Vattenfall uruchamia farmę wiatrową z magazynami energii od BMW

Vattenfall uruchamia farmę wiatrową z magazynami energii od BMW
Farma wiatrowa Pen y Cymoedd. Fot. Vattenfall
REKLAMA

Szwedzki koncern energetyczny, który ostatnio w energetyce wiatrowej skupia swoje działania głównie na projektach realizowanych na morzu, tym razem uruchomił swoją największą farmę wiatrową na lądzie, którą dodatkowo wyposaży w magazyny energii.

Największa lądowa farm wiatrowa Vattenfall rozpoczęła pracę w południowej Walii. Projekt Pen y Cymoedd składa się z 76 elektrowni wiatrowych, które mają produkować w skali roku 230 GWh energii elektrycznej. Taka ilość odpowiada konsumpcji generowanej przez około 188 tys. brytyjskich gospodarstw domowych, licząc, że ich średnia konsumpcja to 4 MWh w skali roku.

Pracę farmy wiatrowej Pen y Cymoedd będą wspierać magazyny energii, które dostarczy BMW. Zastosowanie tysiąca zestawów baterii, każdy o mocy 33 kWh, wykorzystywanych wcześniej w elektrycznych BMW i3 pozwoli na magazynowanie nadwyżek produkowanej energii i na lepszą współpracę farmy wiatrowej z siecią elektroenergetyczną. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach zamówionej przez brytyjski rząd usługi EFR (Enhanced Frequency Response).

Magazynowanie energii i stabilność sieci to najważniejsze kwestie w nowym świecie energii. Chcemy wykorzystać elektrownie, w których produkujemy energię ze źródeł odnawialnych, w celu transformacji rynku energetycznego, ułatwiając ich integrację dzięki magazynowaniu energii. Oddzielenie generacji od konsumpcji i powiązanie konsumpcji w różnych sektorach to temat przewodni naszych prac – komentuje Gunnar Groebler, szef działu wiatrowego Vattenfall.

W ubiegłym roku Vattenfall podjął decyzję, że w ciągu najbliższych 5 lat zainwestuje w energetykę wiatrową w sumie 5 mld euro.

Inne magazyny energii, które dla szwedzkiego koncernu dostarczy BMW, staną przy farmie wiatrowej Prices Alexia k. Amsterdamu oraz przy farmie wiatrowej, która powstanie w okolicy Hamburga.

Ostatnio szwedzki koncern energetyczny informował ponadto, że poprzez swoją holenderską spółkę Nuon zbuduje przy posiadanych w Holandii farmach wiatrowych instalacje fotowoltaiczne. Więcej na ten temat w artykule: Vattenfall postawi koło wiatraków elektrownie PV. Sfinansuje je z crowdfundingu.

Budowa farmy wiatrowej Pen y Cymoedd:

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
alladyn-solar-batt |
Oto przyszłość wiatrowki

Giełda OZE

Poszukuję Inwestora 2MW PV i 2MW Biogazownia

Inwestycja zlokalizowna w okolicach Zielonej Gory, posiadamy 3 lokalizacje pod biogazownie łącznie m czytaj dalej...

Sprzedam 600 kW PV na dachu

Sprzedam spółkę celową. 600 kW PV na dachu z przyznaną dotacją i wygraną aukcją. czytaj dalej...

Biogazownię rolniczą

Sprzedam biogazownię rolniczą o mocy 0,8 MWh czytaj dalej...

Sprzedam projekt PV 0,99 MW

Chcielibyśmy zaproponować Państwu sprzedaż projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 0,99 MW. Proje czytaj dalej...