PGE EO zbada warunki wietrzności na Bałtyku

PGE EO zbada warunki wietrzności na Bałtyku
System LIDAR. Fot. PGE Energia Odnawialna
REKLAMA

PGE Energia Odnawialna rozstrzygnęła przetarg na dwuletnią kampanię pomiarową warunków wietrzności na Morzu Bałtyckim przy użyciu pływającego Lidaru. Badania zostaną przeprowadzone w rejonie planowanej morskiej farmy wiatrowej Baltica. 

PGE EO informuje, że Lidar to nowoczesne urządzenie zamontowane na pływającej trzytonowej platformie o wymiarach 4 x 4 x 4,5 m, służące do pomiaru wiatru przy użyciu wiązek lasera. Dzięki temu, że posiada akumulator ładowany niezależnie przez panele fotowoltaiczne, ogniowo paliwowe i mikro turbiny wiatrowe, może pracować na morzu przez wiele miesięcy.

Spółka wylicza, że jedną z wielu zalet Lidara, w stosunku do tradycyjnego masztu pomiarowego, jest możliwość wykonywania badań dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków. Oprócz precyzyjnego pomiaru prędkości oraz kierunku wiatru urządzenie ma przesyłać poprzez satelitę dane pokazujące wysokość i długość fal oraz kierunek prądów morskich.

Wszystkie zgromadzone informacje pracownicy PGE EO mają odbierać i analizować na bieżąco, logując się na specjalną stronę internetową.

Badania na Bałtyku rozpoczną się jeszcze w tym roku jesienią i pomogą w uzyskaniu pełnej wiedzy na temat możliwej produkcji energii elektrycznej morskiej farmy wiatrowej Baltica. Pomiary będą prowadzone w odległości ok 32 km od Łeby. 

PGE Energia Odnawialna zaznacza, że realizowany przez nią program w obszarze offshore zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1 045,5 MW w wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego i stanowi jedną z opcji strategicznych rozwoju Grupy Kapitałowej PGE po 2020 r.

Najbardziej zaawansowane projekty morskich farm wiatrowych na Bałtyku posiada polska, prywatna grupa energetyczna Polenergia, dysponując już decyzjami środowiskowymi na dwa projekty o łącznej mocy 1,2 GW.

Główną barierą stojącą na drodze do podjęcia finalnych decyzji inwestycyjnych przez PGE czy Polenergię jest niejasność co do zasad wsparcia tego rodzaju inwestycji. Ministerstwo Energii dotąd nie zadeklarowało, czy i ewentualnie kiedy przeprowadzi aukcje, w których będzie premiować morską energetykę wiatrową.

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (2)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Energetyk |
Dopiero teraz? Ja myślałem, że jak chcą budować farmy wiatrowe na morzu to zbadali warunki. Jednak okazuję się, że u nas wszystko na głowie.
ekspert |
Z powodzeniem wystarczą badania roczne plus historia wietrzności z najbliższego punktu pomiarowego na wybrzeżu, charakterystyka mocy i wysokość turbiny.

Giełda OZE

Projekty PV - USŁUGI PROJEKTOWE

MB Projekt Biuro Projektów Technicznych Marcin Banaś to firma mogąca pochwalić się wieloletnim doświ czytaj dalej...

PROJEKTY PV PODLASKIE

Sprzedam projekty pv do 1 MW w województwie podlaskim czytaj dalej...

Udzielamy mikro dotacji na start-UP w branży OZE. Dolnośląskie !

Katana Konsulting zaczyna realizację projektu unijnego mającego na celu "inkubację" 30 prz czytaj dalej...

Aktualne dotacje na mikro i male instalacje OZE.

Katana Konsulting zaprasza firmy produkcyjne oraz właścicieli wynajmujących budynki biurowo-magazyno czytaj dalej...