FNEZ: czas na aukcje dla offshore na 2 GW

FNEZ: czas na aukcje dla offshore na 2 GW
Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ)
REKLAMA

Polski przemysł domaga się od rządu i parlamentu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na polskich obszarach morskich. Krajowy potencjał produkcyjny komponentów morskich wiatraków, statków i kabli, a także zawansowanie projektów inwestycyjnych predestynuje Polskę do bycia liderem rozwoju tej technologii na Morzu Bałtyckim. Dla polskiego przemysłu oznacza to kilkudziesięciomiliardowe korzyści i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy. Dynamiczny rozwój nowego sektora może zablokować tylko zła polityka ocenia Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) zwraca uwagę, że w ostatnich latach zniknęła ostatnia poważna bariera dla rozwoju farm wiatrowych na polskich obszarach morskich, czyli bardzo wysoki koszt wytwarzania energii w tej technologii.

4 lata temu premier Donald Tusk zablokował rozwój morskich projektów ze względu na zbyt duży ówcześnie koszt, przekraczający 150 euro za 1 MWh energii, ale dziś ten argument przestał być aktualny. Ostatnie aukcje dla morskich farm wiatrowych na europejskich akwenach zakończyły się na poziomie od 50 do 70 euro/MWh. Czas więc na dobrą zmianę i ogłoszenie polskich aukcji na ponad 2 GW zaawansowanych w przygotowaniu projektów. Krajowi i zagraniczni inwestorzy, a także instytucje finansowe zapewniają, że będą pieniądze na ich realizację – komentuje prezes FNEZ Maciej Stryjecki.    

FNEZ ocenia, że stworzenie stabilnych warunków dla realizacji polskich morskich farm wiatrowych to ogromna szansa na zwiększenie konkurencyjności i dalszy rozwój polskiego przemysłu.

Podczas ostatniej konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbyła się w dniach 27-28 lutego br. w Warszawie, przedstawiciele Porozumienia Polskiego Przemysłu Morskiej Energetyki, skupiającego wszystkich najważniejszych producentów konstrukcji morskich, statków i kabli, podkreślali, że mają szansę na zdominowanie rynku na Morzu Bałtyckim.

Ich zdaniem pozwoli to na zwielokrotnienie produkcji, co przełoży się na dynamiczny wzrost zatrudnienia. Aby jednak móc inwestować w nowe linie produkcyjne, niezbędne jest jak najwcześniejsze podpisanie kontraktów na nowe, polskie projekty. Do tego potrzebne są jednak decyzje inwestycyjne, dziś wstrzymywane ze względu na niestabilność otoczenia politycznego i prawnego.

Uczestnicy zorganizowanej przez FNEZ konferencji zaapelowali do rządu i parlamentu o jak najszybsze rozpoczęcie merytorycznej dyskusji o przyszłości polskiej energetyki, która przełoży się na dobre rozwiązania legislacyjne.

Nie ma bowiem żadnych racjonalnych argumentów, żeby nadal blokować rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jak wynika z wypowiedzi licznych krajowych i zagranicznych ekspertów, w polskim systemie energetycznym jest miejsce zarówno na morskie farmy wiatrowe, jak i elektrownie jądrowe, a technologie te ze sobą nie konkurują. Budowa dużych mocy nieemisyjnych, równolegle do modernizacji i zrównoważonego rozwoju energetyki węglowej, jest konieczna nie tylko ze względu na zobowiązania wynikające z polityki klimatycznej, ale przede wszystkim dlatego że Polsce po roku 2020 grożą istotne niedobory mocy – komentuje FNEZ.

FNEZ zaznacza, że zgodnie z opinią PSE, zwiększenie udziału stabilnej generacji z obszarów morskich zniweluje negatywne oddziaływanie na stabilność systemu i żywotność mocy węglowych, wiatraków lądowych zlokalizowanych w północnej części kraju. Morskie farmy wiatrowe nie będą ponadto powodować negatywnych oddziaływań społecznych, bo ich lokalizacje w odległości ponad 20 km od brzegu powodują, że nie będą widziane ani słyszane przez mieszkańców i turystów nadmorskich miejscowości.   

Portal Gramwzielone.pl był patronem medialnym konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbyła się w dniach 27-28 lutego br. w Warszawie i w której wzięło udział 244 uczestników, reprezentujących 160 firm i instytucji z całej Europy.  

red. gramwzielone.pl

Zobacz również

Komentarze (1)

* Dodanie komentarza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu
Mas |
Fajne 150 MW dla onshoru, chociaż projektów jest na 2,5 GW, a 2 GW dla offshoru, chociaż projektów z przyłączeniem jest 2,2 GW. Gdzie tu sprawidliwość. Jażeli jest tak dobrze cenowo jak ten pan mówi, to niech minister ustali cenę maksymalną dla offshoru na 300 złotych/MWh i zobaczymy. Nowoczsna energetyka onshore w północnej Polsce jest niewiele (20-25%) mniej sprawna niż offshore, a cenowo o wiele korzystniejsza. Miejsca pracy powstają tak samo w onshore jeżeli tylko pozwoli się jej na rozwój.

Giełda OZE

Projekty PV - 1MW pod aukcje i dotacje

Sprzedam projekty PV o mocy do 1MW w warmińsko-mazurskim pod dotacje - nabór do końca listopada 2017 czytaj dalej...

Szukamy partnerów do projektów PV

Posiadamy pakiet 50 projektów na różnych etapach zaawansowania, od decyzji administracyjnych do proj czytaj dalej...

Sprzedam Farmę Wiatrową

Witam, Sprzedam farmę wiatrową składającą się z 2 wiatraków typu Enercon E-53 (moc 800kW każdy), pos czytaj dalej...

SZUKAM DZIAŁKI POD DZIERŻAWĘ FARMY FOTOWOLTAICZNEJ

Podlaskie, Warminsko-Mazurskie, Mazovieckie, Lodzkie czytaj dalej...