Ogromna farma wiatrowa na Morzu Północnym z turbinami Senvion

Ogromna farma wiatrowa na Morzu Północnym z turbinami Senvion
Fot. Senvion
REKLAMA

Inwestor planujący budowę ogromnej farmy wiatrowej Trianel Borkum II, która powstanie w niemieckiej części Morza Północnego, zdecydował, że będzie się ona składać z turbin wiatrowych marki Senvion. To sukces niemieckiego producenta na rynku morskich elektrowni wiatrowych zdominowanym dotychczas przez Siemensa czy duńsko-japońskie konsorcjum MHI Vestas.

Na farmę wiatrową Trianel Borkum II niemiecki producent turbin Senvion (wcześniej Repower) dostarczy 32 elektrownie wiatrowe o jednostkowej mocy 6,2 MW, model 6.2M152. Instalację turbin przewidziano na wiosnę 2019 r.

Elektrownie wiatrowe staną na głębokościach sięgających 25-35 metrów, w odległości około 45 km od niemieckiej wyspy Borkum na Morzu Północnym.

Morska farma wiatrowa Trianel Borkum II ma produkować co roku około 800 mln kWh energii elektrycznej, co odpowiada konsumpcji około 210 tys. przeciętnej wielkości niemieckich gospodarstw domowych.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Trianel Borkum II realizuje spółka, w której udziałowcami są spółki EWE AG, Offshore Borkum GmbH, Trianel oraz 17 miejskich spółek energetycznych z Niemiec.

Do tej pory Senvion miał na koncie dostawę morskich turbin wiatrowych o łącznej mocy niemal 800 MW.

W I kwartale 2017 r. niemiecki producent zanotował przychody na poziomie 392 mln euro, co oznaczało wzrost rok do roku o 7,7 proc. EBITDA w piewszych trzech miesiącach br. wyniosła natomiast 21 mln euro, przy marży na poziomie 5,5 proc. Wartość zamówień otrzymanych w I kwartale wyniosła 353 mln euro wobec zamówień na 459 mln euro zebranych w ostatnim kwartale 2016 r. 

Na całkowity potencjał offshore w Europie składały się na koniec 2016 r. turbiny wiatrowe Siemensa o łącznej mocy 8,566 GW, turbiny MHI Vestas o łącznej mocy 2,075 GW, Senvion o mocy 783 MW, Adwen o mocy 660 MW, BARD o mocy 400 MW, WinWInD – 60 MW, GE Renewable Energy (Alstom) – 42 MW, a także turbiny o mocy 46 MW dostarczone przez pozostałych producentów.

Łączny potencjał morskich farm wiatrowych, które uruchomiono do końca 2016 r. w Europie, wyniósł 12,631 GW, z czego na niemieckich wodach terytorialnych działało 4,1 GW. 

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu

Giełda OZE

Sprzedam projekt PV 4MW w trakcie rozwoju - Opolszczyzna

Szukam inwestora lub sprzedam projekt PV 4x1MW na Opolszczyźnie. Posiadam umowę dzierżawy terenu, pr czytaj dalej...

Farma fotowoltaiczna

Projekt farmy fotowoltaicznej 0,96 MW z wygraną aukcją po 380 pln za MW, Podlaskie czytaj dalej...

Montaż 750kWp PV na dachu - NIEMCY, Bawaria

Do realizacji od 5.11.2017 montaz 750kWp na dachu tylko w zakresie DC, jeden dach, blacha trapez (k czytaj dalej...

Montaż farmy PV - NIEMCY

Potrzebuje 12 osob do montazu konstrukcji PV na gruncie - Niemcy, okolice Szczecina. Rozliczenie za czytaj dalej...