Vattenfall uruchamia farmę wiatrową z magazynami energii od BMW

Vattenfall uruchamia farmę wiatrową z magazynami energii od BMW
Farma wiatrowa Pen y Cymoedd. Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny, który ostatnio w energetyce wiatrowej skupia swoje działania głównie na projektach realizowanych na morzu, tym razem uruchomił swoją największą farmę wiatrową na lądzie, którą dodatkowo wyposaży w magazyny energii.

Największa lądowa farm wiatrowa Vattenfall rozpoczęła pracę w południowej Walii. Projekt Pen y Cymoedd składa się z 76 elektrowni wiatrowych, które mają produkować w skali roku 230 GWh energii elektrycznej. Taka ilość odpowiada konsumpcji generowanej przez około 188 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, licząc, że ich średnia konsumpcja to 4 MWh w skali roku.

Pracę farmy wiatrowej Pen y Cymoedd będą wspierać magazyny energii, które dostarczy BMW. Zastosowanie tysiąca zestawów baterii, każdy o mocy 33 kWh, wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych BMW i3 pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).

Magazynowanie energii i stabilność sieci to najważniejsze kwestie w nowym świecie energii. Chcemy wykorzystać elektrownie, w których produkujemy energię ze źródeł odnawialnych, w celu transformacji rynku energetycznego, ułatwiając ich integrację dzięki magazynowaniu energii. Oddzielenie generacji od konsumpcji i powiązanie konsumpcji w różnych sektorach to temat przewodni naszych prac – komentuje Gunnar Groebler, szef działu wiatrowego Vattenfall.

W ubiegłym roku Vattenfall podjął decyzję, że w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w energetykę wiatrową w sumie 5 mld euro.

Inne magazyny energii, które dla szwedzkiego koncernu dostarczy BMW, staną przy farmie wiatrowej Prices Alexia k. Amsterdamu oraz przy farmie wiatrowej, która powstanie w okolicy Hamburga.

Ostatnio szwedzki koncern energetyczny informował ponadto, że poprzez swoją holenderską spółkę Nuon zbuduje przy posiadanych w Holandii farmach wiatrowych instalacje fotowoltaiczne. Więcej na ten temat w artykule: Vattenfall postawi koło wiatraków elektrownie PV. Sfinansuje je z crowdfundingu.

Budowa farmy wiatrowej Pen y Cymoedd:

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Oto przyszłość wiatrowki

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...