francuski koncern deweloper jest również właścicielem wiatraków we Włoszech i Francji, a łączna moc jego parku wiatrowego wynosi około 330 MW. Dodatkowo Futuren zarządza farmami wiatrowymi w Niemczech o mocy 357 MW, a także posiada portfolio projektów na 400 MW.
EDF przejmie w sumie 67 proc. udziałów w Futuren za cenę 315-320 mln euro i zapewnia, że jest zainteresowany przejęciami kolejnych farm wiatrowych.
Na koniec 2016 r. spółka EDF Energies Nouvelles, która odpowiada za obszar OZE we francuskiej grupie energetycznej, zatrudniała ponad 3,1 tys. osób i zarządzała odnawialnymi źródłami energii o mocy 9,6 GW, z czego 88 proc. stanowiły farmy wiatrowe, a 9 proc. fotowoltaika.
Dzięki przejęciu Futuren EDF zwiększy udział we francuskim rynku farm wiatrowych z 10 do 12 proc., a koncern jest aktywny również na brytyjskim rynku wiatrowym, gdzie ostatnio przejął trzy działające farmy wiatrowe o łącznej mocy 97,7 MW. Dzięki temu EDF zwiększył portfolio farm wiatrowych na Wyspach do 696 MW, które produkują energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 423 tys. domów.
W ostatnich tygodniach Francuzi potwierdzili również budowę ogromnej farmy wiatrowej o mocy 252 MW, która ma powstać w meksykańskim stanie Oaxaca, a także przyłączyli się do konsorcjum realizującego projekt ogromnej farmy fotowoltaicznej o mocy 800 MW, która powstaje w ramach projektu Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park w Dubaju i z której energia będzie sprzedawana po zabezpieczonej wcześniej w aukcji cenie wynoszącej zaledwie 0,0299 USD/kWh.
red. gramwzielone.pl